Migrena – ból głowy, który potrafi zupełnie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jest to choroba bardzo zagadkowa – praktycznie nie wiadomo, co stanowi jej przyczynę. Charakteryzuje się światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. Mogą występować nudności i wymioty.Nie można lekceważyć bólów migrenowych. Przy ich częstym występowaniu zalecamy wizytę u lekarza. Istnieje wiele poważnych chorób, których początki mogą być podobne do objawów tej choroby.

Poniżej przedstawiamy specjalnie wybrane domowe sposoby na migrenę i na walkę z bólami typu migrenowego. Życzymy powodzenia!

Ziołowa mieszanka na bóle migrenowe

Mieszamy ze sobą po 50 gram szyszki chmielu, liścia melisy, kwiatu lawendy, owocu kopru włoskiego, kłącza tataraku, ziela bukawicy, kory kaliny koralowej, ziela przetacznika, ziela dziurawca, korzenia kozłka oraz kwiatu pierwiosnka.

Łyżkę stołową przygotowanej mieszanki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 3 godziny. Następnie lekko podgrzewamy i pijemy 15 minut przed posiłkiem. Pijemy 3 razy dziennie, za każdym razem przygotowując świeży napar.

Kąpiel stóp na migrenę

W pozbyciu się migreny może pomóc kąpiel stóp. Do miski wlewamy gorącą wodę, do której wkraplamy 4 krople olejku rozmarynowego. Stopy moczymy około 10 minut następnie przez kilka sekund trzymamy je w zimnej wodzie. Zabieg powtarzamy kilkakrotnie.

Bursztynowy masaż na migrenę

Do wykonania masażu, który pomoże nam pozbyć się migreny, potrzebna nam będzie nalewka z bursztynu. Nalewkę wykonujemy poprzez zalanie 1/4 litra spirytusu 50 g drobnego, naturalnego bursztynu. Całość pozostawiamy w zamkniętym naczyniu na dwa tygodnie w ciemnym miejscu. Dla mniej cierpliwych polecamy udanie się do najbliższego sklepu zielarskiego.

W palcach rozcieramy nalewkę i masujemy obie skronie jednocześnie palcem wskazującym i środkowym przez ok. 40 sekund. Skronie masujemy powoli ruchem okrężnym.

Można także zastosować opaskę skroploną nalewką bursztynową, którą przewiązujemy wokół głowy.

Stokrotka i rumianek na migrenę

Jeżeli cierpimy na bóle migrenowe, to, planując niedzielę, rozważmy spacer po łące za miastem. Prócz wyciszenia i ukojenia nerwów, możemy skorzystać z bogactw natury oraz pozbierać stokrotki i rumianek.

Gdy dopadnie nas migrena, przygotowujemy napar ze z tych ziół.

Aby przygotować napar ze stokrotki, która pomaga przy bólach migrenowych, zalewamy czubatą łyżeczkę kwiatów szklanką wrzątku. Parzymy minutę. Pijemy 2 szklanki dziennie.

Aby przygotować napar z przeciwzapalnego rumianku, zalewamy łyżkę kwiatów wodą a następnie całość zagotowujemy następnie odcedzamy. Pijemy po pół szklanki naparu 2 razy dziennie. Sprawdza się przy pulsujących bólach.

Kawa

Ta najpopularniejsza z używek, od której wielu z nas rozpoczyna swój dzień, ma prócz walorów smakowych pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kawa polepsza pamięć krótkotrwałą, usprawnia koncentracje, ale także pomaga przy bólu głowy wywołanym niskim ciśnieniem.

Przestrzegamy jednak, przed zbyt częstym piciem kawy. Szczególnie odradzamy spożywania tego napoju przed snem oraz przez osoby cierpiące na nadciśnienie.

Cytrynowy kompres na bóle migrenowe

Z jednej cytryny wyciskamy sok i wstawiamy go na 10 minut do lodówki. Następnie moczymy w nim gazę i kładziemy ją na czoło i skronie. Pozostawiamy na pół godziny.

Napar z lipy na migrenę

Przy migrenowych bólach głowy skuteczne są napary z suszonych kwiatostanów lipy.

1,5 łyżki kwiatostanu lipy zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy przez 15 minut. Następnie odcedzamy napar.

Pijemy po 1/2 szklanki 3 razy dziennie.

Napar z bylicy pospolitej

Wieku temu bylicy pospolitej przypisywano nadzwyczajną moc. W przeddzień święta zwanego “Kupała” ludzie pletli wianki z bylicy i nosili je na głowach, żeby na cały rok uchronić się przed urokami i chorobą. W dzisiejszych czasach bylicy używa się przy nerwicy, nadczynności tarczycy oraz migrenie.

Aby przygotować napar z bylicy pospolitej zalewamy szklanką wrzątku 1 łyżeczkę rozdrobnionego ziela i korzenia. Parzymy przez 15 minut pod przykryciem. Pijemy 3 razy dziennie.

Ziołowy balsam

Do przygotowania balsamu potrzebujemy 1 szklankę suszu z liści rozmarynu lekarskiego i 1 szklankę oliwy z oliwek.

Liście rozmarynu wsypujemy do małego garnka i zalewamy oliwą z oliwek. Całość podgrzewamy przez około 5 minut na małym ogniu mieszając i uważając, aby oliwa się nie przysmażyła. Po tym czasie garnek odstawiamy na godzinę. Oliwę odcedzamy przez sitko i przelewamy do naczynia z ciemnego szkła. Balsam trzymamy w lodówce.

Gdy dopadnie nas migrena przelewamy trochę balsamu do szklanki i wkraplamy do niej około 5 kropel olejku rozmarynowego. Tak przygotowanym balsamem masujemy skronie i czoło.

Lawendowa oliwka

W symbolice średniowiecznej lawenda kojarzona była z duchowymi zaletami Matki Boskiej. Kwiat ten posiada szerokie zastosowanie. Jest rośliną uprawną, miododajną, stosowana jest przeciwko molom. Nas jednak interesuje jej lecznicze zastosowanie.

Kwiaty zawierają olejek eteryczny i mają działanie przeciwskurczowe, uspokajające i antyseptyczne.

Do przygotowania oliwki z lawendy potrzebujemy pół szklanki suszonych kwiatów lawendy lekarskiej, 5 łyżek liści rozmarynu lekarskiego, 5 łyżek suszu z kory wierzby i 1,5 szklanki oliwy z oliwek.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w niedużym garnku i podgrzewamy na małym ogniu przez około 5 minut, mieszając i uważając, żeby oliwa się nie przypaliła. Po podgrzaniu odstawiamy na godzinę, po czym przepuszczamy ją przez sitko do szczelnego naczynia z ciemnego szkła. Oliwkę trzymamy w lodówce.

Gdy wystąpią bóle migrenowe, oliwką masujemy skronie oraz czoło. Oliwkę można używać także przy nerwobólach, bólach reumatycznych oraz bólach mięśni.

Oceń nasz artykuł: