Hemoroidy to nierównomiernie rozszerzone naczynia krwionośne umiejscowione wokół odbytu. Na powstanie hemoroidów może mieć siedzący tryb życia, ciąża, zaparcia oraz wiek. Ta dolegliwość bardzo często jest problemem, ale ludzie wstydzą się iść z hemoroidami do lekarza. Przedstawiamy skuteczne domowe sposoby na hemoroidy.
Hemoroidy mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Wewnętrznym może towarzyszyć krwawienie, ale zwykle nie są one bolesne. Zaś hemoroidy zewnętrzne bywają bolesne i również mogą krwawić. Oba rodzaje mogą przyjąć formę wypadającą, jako miękkie guzki w okolicy odbytu. Jak sobie z nimi radzić?
Spis treści
Kąpiel na hemoroidy
Weź długą kąpiel w wannie, wypełnionej ciepłą wodą. Poprawia ona krążenie krwi w chorym rejonie, zmniejsza obrzęk żył i przynosi ulgę.
Przed kąpielą, można jeszcze dosypać do wody garść soli gorzkiej – epsomitu – która zwiększy efekt obkurczania się obrzękniętych miejsc. Sól należy rozmieszać, tak aby rozpuściła się w wodzie.
W przypadku hemoroidów zewnętrznych – można do nich przykładać 2-3 razy dziennie ciepłą torebkę z herbatą. Ból ukoi ciepło ale ważniejsza jest zawarta w herbacie tanina, która zmniejsza obrzęk, poprzez działanie ściągające i przyspieszy krzepnięcie krwi (więc zatrzyma krwawienie).
Domowy sposób z lodem
Grubą plastikową torbę wypełnij lodem (np. kostki), zawiń np. w starą poszewkę na poduszkę i usiądź na niej. Zimno kurczy obrzęknięte hemoroidy, dając błyskawiczną ulgę. Kuracja lodem powinna trwać ok. 20 minut. Skuteczne jest stosowanie na przemian ciepła i zimna – 20 minut na lodzie, potem moczenie w ciepłej wodzie.
Błonnik dobry na hemoroidy?
Badania wykazały, że dieta bogata w błonnik wyraźnie redukuje objawy hemoroidów, zmniejsza ból i krwawienie. Zadbaj więc, aby w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w błonnik, takie jak kasze, pełnoziarniste pieczywo, płatki i nasiona, owoce, warzywa czy orzechy. Aby uniknąć zaparć – pamiętaj spożywać więcej płynów.
Czym ukoić swędzenie?
Przede wszystkim przestrzegamy przed drapaniem, co nie pomoże a wręcz może powodować blizny. Warto natomiast nasączyć wacik wyciągiem z oczaru wirginijskiego i przyłożyć do hemoroidów. Ta roślina, podobnie jak woreczki herbaty – zawiera taninę.
W aptece jest wiele środków przeznaczonych do walki z hemoroidami, wiele z nich zawiera wazelinę, która może przynieść ulgę. Podobne działanie ma witamina E w płynie oraz olejek z kiełków pszenicy – które możemy nakładać wacikiem kilka razy dziennie. Może to brzmi dziwnie, ale tarte ziemniaki mają zaskakująco dobre właściwości ściągające i łagodzące.
Trudniej dostępne: żywokost lekarski i nagietek lekarski – również przynoszą ulgę i przyspieszają gojenie. Można je nabyć w niektórych aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.
Vics VapoRub?
Zasłyszanym sposobem jest użycie na hemoroidy zewnętrzne (nigdy na wewnętrzne) tej popularnej, rozgrzewającej maści. Jednym to pomoże, innym nie, ale warto spróbować.
Więcej ruchu, mniej dźwigania
Powszechnie hemoroidy kojarzy się z nadmiernym siedzeniem, nadwagą, brakiem aktywności fizycznej. Polecamy na każdą godzinę siedzenia – 5 minut spaceru, oderwania się od biurka. Każde wstanie z krzesła zmniejsza ciśnienie na okolicę odbytu. A to właśnie ciśnienie jest współodpowiedzialne za powstawanie hemoroidów. Także podnoszenie lub dźwiganie ciężkich przedmiotów powoduje wzrost ciśnienia. Nie mówiąc o innych możliwych dolegliwościach związanych z dźwiganiem.
Zwykle hemoroidy nie wymagają interwencji u lekarza, można początkowo zastosować domowe sposoby. Jeśli jednak ból i krwawienie narastają – koniecznie skonsultuj się z lekarzem, może to świadczyć o innych, poważniejszych chorobach.