Dużo się słyszy o pewności siebie. „Bądź pewny siebie!”, „Pewność siebie to podstawa”, „Po prostu uwierz w siebie, reszta przyjdzie sama”. Zdania o pewności siebie powtarzane nam są w kółko jak mantry. Ale nie wystarczy nasłuchać się o pewności siebie, aby zmienić podejście do świata i siebie samego. Pewność siebie można zdobyć wytrwałą, systematyczną pracą.

Ale nie martw się! Słowo praca nie musi kojarzyć się z wysiłkiem i trudem. To może być przygoda – wyprawa wgłąb siebie, dzięki której lepiej się poznasz i zrozumiesz, na czym polega Twoja wartość.

Oto kilka prostych technik z użyciem kamery. Dlaczego akurat kamery? Otóż większości z nas brakuje pewności siebie z jednego prostego powodu – nie wiemy, czy dostatecznie dobrze wyglądamy w oczach innych. Kamera daje nam tę możliwość, aby na własnej skórze się przekonać, jacy dokładnie jesteśmy – jak wyglądamy, jak się zachowujemy, co nasza postawa mówi o nas.

A więc do dzieła: Po pierwsze nagraj siebie, zobacz, jak wyglądasz. Opowiedz coś – jak się nazywasz ile masz lat. Opowiedz jedno miłe zdarzenie ze swojego życia, jedno smutne.

Teraz obejrzyj nagranie. Wynotuj 5-10 rzeczy, które Ci się podobają. Lubisz swoje oczy? Dobrze się wysławiasz? Im więcej, tym lepiej. Obejrzyj nagranie z kamery jeszcze raz, zwracając szczególną uwagę na swoje pozytywne cechy.

Za drugim razem nagraj jeszcze raz to samo, z tym że:

  • wyprostuj się
  • uśmiechnij się
  • patrz w przeźrocze kamery.

Obejrzyj nagranie. Czy wyglądasz na osobę pewniejszą siebie?

W ten sposób możesz przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, egzaminów, etc…

Oceń nasz artykuł: