Nawet najlepiej wyglądające meble mogą zupełnie stracić dobrą prezencję. Jak? To proste: jeśli będą brudne, a my nic z tym nie zrobimy. Na przykład: brzydkie plamy na drewnianym blacie, zaniedbane obicia skórzane czy materiałowe. Choćbyśmy mieli meble najlepszych marek, z pozoru niegroźne plamy skutecznie zepsują cały ich urok. Przeczytaj koniecznie domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk. Jeśli dbać o dom, to tylko domowym sposobem!

1. Czyszczenie mebli z plam

Plamy z wody

Pozornie niegroźna woda może pozostawić na naszych meblach brzydkie plamy. Wodę należy wysuszyć szmatką, a następnie potrzeć splamione miejsce gazą zamoczoną w mieszaninie oleju spożywczego oraz rozpuszczonego wosku.

Po takim zabiegu wycieramy do sucha czyszczoną powierzchnię mebla.

Plamy z soku, kompotu i alkoholu

Plamy z napojów najczęściej pojawiają się na naszych meblach. Jednak możemy się ich pozbyć w bardzo prosty sposób. Należy zaparzyć 2 łyżeczki kawy i w letnich fusach zamoczyć szmatkę, którą czyścimy splamione miejsca. Następnie wycieramy mebel suchą szmatką.

Przeczytaj również: Jak i czym wybielić firanki?

Plamy powstałe przez postawienie gorącego naczynia

Aby usunąć plamę tego typu, należy zmieszać ze sobą łyżkę soli kuchennej z 2 łyżkami oliwy z oliwek lub oleju spożywczego. Tak przygotowaną papkę kładziemy na splamione miejsce na 3-4 godziny. Następnie ścieramy papkę i wycieramy czyszczone miejsce do sucha.

Jak wyczyścić meblem z plam z atramentu

Plamy z atramentu były ogromną zmorą w czasach, gdy do pisania używano piór zamaczanych w tym ciemnym płynie. Dlatego na przestrzeni wieków wypracowano kilka sposobów na pozbycie się plam z rozlanego atramentu.

Splamione miejsce należy wytrzeć gazą lub szmatką, po czym umyć szmatką zamoczoną w mleku. Następnie plamę przecieramy watą lub gazikiem umoczonym w soku ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Przeczytaj również: Jak czyścić kabinę prysznicową domowymi sposobami?

Inny sprawdzony domowy sposób, to czyszczenie za pomocą szmatki skroplonej denaturatem. Po takim zabiegu musimy przeczyścić mebel ścierką zamoczoną w wodzie z dodatkiem mydła. Na koniec wycieramy mebel do sucha.

Domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk

Ze względu na wrażliwość na wszelkie środki chemiczne meble na wysoki połysk czyścimy szmatką zamoczoną w wodzie, w której gotowały się pszenne otręby. Następnie mebel wycieramy i polerujemy.

Inne plamy

Plamy, których pochodzenia nie jesteśmy w stanie określić próbujemy wyczyścić gorącym mlekiem, a następnie szmatką zamoczoną w oleju spożywczym.

Przeczytaj również: Jak i czym czyścić meble okleinowane?

2. Domowe sposoby na odświeżenie mebli

Meble dębowe

Jeśli chcemy odświeżyć meble dębowe musimy przygotować mieszaninę z 1l piwa, 1 łyżki cukru pudru oraz 1 łyżeczkę pszczelego wosku. Wszystkie składniki lekko podgrzewamy i ciepłą mieszaninę nakładamy na meble.

Po wyschnięciu polerujemy szmatką z flaneli.

Meble lakierowane

Meble w salonie - domowe-sposoby.plOdświeżamy wilgotną szmatką zmoczoną mydlaną wodą (1 szklanka płatków na 1l wody) z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka na 1l wody). Wycieramy do sucha.

Białe lakierowane meble

Odświeżamy papką z pokruszonej kredy i wody z odrobiną farby do bielizny. Jeśli mebel zmatowiał, musimy natrzeć go pszczelim woskiem i wypolerować szmatką.

Meble jasne niepoliturowane

Dość brudne myje się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu lub płatków mydlanych (1 szklanka płatków na 1l wody), używając zmywaka, jak do naczyń kuchennych, lub twardej szczotki do paznokci. Pracować trzeba szybko i dokładnie, spłukując i natychmiast wycierając, aby woda, wsiąkając w miękkie drewno nie spowodowała jego ciemnienia.

Jeśli chcielibyśmy nadać jasnym nowym meblom szlachetną patynę starości, wystarczy pociągnąć je gorącym olejem lnianym, malując pędzlem i mocno wcierając olej w drewno. Następnie należy meble odstawić w ustronne miejsce, aby nikt ich nie dotykał. Po trzech dniach nadmiar oleju zebrać miękką, wsiąkliwą szmatką i odstawić meble na tydzień. Po upływie tego czasu ostrą, ryżową szczotkę zawijamy w kawałek flanelki i pocieramy nią bardzo energicznie całą powierzchnię mebla tak długo, aż nabierze pięknego, złotawego koloru i połysku.

Meble politurowane

Odświeżamy watą, nawilżoną lekko podgrzanym octem, po czym wycieramy mebel do sucha. Następnie wcieramy wosk pszczeli i polerujemy.

Małe zadrapania zatuszujemy zmywając je terpentyną. Przy zmywaniu często zmienia się szmatki, aby nie rozmazywać brudu. Po takim zabiegu mebel stanie się matowy, ale wtarcie odrobiny wosku lub dobrej pasty do obuwia i polerowanie wełnianą szmatką przywróci mu połysk.

Meble z wikliny i trzciny

Czyścimy za pomocą szczotki ryżowej i przecieramy szmatką, nawilżoną wodą z dodatkiem 15%-wej wody utlenionej (2 łyżki wody utlenionej na 5 wody) i 2 łyżek soku ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Należy pamiętać, że na meble z wikliny i trzciny źle wpływa wilgoć. Pod jej wpływem meble matowieją i szarzeją.

Wiekowy fortepian i pianino

Czyścimy miękką szmatką. Pudło instrumentu odświeżamy wywarem z otrąb pszennych.

200g otrąb wsypujemy do garnka z ½ litra wrzącej wody. Po zagotowaniu odcedzamy i studzimy.

W przygotowanym płynie moczymy szmatkę i czyścimy nią pudło instrumentu, które od razu wycieramy do sucha.

Dla uzyskania lepszego efektu po wyżej opisanym zabiegu w drewnianą obudowę instrumentu wcieramy miękką ścierką płyn z ½ szklanki oliwy z oliwek, spirytusu denaturowanego oraz oleju lnianego. Następnie polerujemy instrument suchą szmatką.

Aby lakier nabrał połysku, przecieramy instrument przekrojoną na pół cebulą.

3. Konserwacja mebli tapicerowanych

OBICIE Z WELWETU LUB SZTRUKSU konserwujemy przez przetarcie mebla wodą z dodatkiem amoniaku. Należy uważać, aby nie wprowadzić zbyt dużej ilości wilgoci do wnętrza mebla. Welwet czyści się trzykrotnie: pierwszy raz zgodnie z kierunkiem włosa, drugi raz pod włos i trzeci, ostatni raz – z włosem.

OBICIA Z TKANIN MIESZANYCH konserwujemy za pomocą ciepłych otrąb.

Otręby pszenne podgrzewamy w piekarniku i rozsypujemy na meblu i wcieramy dłonią. Pozostawiamy na 15 min., po czym usuwamy za pomocą miotełki lub odkurzacza.

4. Konserwacja mebli skórzanych

Meble ze skóry wymagają specjalnej pielęgnacji. Mebel codziennie powinno się przecierać szmatka, która zbierze kurz. Dwa razy w roku obicie należy przetrzeć wilgotną szmatką, po czym po 2 godzinach wetrzeć w skórę odrobinę Meble kuchenne - jak wyczyścić - domowe-sposoby.pl wosku pszczelego. Następnie po kolejnych 2 godzinach polerujemy wełnianą ściereczką.

Skórzane meble należy chronić przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, gdyż może ono spowodować trwałe odbarwienie skóry.

Sprawdzonym domowym sposobem, który pozwoli naszym meblom przetrwać długie lata, jest zastosowanie piany z białka jaja kurzego.

Białko ubijamy sztywną pianę, którą następnie wcieramy w mebel miękką szmatką. Po wyschnięciu wcieramy odrobinę wosku pszczelego i po upływie 2 godzin polerujemy.

Jeśli skóra na meblu stwardniała, przed konserwacją musimy ją uelastycznić. Posłuży nam do tego płyn uzyskany z mieszania 3 łyżek oleju spożywczego, 3 łyżek terpentyny, 3 łyżek chudego mleka oraz 1 łyżki octu.

Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników, za pomocą miękkiej szmatki, wcieramy powstały płyn w powierzchnię mebla. Po wyschnięciu, wcieramy odrobinę wosku pszczelego i polerujemy.

Oceń nasz artykuł: