Dłonie mogą być ozdobą każdej kobiety. Jeżeli jednak obgryzasz paznokcie, nie tylko nie mogą spełniać swojej funkcji, ale także mogą narazić Cię na wstyd, nieprzychylne spojrzenia innych czy zadarte rajstopy. Podpowiadamy jak poradzić sobie z tym przykrym problemem. Poznaj domowe sposoby na obgryzanie paznokci!

Pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z własnego problemu. Obgryzanie paznokci jest nałogiem, zachowaniem kompulsywnym, które pojawia się w momencie stresu, nudy czy bezczynności, kiedy nie wiadomo, co zrobić z rękami. Ponieważ wyeliminowanie wszystkich powodów stresu jest praktycznie niemożliwe, warto zabrać się do sprawy od strony estetyki.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na wybielenie zębów!

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci

Zrób swoim obgryzionym paznokciom kilka zdjęć, aby uświadomić sobie skalę problemu. Dobrze im się przypatrz. Być może już sam widok odstraszy Cię na tyle, że zaniechasz złego nawyku obgryzania. W skrajnych przypadkach pomóc może rozwieszenie zdjęć obgryzionych paznokci w dobrze widocznych miejscach mieszkania lub umieszczenie zdjęcia na tapecie telefonu i w portfelu.

Ustal dzień, w którym przestaniesz obgryzać. Lepiej ustalić dzień niż konkretną datę, wtedy, w przypadku niepowodzenia, będziesz mogła zacząć od nowa bez poczucia wielkiej porażki.

Wyobraź sobie jak wyglądałabyś z pięknymi, długimi, zadbanymi paznokciami pomalowanymi na ulubiony kolor. Wyobraź sobie także aprobujące spojrzenie partnera. Zapamiętaj uczucie zadowolenia, będziesz do niego dążyć.

Spróbuj pomalować paznokcie na jaskrawy, widoczny kolor. Łatwiej będzie wtedy kontrolować ich obgryzanie, a na pierwszy ogień pójdzie lakier, nie zaś paznokieć.

Wybór paznokci do oszczędzania!

Wybierz jeden lub kilka paznokci, które będziesz „oszczędzać”. Zdecydowanie łatwiej przystępować do pokonywania trudności krok po kroku. Widok „oszczędzonego” paznokcia zmotywuje Cię do zaprzestania obgryzania innych.

Jeżeli nie możesz się powstrzymać, spróbuj żucia gumy. Trudniej będzie wtedy obgryzać paznokcie.

Jedz potrawy bogate w wapń i magnez. Twoje paznokcie będą wtedy mocniejsze, a ich wzrost szybszy.

Pozbądź się skórek. Najwygodniej zrobić to po prysznicu, kąpieli czy zmywaniu. Pozbycie się skórek sprawi, że paznokieć wyda się dłuższy i doda Ci dodatkowej motywacji.

Zamień nawyk obgryzania na inny. W momencie, gdy poczujesz potrzebę obgryzania, spróbuj złączyć dłonie, wystukiwać rytm palcami czy też schowaj dłoń do kieszeni.

Zainwestuj w preparat przeciwko obgryzaniu paznokci. Podobne preparaty dostępne są w dobrych drogeriach lub aptekach, a ich nieprzyjemny smak zniechęci Cię do obgryzania.

Bądź dumna z najmniejszych postępów. Małymi krokami łatwiej dojść do celu.

Spraw sobie przyjemność – idź na manicure. Po wyjściu od manikiurzystki szkoda Ci będzie obgryźć dobrze wyglądających paznokci.

Poproś o pomoc partnera. Choć upominanie może być nieprzyjemne, jednak jest bardzo skuteczne. Pilnują Cię już wtedy dwie osoby.

Udało się? Pomaluj paznokcie na ulubiony kolor, ubierz się ładnie i zaproś partnera czy koleżankę na kolację. Z dumą prezentuj ciężko wypracowany efekt.

Oceń nasz artykuł: