Plamy z tuszu, plamy z długopisu lub drukarki… Jakkolwiek by je nazwać, należą do najbardziej niepożądanych „wypadków przy pracy”. Na pewno niejedna osoba, która wpadła na genialny pomysł podrapania się długopisem po plecach, z żalem musiała pozbyć się ulubionej bluzki. Ale nie martw się, jeszcze nic straconego! Z naszego artykuły dowiesz się jak usunąć plamy z tuszu!

Masz do wypróbowania kilka ciekawych pomysłów, jak domowym sposobem usunąć plamy z tuszu lub z długopisu. Tylko pospiesz się! W przypadku tych plam musisz działać szybko, najlepiej od razu po zabrudzeniu.

1. Jak usunąć plamy z tuszu z bawełny i lnu

Czyścimy miękką szmatką nawilżoną czystym alkoholem. Po wyczyszczeniu tkaninę należy wypłukać i wyprać, aby pozbyć się zapachu alkoholu.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z krwi?

2. Jedwab i wełna

Aby wyczyścić jedwab lub wełnę, niezbędny będzie kwasek cytrynowy, którym należy posypać plamę i po kilku minutach spłukać obficie wodą.

Przed czyszczeniem jedwabiu warto w niewidocznym miejscu wykonać próbę.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z tłuszczu? 

3. Białe naturalne tkaniny

Bawełnianą szmatkę nasączamy czystym alkoholem i delikatnie pocieramy plamę. Możemy również zastosować świeżo wyciśnięty sok z cytryny.

Po wyczyszczeniu natychmiast spłukujemy dużą ilością wody.

4. Jak usunąć plamy z tuszu na tkaninach sztucznych

Natychmiast po splamieniu należy przeprać plamę letnią wodą. W przypadku tkanin ze sztucznego włókna nie można stosować alkoholu, gdyż mógłby on odbarwić tkaninę.

Oceń nasz artykuł: