Głośne chrapanie partnera lub partnerki potrafi doprowadzić do szału. Czasami rozwiązanie problemu jest banalnie proste, pomaga zmiana pozycji podczas snu. Jeśli jednak nagminne chrapanie zaburza Waszą harmonię, mamy nadzieję że nasze domowe sposoby na chrapanie pomogą Wam pozbyć się problemu.

Odpowiednia pozycja podczas snu

Zamiast leżeć płasko na plecach, warto podeprzeć się kilkoma poduszkami. Zapobiega to opadaniu nasady języka do dróg oddechowych. Podczas spania na plecach język i podniebienie miękkie mogą opierać się o tylną część gardła i blokować drogi oddechowe. Jeśli masz taką możliwość, podnieś wezgłowie łóżka.

Spanie na boku jest najczęstszym rozwiązaniem problemu chrapania, choć oczywiście nie możemy dać gwarancji. Warto jednak od tego zacząć.

Udrożnij nos

Często przyczyną chrapania jest niedrożność nosa. Spróbujmy więc przed snem stosować preparat udrażniający drogi oddechowe lub przeciwhistaminowy. Traktujmy to jako doraźne środki, gdy podejrzewasz, że przyczyną jest alergia lub przeziębienie. Zbyt długie przyjmowanie takich lekarstw może zaszkodzić.

W aptece możemy kupić specjalne plastry na nos, które ułatwiają oddychanie. Działanie takich plastrów polega na otwieraniu nozdrzy i zwiększeniu przepływu powietrza.

Przed snem można przepłukać gardło płukanką do jamy ustnej z miętą pieprzową. Ten sposób bywa skuteczny jeśli przyczyną chrapania jest przeziębienie lub alergia. Sposób przyrządzenia: do szklanki zimnej wody dodajemy kroplę olejku mięty pieprzowej.

Uważaj na to, co jesz, pijesz i wdychasz

Unikaj ciężkiego posiłku i staraj się nie pić napojów alkoholowych 3 godziny przed snem. Jedno i drugie może być przyczyną większego rozluźnienia mięśni gardła niż zazwyczaj.

Zadbaj o siebie – osoby otyłe mają większą skłonność do chrapania.

Palenie papierosów podrażnia błony śluzowe powodując obrzęk śluzówki gardła, przez co zwężają się drogi oddechowe. Palenie jest jedną z przyczyn niedrożności nosa.

Kilka praktycznych porad

Praktycznym sposobem jest kłaść się przed partnerem, których chrapie. Wtedy będziesz mieć przynajmniej przewagę na starcie i uda ci się złapać trochę snu zanim chrapanie go nie zakłóci. Są osoby, którym udaje się przespać noc znosząc pochrapywanie śpiącego obok partnera. Jeśli Twój partner skutecznie utrudnia Ci zaśnięcie kup parę zatyczek do uszu. Możesz też wykorzystać urządzenie, które emituje biały szum – może sprawić. Wytwarza ono dźwięk, który tłumi inne odgłosy.

Suche powietrze sprzyja chrapaniu. Jest mnóstwo sposobów radzenia sobie z przesuszonym powietrzem. Warto pomyśleć o nawilżaczu z zimną mgiełką lub parą wodną. Rośliny doniczkowe są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Sprytnym sposobem jest położyć mokry ręcznik na kaloryfer, co zapewnia nawilżenie przez całą noc.

Nie lekceważ chrapania

Głośne i intensywne chrapanie może sygnalizować niebezpieczną chorobę, jaką jest bezdech senny. Ta wymaga leczenia, więc warto skontaktować się z lekarzem jeśli głośno chrapiesz i na krótko przestajesz oddychać. Jeśli po przebudzeniu mamy trudności w oddychaniu lub odczuwamy senność – to również może być oznaką bezdechu sennego, który zmniejsza stężenie tlenu we krwi, co prowadzi do podwyższonego ciśnienia.

Oceń nasz artykuł: