Czy byliście kiedyś w sytuacji, w której do Waszego ulubionego ubrania przykleiła się guma do żucia? A może właśnie w tym momencie trzymacie przed sobą bluzkę czy spodnie z nieproszonym, uciążliwym lokatorem? Jeśli tak, dobrze trafiliście! Przedstawiamy Wam domowe sposoby na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania! Może niektóre rozwiązania odrobinę Was zadziwią, ale uwierzcie nam, są skuteczne i przede wszystkim… naturalne!

Przedmioty do usuwania gumy do żucia

Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć gumę do żucia z ubrania, przedstawimy ekwipunek, który to ułatwi 🙂 Powinniście uzbroić się w minimum jedną z wymienionych rzeczy:

  • kostki lodu
  • woda
  • ocet kuchenny
  • masło orzechowe
  • olej kokosowy
  • garnek
  • czajnik
  • szmatka kuchenna

Choć wykorzystanie masła orzechowego czy kostek lodu może wydawać się dosyć kontrowersyjnym pomysłem, warto usunięcie gumy do żucia z ubrania przeprowadzić za pomocą domowych sposobów i środków, które macie pod ręką. Po pierwsze – oszczędzacie czas, nie musząc iść do sklepu, po drugie – oszczędzacie pieniądze, a po trzecie – nie ryzykujecie odbarwienia materiału gotowym środkiem chemicznym, a nawet po piąte – nie wystawiacie się na szkodliwe działanie detergentów. Jeśli przekonaliśmy Was, przejdźmy do sedna sprawy!

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Zamroźcie ją!

Czy wiedzieliście, że jednym z najskuteczniejszych metod na to, jak usunąć gumę do żucia jest… zamrożenie jej? Możecie to zrobić w sposób bardziej drastyczny, wkładając garderobę na około 3 godziny do zamrażalnika, a także w sposób bardziej wyważony – przykładając do odzieży kostki lodu 😉

Druga metoda sprawdzi się w przypadku, gdy guma przywarła do większych przedmiotów jak kurtka zimowa czy płaszcz, dla których trudno byłoby znaleźć miejsce w zamrażalniku 🙂 Jeśli udało Wam się potraktować gumę do żucia zimnem, teraz wystarczy ją zdrapać.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Rozpuśćcie ją!

Powyższy domowy sposób na usunięcie gumy do żucia z ubrania wykorzystywał działanie ujemnych temperatur. Czas na coś zdecydowanie gorętszego – parę wodną. Jak usunąć gumę do żucia z ubrania za pomocą garnka z wodą lub czajnika? To równie proste, co poprzednie rozwiązanie. Wystarczy, że zagotujecie wodę w garnku lub w czajniku i do ulatniającej się pary wodnej przyłożycie uporczywą plamę z gumy do żucia. Jeśli z kolei wiecie, że wasza odzież jest wytrzymała, możecie wrzucić ją bezpośrednio do gorącej wody. Wysoka temperatura rozpuści gumę, a Wam pozostanie już tylko zdrapać nieproszonego gościa.

Aby usunąć gumę do żucia z ubrania, możecie także wrzucić element garderoby do pralki i ustawić program wykorzystujący wysoką temperaturę. Oczywiście, jeśli nie jest to muślinowa bluzeczka, ani inny delikatny ciuch.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Potraktujcie ją octem!

Do akcji wkracza dobrze nam i Wam znany, niezawodny ocet kuchenny 🙂 Jak usunąć gumę do żucia z ubrania octem? To dziecinnie proste. Musicie jedynie podgrzać go w garneczku – połowa szklanki powinna wystarczyć – a następnie zamoczyć w nim ściereczkę i zacząć pocierać plamę. Guma do żucia powinna poddać się i odkleić.

A jeśli nie jesteście zwolennikami duszącego zapachu octu, wykorzystajcie ocet winny. Choć nie próbowaliśmy, może sprawdzi się także ocet jabłkowy? Koniecznie dajcie nam znać! Aby pozbyć się zapachu octu i ewentualnych resztek gumy, polecamy wrzucić odzież do pralki i ustawić na jak najwyższą, zalecaną na metce, temperaturę.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Natłuśćcie ją!

Czy wiecie, że amerykańscy naukowcy odkryli, że guma do żucia nie lubi się z… masłem orzechowym? 😉 Jeśli jakimś cudem nie posiadacie w domu bieżącej wody, lodu, ani octu kuchennego, a dysponujecie masłem orzechowym – nic straconego 😉 Jak usunąć gumę do żucia z ubrania za pomocą masła? Wystarczy, że posmarujecie obficie plamę i pozostawicie ją na około minutę, a po upływie wskazanego czasu, po prostu gumę zdrapiecie. W metodzie tej jako zamiennik masła orzechowego doskonale sprawdzi się także olej kokosowy.

Koniecznie dajcie nam znać, jak poradziliście sobie z usuwaniem gumy do żucia z ubrania. A może znacie inne domowe sposoby na to, jak usunąć gumę do żucia?

Oceń nasz artykuł: