Gdy za oknem plucha, deszcz i zawierucha, jednym z naszych najlepszych przyjaciół staje się parasol. Służy nam on już od dawien dawna, jako że pierwsze parasole używane były już w starożytnym Egipcie ponad 4000 lat temu. Do Europy parasole sprowadzone zostały przez Greków i to im podziękować należy za ochronę przed deszczem, śniegiem czy słońcem.

O każdego najlepszego przyjaciela należy dbać, każdego pielęgnować. Pokazujemy jak zadbać o Twój ukochany parasol.

Pozwól wyschnąć

Kardynalną zasadą opieki nad parasolem jest danie mu możliwości całkowitego wyschnięcia. Nie należy składać go jeżeli jest jeszcze choć trochę wilgotny, jako że takie postępowanie może narazić nas na nieprzyjemny zapach, a nawet pojawienie się pleśni. Idealnym rozwiązaniem byłoby pozostawienie parasola w piwnicy, aby dać wilgoci wyschnąć całkowicie. Większość z nas, mieszkając w blokach, nie ma jednak takiej możliwości. Zostaw zatem rozłożony parasol w przewiewnym miejscu. Oprzyj go na jednej stronie.

Umyj

Mimo, że parasole z reguły mają kontakt z wodą i tak warto zadbać o ich czystość. Woda deszczowa nie zapewni im porządnego mycia i właściwej czystości. Przygotuj miękką szmatkę i ciepłą wodę. Pod żadnym pozorem nie używaj środków chemicznych, które doprowadzić mogą nie tylko do zmiany koloru parasola, ale także pozbawić go nieprzemakalnych właściwości. Po myciu pozwól mu wyschnąć.

Dobierz właściwie

Właściwy dobór parasola do jego przeznaczenia jest kluczowy. Inaczej produkowane i zabezpieczane są parasole dedykowane deszczowi, inaczej zaś te, których używać można w szczególnie słoneczne dni. Niewłaściwie dobrany parasol przestanie spełniać swoje funkcje i wedle wszelkiego prawdopodobieństwa ulegnie zniszczeniu.

Nie przemęczaj

Każdy chciałby osłonić się przed silnym zimnym wiatrem. Również parasol. Nie zabieraj go wtedy z domu, pozwól zostać i poczekać na bardziej sprzyjającą aurę. Używanie parasola podczas silnego wiatru doprowadzi do wyginania się drutów, niszczenia jego struktury.

Podążaj za parasolem

W biegu często zapominamy o właściwej opiece nad parasolem podczas jego składania. Podążaj za naturalnymi fałdami parasola, nie staraj się składać go na siłę. Takie działanie spowoduje wyginanie czy wręcz łamanie się drutów, zmianę struktury mocowania parasola i nienaturalne dla niego zmarszczki na materiale.

Skoro już wiesz jak należy opiekować się parasolem, może teraz zafundujesz mu relaksujące mycie? Na pewno odpłaci się ochroną podczas brzydkiej pogody!

Oceń nasz artykuł: