Fotele i kanapa w samochodzie muszą znieść naprawdę wiele – dalekie rodzinne wycieczki, w trakcie których pałaszowane są kanapki, a okruchy spadają na siedzenia, przewożenie kudłatych zwierząt, po których zostaje na fotelach warstwa sierści czy chociażby codzienne dojazdy do pracy i… plamy z kawy. Ale to nic! Wiemy, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowymi sposobami i zaraz Wam o tym powiemy! 😉

Czyszczenie tapicerki w samochodzie domowym sposobem – to Wam się przyda!

Oczywiście na każdej stacji benzynowej kupicie gotowe preparaty do czyszczenia tapicerki w samochodzie. My jednak zalecamy wykorzystać to, co macie w domach!

Dzięki temu nie uszczuplicie rodzinnego budżetu i użyjecie naturalnych środków, a nie drażniących detergentów. Zatem, aby wyczyścić tapicerkę w samochodzie, potrzebujecie minimum jednego z poniższych przedmiotów:

 • soda oczyszczona
 • ocet kuchenny
 • kwasek cytrynowy
 • alkohol
 • woda
 • proszek do prania
 • płyn do mycia naczyń
 • olejek eukaliptusowy
 • oliwa z oliwek
 • bawełniana ściereczka
 • odkurzacz
 • szczoteczka

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie sodą oczyszczoną?

Oczywiście domowe sposoby na to, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie różnią się od materiału, który na wspomnianą tapicerkę się składa – innych środków użyjemy do czyszczenia tapicerki ze skóry, innych z kolei do tkaniny. Poza tym użycie produktów uzależnione jest również od rodzaju zabrudzeń. Ale po kolei!

Na początku zajmiemy się czyszczeniem tapicerki w samochodzie składającej się z tkaniny. Niezależnie od wielkości i rodzaju plam oraz zabrudzeń, sprzątanie wnętrza samochodu polecamy zacząć od odkurzenia go. Dzięki temu unikniecie tworzenia się błota i rozmakania resztek kanapki 😉 Gdy już odkurzycie tapicerkę, posypcie ją obficie sodą oczyszczoną i pozostawcie na minimum godzinę. Po upływie wskazanego czasu ponownie odkurzcie fotele i kanapę.

Soda oczyszczona nie tylko odświeży wnętrze samochodu, ale i zaabsorbuje nieprzyjemne zapachy takie jak dym papierosowy.

Jeśli natomiast zauważyliście, że na tapicerce znajduje się uporczywa plama, możecie sięgnąć po szczoteczkę, zwilżyć ją, a następnie obsypać zabrudzenie sodą oczyszczoną i zacząć delikatnie szorować.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie octem?

Czy gdy pędzicie zaspani do pracy, lubicie mieć przy sobie energetyzującą kawę? Czy zdarzyło Wam się ubrudzić nią fotel? Nie martwcie się, mamy rozwiązanie na to, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem! Z pomocą przyjdzie Wam dobry i sprawdzony ocet kuchenny. Musicie jedynie wymieszać ocet z wodą (1 łyżeczka octu na litr wody) i miksturę tę nałożyć gąbką na plamę, a po chwili odcisnąć ją papierowym ręcznikiem lub bawełnianą szmatką. Jeśli zabrudzenie mimo to nie ma zamiaru wynieść się z Waszego samochodu, spróbujcie posiłkować się sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym! A jeśli i kwasek nie pomoże, wzmocnijcie jego działanie odrobiną alkoholu.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie proszkiem do prania?

Kolejnym domowym sposobem na wyczyszczenie tapicerki w samochodzie jest użycie proszku do prania! Oprócz detergentu przyda Wam się także woda, gąbka i bawełniana szmatka. Jak pozbyć się zabrudzeń tą prostą metodą? Musicie jedynie zwilżyć gąbkę w wodzie i nanieść na nią odrobinę proszku, a następnie okrężnymi ruchami delikatnie szorować tapicerkę. Na koniec, aby zmyć proszek, powinniście przetrzeć fotele i kanapę zwilżoną, bawełnianą szmatką. Proszek nie tylko pomoże uporać się z plamami, ale i wprowadzi do wnętrza samochodu zapach…świeżego prania :).

Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Wszystkie powyższe domowe sposoby na to, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie sprawdzą się w przypadku obicia z tkaniny. Jak postępować ze skórzanymi fotelami? W tym wypadku również higienę samochodu radzimy rozpocząć od gruntownego odkurzania, co pozwoli na lepsze rezultaty i uniknięcie rozmazywania się brudu czy powstawanie błota. Co dalej? Przydadzą Wam się oliwa z oliwek, ocet kuchenny, woda, a także olejek eukaliptusowy lub ten z drzewa herbacianego. Zestaw ten brzmi intrygująco? Oliwa z oliwek delikatnie natłuści materiał, ocet wyczyści zabrudzenia ze skórzanej tapicerki, a olejek eteryczny zadziała jak naturalny antyseptyk i pachnidło 🙂

Aby czyszczenie skórzanej tapicerki przebiegło szybko i sprawnie, wlejcie wszystkie te składniki do butelki z rozpylaczem. Oczywiście uważajcie, aby nie przesadzić z ilością oliwy, octu i olejku. Jeśli boicie się, że czyszczenie skórzanej tapicerki w samochodzie skończy się zniszczonym materiałem, zróbcie próbę w mało widocznym miejscu.
Skórzaną tapicerkę w samochodzie możecie wyczyścić również za pomocą płynu do mycia naczyń. Wystarczy, że do wiaderka nalejecie letniej wody i dodacie kilka kropel płynu. Pozostanie Wam już tylko zwilżyć ściereczkę i przystąpić do czyszczenia tapicerki. Pamiętajcie, by nie pozostawić na materiale zbyt dużej ilości wody.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Zapomnieliśmy jeszcze dodać, że każdy domowy sposób na to, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie – czy to sodą, octem, płynem do mycia naczyń, czy innymi środkami – warto zakończyć przewietrzeniem pojazdu. Dzięki temu pozbędziecie się zapachu środków czystości i zagwarantujecie pasażerom najwyższy komfort podróży.

Widzicie? Aby wyczyścić tapicerkę w samochodzie wcale nie potrzeba drogich specyfików! Wystarczy, że wykorzystacie to, co znajduje się w Waszych domach!

Oceń nasz artykuł: