Na nowoczesnym rynku tkanin poliester zajmuje szczególne miejsce pośród dużej palety dzięki charakterystycznym właściwościom. Mimo wszystkich uprzedzeń dotyczących jego używania w życiu codziennym, przy właściwej pielęgnacji, jest nieszkodliwy dla zdrowia, delikatny dla oka oraz gwarantuje godną osłonę przed elementami zewnętrznymi. Poliester służy do szycia nie jedynie odzieży, lecz również elementów urządzenia wnętrz, zabawek. Zatem jest to jeden spośród najpopularniejszych innowacyjnych materiałów.

Co to jest poliester?

Poliester to najpopularniejszy artykuł do wytwarzania odzieży, tornistrów, plandek lub mebli. Ze względu na wytrzymałość na gniecenie oraz plamy, natomiast również ogromną sprężystość artykuł tenże ma niezwykle duże wykorzystanie.

Tkaniny z poliestru są znane już od pierwszej połowy XX wieku. Wykonywano wtedy doświadczenia laboratoryjne, jakie miały doprowadzić do stworzenia niedrogiego, natomiast równocześnie cennego produktu. Szukano tkaniny, jaką można by przeznaczyć na różnorodne cele, lecz przede wszystkim na potrzeby przemysłu włókienniczego.

Poliester w sporcie

Żyjąc czynnie, możemy się teraz cieszyć ubraniami, jakie są lekkie jak piórko, efektywnie odprowadzają pot, nie mokną na deszczu oraz utrzymują własny komfort termiczny. Lecz sprzedaje się także artykuły zdecydowanie gorsze, na pierwszy rzut oka wyglądające tak samo. Czasem się okazuje, iż nasza siateczkowa koszulka w ogóle sobie nie radzi oraz mamy mokre plecy, chociaż hipotetycznie zaopatrzyliśmy się w profesjonalną odzież. Zatem należałoby zaufać tymże sklepom, jakie przedstawiają własnym konsumentom skrupulatne parametry ubrań. One zazwyczaj mówią o tymże, czy do wykonania naszego stroju sportowego materiał został wybrany z głową, lub znowu ktoś chciał stworzyć coś jak najtaniej.

Poliester – zalety

Włókna poliestrowe mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim ubrania z nich zrobione bądź mające ich domieszkę nie są rozciągliwe. Możemy być zatem pewni, iż ubranie po paru założeniach oraz praniach zachowa własny pierwszy rozmiar.

Ponadto ubrania zrobione z poliestru są niezwykle elastyczne. W praktyce znaczy to, iż nie gniotą się oraz nie ma konieczności ich prasowania. Żelazko w tymże przypadku jest niepotrzebnym sprzętem. Poliester jest niezwykle wytrzymały na oddziaływanie promieni słonecznych. Nie płowieje na słońcu, natomiast równocześnie zabezpiecza przed jego promieniami.

Pielęgnacja poliestru

Poliester jest prosty w pielęgnacji. Ubrania z owej tkaniny można prać w pralce: – pierz poliester w temperaturze 30-60 ° C w delikatnym cyklu. – Jedynie odwiruj, rozwieś wilgotny także kapiący, materiał błyskawicznie wysycha oraz zatem nie należy go suszyć w suszarce. – Gdy jednakże pragniesz maszynowo suszyć poliester, dobierz delikatny program. – Materiał toleruje duże temperatury prasowania. Gdyż obecnie odzież niejednokrotnie zrobiona jest z różnorodnego materiału, należy zwrócić uwagę w każdym wypadku na instrukcję pielęgnacji na kartce.

Jak prać odzież z poliestru?

Ubrania powstałe z poliestru są niezwykle odporne oraz solidne, natomiast poprzez to proste w pielęgnacji. Dzięki mocnym włóknom artykuł nie winien zniekształcić się pod wpływem prania w pralce.

Większość T-shirtów lub spodenek sportowych z poliestru pozwoli na pranie w temperaturze blisko 30 stopni, jednakże należałoby w każdym wypadku zobaczyć wskazania na metce. Tkaniny syntetyczne można też wirować oraz suszyć w suszarce bębnowej. W wypadku ubrań sportowych z poliestru podczas prania nie należy dodawać płynu do płukania tkanin, jaki mógłby zamienić strukturę materiału oraz wpłynąć na jego wartości. Odzież sportową najlepiej prać z wykorzystaniem szczególnie dla nich przeznaczonych środków czyszczących.

Jak prać poliester w pralce?

Poliester to bardzo mocne włókno sztuczne zrobione chemicznie m.in. z ropy naftowej oraz węgla. Włókna są tak mocne, iż artykuł na pewno się nie skurczy, ani nie będzie się rwał. Budowa tkaniny powoduje, iż poliester napina się. Niewątpliwie owego rodzaju materiały można prać w pralce. Należałoby jednakże zawsze zapoznać się wpierw ze wskazaniami na metce odzieży. Pranie poliestru winno odbywać się w gorącej wodzie, natomiast zatem w temperaturze ok. 60 stopni. Płukanie wykonuje się już w chłodnej wodzie. Dopuszczalne jest także wirowanie i suszenie w suszarce bębnowej.

Oceń nasz artykuł: