Własnoręczne wykonanie bożonarodzeniowych ozdób to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną. Do zrobienia ozdób choinkowych można wykorzystać dowolny papier – blok rysunkowy lub techniczny, tekturę, jak również kolorowy papier do pakowania prezentów. Potrzebne będą klej, sznurek, nożyczki – rzeczy łatwo dostępne, które większość z nas zawsze ma w domu. Wygląd papierowych ozdób zależy wyłącznie od wyobraźni twórców, dzięki czemu na pewno będą oryginalne i niebanalne, a zatem jak zrobić ozdoby choinkowe z papieru krok po kroku? Podpowiadamy!

Łańcuch to podstawa!

Warto zacząć od wykonania kolorowego łańcucha choinkowego. Należy przygotować kilka kartek miękkiego papieru w różnych kolorach. Możemy zdecydować się na kartki gładkie lub ozdobione bożonarodzeniowymi wzorami. Wycinamy paski o grubości ok. 0,5 cm i długości ok. 5 cm. Z paska zwijamy kółko, sklejając ze sobą jego końce. Kolejny pasek przeciągamy przez pierwsze kółeczko i analogicznie sklejamy jego końce. Robimy tak dalej z każdym kolejnym paskiem.
W ten sposób można wykonać łańcuch dowolnej długości. Możemy nim ustroić choinkę, albo powiesić go pod sufitem lub przy oknie. Inną formą łańcucha jest przyklejenie do sznurka trójkątów lub kółek wyciętych z papieru do pakowania. Elementy naklejamy na sznurku zachowując równe odstępy.

Choinka nie jedno ma imię

Do wykonania choinki potrzebny będzie blok techniczny lub tekturka. Kartkę przecinamy na dwie części, każdą z nich składamy na pół. Z obu zgiętych kartek wycinamy nożyczkami kształt gałązek. Następnie rozkładamy kartki i je nacinamy – jedną od góry, drugą od dołu. Kartki łączymy ze sobą, wsuwając jedną część w drugą. Do tak wykonanej choinki wystarczy przykleić sznurek lub kolorową wstążkę, by móc ją zawiesić na świątecznym drzewku.
Innym sposobem na choinkę z papieru jest wycięcie trzech kółek różnej wielkości. Każde z nich zginamy na pół i zwijamy w stożki, sklejając ich krańce. Podstawę każdego ze stożków nacinamy dookoła i odginamy na zewnątrz. Następnie nakładamy jeden stożek na drugi. Do gotowej choinki doczepiamy sznureczek do zawieszenia. Ozdobę możemy dodatkowo przystroić brokatem lub kolorowymi pisakami.

Przeczytaj również: Jak ubrać choinkę? Poznaj zasady ubierania choinki!

Aniołek piękny w swej prostocie

Zrobienie pięknego aniołka jest szybkie i proste. Z miękkiego papieru (białego, błękitnego lub złotego) wycinamy kółko. Jego brzegi docinamy, tworząc delikatną falę. Tak przygotowane kółko rozcinamy na trzy, równe części (na wzór litery Y). Dwie z tych części będą stanowiły skrzydełka, trzecia to sukienka aniołka. Skrzydełka odwracamy do góry nogami. Z grubszego papieru, np. tekturki wycinamy mniejsze kółko, które będzie główką. Wszystkie elementy układamy w figurkę anioła i sklejamy. Z tyłu doczepiamy wstążkę lub nitkę do zawieszenia. Aniołkowi można dorysować oczy, uśmiech lub dokleić błyszczące włosy.

Bombki o niezliczonej ilości wzorów

Wykorzystując kolorowy papier do pakowania oraz blok techniczny lub rysunkowy możemy wykonać bardzo proste  bombki. Ze sztywnego papieru wycinamy kółko (do jego odrysowania można wykorzystać np. szklankę lub filiżankę o dowolnej średnicy). Na nim naklejamy kolejne, mniejsze kółka – mogą być w trzech różnych kolorach lub pełne wzorów, jeśli wytniemy je np. ze świątecznego papieru do pakowania prezentów.
Możemy też ograniczyć się do wykorzystania tylko jednego kółka, a na nim narysować wybrane wzorki lub okleić go np. paskami z kolorowego, błyszczącego papieru lub wstążek. W ten sposób możemy wykonać wiele bombek, wśród których każda będzie inna i niepowtarzalna lub wykonać całą serię bombek w wymyślonym przez nas wzorze i wielkości.

Płatki śniegu i bałwanki

W równie prosty sposób można przystroić choinkę w papierowe śnieżynki i bałwanki. Z białego papieru wycinamy koło. Zginamy je w dowolny sposób – na pół, w trójkąt, kwadrat lub w ćwiartkę. Nacinamy rogi nożyczkami. Po rozłożeniu otrzymamy piękną i lekką śnieżynkę, o niepowtarzalnym wzorze. Może jej towarzyszyć bałwanek wykonany z trzech kółek różnej wielkości. Koła wystarczy połączyć ze sobą, sklejając ich krańce. Można dokleić marchewkę z pomarańczowego papieru lub ciemne guziczki.

Oceń nasz artykuł: