Każdego z nas czasem dopada wrażenie posiadania czegoś na końcu języka. Wraz z wiekiem, przemęczeniem i stresem tracimy naturalne zdolności koncentracji, łączenia faktów czy przywoływania ich z pamięci. Nie da się tego procesu zatrzymać całkowicie, można go jednak znacząco spowolnić i dłużej cieszyć się dobrą pamięcią. Wystarczy ją ćwiczyć.

Nie zaniedbuj ćwiczeń fizycznych i snu

Powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” odnosi się także do mózgu, a co za tym idzie pamięci. Powinnaś regularnie wykonywać choćby najprostsze ćwiczenia fizyczne i spać wystarczającą dla swojego organizmu liczbę godzin. Zamiast surfować godzinami po Internecie, przyłóż głowę do poduszki i postaraj się dostarczyć organizmowi energii i odpoczynku.

Znajdź czas dla rodziny i przyjaciół

Wydawać się to może nie na miejscu, jednak człowiek jest istotą społeczną, więc utrzymywanie zdrowych relacji z rodziną i przyjaciółmi, zabawa i rozrywka wpływają korzystnie na kondycję mózgu i pamięć. Świetnym naturalnym medykamentem jest śmiech. Pobudza on do działania cały organizm, odmładza i spowalnia procesy starzenia, również starzenia pamięci. Łatwiej jest także zapamiętać przyjemne doznania.

Ogranicz stres

Jest to niewątpliwie trudne, jednak nie niemożliwe. Zrób listę źródeł swojego stresu. Może niektóre z nich da się wyeliminować. Ciągle się spóźnisz i stresujesz z tego powodu? Nastaw budzik n godzinę o 10 minut wcześniejszą niż ta, o której powinnaś wyjść z domu i wykonaj wszystkie potrzebne czynności spokojnie. Zawsze zakładaj dłuższy czas wykonania zadania. Lepiej mile się zaskoczyć, niż być znowu zawiedzionym niewyrobieniem się na czas. Może są na Twojej liście rzeczy, którymi nie musisz się w ogóle przejmować. Pamiętaj, że nie musisz zbawić świata. Stres ogranicza Twoje możliwości koncentracji, wpływa zatem źle na pamięć, przypominanie sobie i zapamiętywanie.

Odżywiaj się właściwie

Wprowadź do swojej diety jedzenie wpływające pozytywnie na pracę mózgu. Do tej grupy należeć będzie oliwa, orzechy, pestki, zielona herbata, produkty zawierające kwasy omega-3, owoce i warzywa. Na dobroczynne skutki nie trzeba będzie długo czekać, a skorzysta na tym nie tylko Twój mózg, a także reszta organizmu.

Wreszcie ćwicz mózg!

Podobnie jak mięśni, mózg również należy ćwiczyć, wymagać od niego i zmuszać do działania. Rozwiązuj krzyżówki, zagadki logiczne, sudoku. Spróbuj analizować problemy, rozkładać je na czynniki pierwsze. Przyniesie to często nie tylko rozwiązanie problemu, ale także będzie pożywką dla rozwoju mózgu. Ucz się razem z dzieckiem, opowiadaj historie z przeszłości (utrwalisz je i zmusisz mózg do przypominania sobie informacji). Licz w pamięci, czytaj. Graj w gry stolikowe. Pokaż dziecku jak grać w inteligencję czy statki. Wszystkie zabawy, które zmuszą mózg do wysiłku są jak najbardziej mile widziane i potrzebne. Nie polegaj we wszystkim na sprzętach elektronicznych. Naucz się numerów telefonów swoich przyjaciół na pamięć, przynajmniej w początkowym etapie obliczeń zrezygnuj z kalkulatora.

Skup się!

Łatwiej jest zapamiętywać nowe informacje, a potem je przywoływać, gdy jesteśmy skupieni. Odetnij się od wszelkich dystraktorów, skoncentruj na zadaniu. Łatwiej Ci będzie je wykonać i zapamiętać.

Od dziś ustal sobie konkretny czas na wykonywanie ćwiczeń mózgu. Zamiast oglądać telewizję zaproś rodzinę do gier planszowych, towarzyskich. Wprowadź zwyczaj ćwiczenia swojego intelektu i pamięci. Pobaw się z partnerem czy dziećmi w zapamiętywanie szczegółów, sekwencji przedmiotów, kart czy obrazków. Graj w karty. Będzie to okazja to rozwijania więzi emocjonalnych z rodziną i przyjaciółmi oraz świetny trening pamięci i intelektu!

Oceń nasz artykuł: