Każdy właściciel mieszkania bez wyjątku, zajmuje się codzienny sprzątaniem i usuwaniem zabrudzeń. Niektórzy twierdzą, że najtrudniejszą rzeczą dla nich jest sprzątanie łazienki, w szczególności bardzo trudno jest utrzymać czystość kabiny prysznicowej. Po przeczytaniu tego artykułu można dowiedzieć się, jak szybko i łatwo wyczyścić z nalotu i kamienia kabinę prysznicową w minimalnym czasie.

A jak umyć kabinę prysznicową w tym samym krótkim czasie, gdy składa się ona z wielu całkowicie różnorodnych elementów, z których każdy wymaga indywidualnego podejścia do procedur higienicznych? Głowica prysznicowa, krany, ściany i drzwi wewnątrz i na zewnątrz, brodzik, półki, haczyki i uchwyty, lustra i szkło, odległe niedostępne rogi, cały ten arsenał, wykonany jest z różnych materiałów, wymaga starannie przemyślanej taktyki i strategii czyszczenia. Okazuje się, że domowe sposoby są praktyczne i skuteczne do czyszczenia wszystkich elementów kabiny prysznicowej.

Dlaczego trzeba zadbać o skuteczne czyszczenie kabiny prysznicowej?

Pomimo tego, że kabina prysznicowa jest małym domowym studiem czystości, brudzi się i dość szybko traci zadbany wygląd. A powodem jest przede wszystkim woda z kranu, która zawiera niestety wiele związków mineralnych, soli wapnia i żelaza, które osadzają się na powierzchniach, tworząc kamień, plamy rdzy i inne niezbyt przyjemne dla oka efekty wizualne.
Mydło, pasta do zębów, żele i szampony również pozostawiają swoje ślady, szczególnie na błyszczących chromowanych detalach. Ogólnie rzecz biorąc, pozostawiają nieestetyczne ślady, co oznacza, że nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak wyczyścić kabinę prysznicową, aby przywrócić jej promienną czystość i nieskazitelny połysk.

Domowe sposoby usuwania zanieczyszczeń z kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa - jak wyczyścić prysznic domowymi sposobamiNa rynku dostępny jest duży asortyment środków chemicznych, które służą do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jednak wiele z tych środków może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Dlatego wielu współczesnych posiadaczy łazienki woli stosować domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej z zanieczyszczeń. Dużo ludzi używa środków, które należą do podstawowego wyposażenia kuchni i są wykorzystywane na przykład do przygotowywania potraw. Wymienione poniżej przykłady domowych sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej są uważane za wydajne, skuteczne i nieszkodliwe dla zdrowia człowieka i zwierząt domowych.

Kwasek cytrynowy na osady z mydła

Prawie każde zanieczyszczenie można usunąć kwaskiem cytrynowym, ponieważ stał się on skutecznym narzędziem do usuwania śladów mydła, tłustych plam i kamienia. Aby przygotować taki środek należy wziąć jedną łyżkę kwasku i wymieszać ze szklanką wody. Lepiej jest użyć gorącej wody i upewnić się, że kwasek całkowicie się rozpuścił. Jeśli granulki pozostaną, mogą zarysować powierzchnię. Używając zwykłej gąbki do mycia naczyń, trzeba delikatnie umyć zanieczyszczoną powierzchnię. W przypadku dużego zabrudzenia, należy dokładnie namoczyć daną powierzchnię kabiny prysznicowej i pozostawić na 10 minut.
Po upływie tego czasu, należy intensywnie przecierać powierzchnię, po czym trzeba całą kabinę spłukać bieżącą wodą. Jeżeli pierwsze podejście do czyszczenia nie przyniosło oczekiwanych rezultatów można powtórzyć procedurę ponownie. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny może być bezpiecznie stosowany, jako alternatywa dla kwasu cytrynowego.

Ocet doskonałym środkiem w walce z osadzającym się kamieniem

Aby przeprowadzić czyszczenie kabiny prysznicowej roztworem wody i octu, należy przygotować miksturę w stosunku 1:1. Nagromadzony kamień zostanie skutecznie wyeliminowany bez dużego nakładu pracy. Przygotowany roztwór należy ostrożnie nałożyć na zanieczyszczoną powierzchnię i pozostawić tam na 10 minut. Następnie delikatnie zmyć pozostały ocet czystą wodą i wytrzeć powierzchnię suchą szmatką. Przepis ten można stosować regularnie, ponieważ nie odbarwi on ani nie zmatowi szklanych powierzchni kabiny prysznicowej.

Soda na duże zanieczyszczenia

Doświadczone osoby zajmujące się często sprzątaniem kabin prysznicowych, wiedzą, że soda jest wydajnym i praktycznym sposobem usuwającym trwałe zanieczyszczenia. Aby szybko wyczyścić zabrudzoną kabinę prysznicową za pomocą sody, najpierw trzeba zwilżyć brudny obszar i delikatnie nałożyć na niego trochę sody. Następnie, za pomocą miękkiej szmatki, należy delikatnie przecierać powierzchnię. Wystarczy kilka minut i efekt będzie widoczny, brud zostanie natychmiast usunięty bez pozostawiania śladów. Korzystając z sody, jako środka do czyszczenia kabin prysznicowych, trzeba pamiętać, że ma on właściwości ścierne i może pozostawić po sobie niewielkie rysy.

Pasta do zębów czyszczenie bez zarysowań

Do czyszczenia zabrudzonych powierzchni w kabinie prysznicowej można użyć dowolnej pasty do zębów. Ten domowy środek szybko poradzi sobie z osadem i brudem na elementach metalowych i akrylowych. Pasta do zębów z łatwością poradzi sobie z kamieniem nagromadzonym pod prysznicem. W tym celu pasta musi być ostrożnie nałożona na zanieczyszczone miejsca i pozostawiona tam na 15 minut.
Po tym czasie należy usunąć pozostałą pastę do zębów miękką szczoteczką, nalot zostanie całkowicie wyeliminowany. Ważną zaletą tego domowego sposobu jest to, że nie ma on efektu ściernego, dlatego jest doskonałym środkiem do czyszczenia dowolnych powierzchni nie pozostawiając żadnych śladów.

Soda + nadtlenek wodoru

Do czyszczenia brodzika można wykorzystać praktyczną i wydajną mieszankę sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru. Taka metoda czyszczenia wyeliminuje grzyby i pleśń, które bardzo często pojawiają się w rogach kabiny. Zasada działania tego specyfiku jest bardzo prosta, należy wsypać sodę na zanieczyszczone miejsca i pozostawić na 10 minut. Następnie dokładnie wyczyścić powierzchnię brodzika i nałożyć nadtlenek wodoru. W żadnym wypadku nie należy spłukiwać brodzika należy pozostawić do wyschnięcia. Takie narzędzie pomoże pozbyć się wszelkich grzybów.

Płynny amoniak do czyszczenia kabiny prysznicowej

Amoniak jest uważany za bardzo skuteczny środek na usuwanie nagromadzonego mydła. Aby zwiększyć wydajność czyszczenia kabiny prysznicowej amoniakiem można dokonywać połączenia go z innymi środkami czyszczącymi, przede wszystkim z octem i sodą. Przygotowanie takiego środka czyszczącego jest proste: 100 gramów amoniaku, dwa litry wody, 50 gramów sody i taką samą ilość octu. Wszystkie zgromadzone składniki wymieszać i czyścić kabinę prysznicową. Powstała mikstura jest wysoce wydajna i wystarczy na usunięcie kamienia zarówno wewnątrz kabiny prysznicowej, jak i na zewnątrz.

Alkohol do różnych powierzchni

Prawdopodobnie najbardziej dziwny, ale jednocześnie skuteczny środek do czyszczenia szkła to użycie zwykłego alkoholu. Aby przygotować środek czyszczący, trzeba wziąć dwie łyżki wody na jedną łyżkę alkoholu. Powstała mieszanina szybko eliminuje osad z mydła nie tylko na szklanej powierzchni, ale także z kranów. Alkohol jest również idealny do czyszczenia chromowanych powierzchni głowic prysznicowych.

Po użyciu domowych sposobów czyszczenia kabiny prysznicowej należy pozostawić lekko uchylone drzwi kabiny i okresowo wentylować łazienkę. Zapobiegnie to nadmiernej wilgotności i rozwojowi pleśni i grzybów, nie niszcząc materiału, z którego wykonana jest kabina i nie pozostawiając uporczywych plam. Podsumowując, można stwierdzić, że lepiej zadbać o kabinę prysznicową przy użyciu wyżej wymienionych środków domowych. Ponieważ takie sprzątanie będzie znacznie tańsze, ponadto takie produkty są całkowicie przyjazne dla środowiska i nie szkodzą zdrowiu ludzkiemu.

Oceń nasz artykuł: