Sezon odwilży tuż przed nami, wkrótce po srogiej zimie nastąpią roztopy i chodniki będą przypominać gigantyczne kałuże. Póki nie możemy zamienić butów zimowych na kalosze, trzeba by się czegoś dowiedzieć na temat suszenia. Szkoda by przecież zniszczyć ładne buty! Poniżej kilka prostych i skutecznych sposobów, z których dowiesz się jak suszyć buty!

Jak suszyć przemoczone obuwie?

Jeśli doszło do przemoczenia butów, należy przede wszystkim pamiętać, aby nie suszyć ich na grzejnikach lub przy intensywnym źródle ciepła – zbyt duża temperatura może doprowadzić do zniszczenia buta.

Mokre buty należy suszyć w temperaturze pokojowej. Kozaki należy powiesić na specjalnych wieszakach (tak jak suszy się ubrania), buty sznurowane należy rozsznurować oraz wywinąć język.

Aby wysuszyć buty należy do ich środka włożyć zwinięte kartki gazety (kartki ze zwykłej, codziennej gazety, nie lakierowanej). Jeśli obuwie jest bardzo przemoczone, należy co jakiś czas wymieniać gazetę na nową. Dodatkowo można do buta nasypać ziarna białego ryżu.

Przeczytaj również: Jak prać buty w pralce?

Jeśli buty są ze skóry, to podczas suszenia od czasu do czasu można wsmarowywać w nie niewielką ilość olejku rycynowego. Zapobiegnie to gnieceniu się oraz pękaniu skóry.

Jeśli suszymy kozaki, to do środka można włożyć butelkę po wodzie mineralnej – dzięki temu cholewka nie będzie się zginać.

Jak zapobiegać przemoczeniu podeszwy obuwia?

Podeszwy skórzanych butów nie będą wchłaniać wody, jeśli nasmarujemy je pokostem lub olejem lnianym. Oba te środki są doskonałym domowym sposobem na impregnację oraz konserwację skóry.

Przeczytaj również: Jak dbać o buty i czyścić je zimą?

Oceń nasz artykuł: