Firanki stanowią podstawową ozdobę okien w naszym domu. Jednakże z biegiem czasu stają się szare i mało atrakcyjne dla oka. Każdy z nas pragnie, aby zachowały swoją piękną biel na dłużej i dalej mogły nam służyć w pełnej ozdobie. Zastanawiasz się czym i jak wybielić firanki? Przedstawiamy domowe sposoby na białe firanki, które są tanim i szybkim rozwiązaniem na przywrócenie ich naturalnej bieli.

Sól i ocet jako sposób nr 1 na białe firanki

Okazuje się, że wiele składników potrzebnych do wybielenia firanek posiadamy w swoim domu. Sól i ocet jest na wyposażeniu każdej kuchni w tym kraju. Aby skutecznie wybielić firankę należy do dość dużej miski wlać ciepłą wodę (około 10 litrów) do której należy dodać cztery solidne łyżki soli kuchennej.
Mieszaninę należy dobrze wymieszać, aby sól uległa całkowitemu rozpuszczeniu. Dla lepszego efektu do roztworu wodno-solnego warto dolać pół szklanki octu spirytusowego. Do przygotowanej mieszanki wkładamy firankę, która musi pozostać w niej przez około 3 godziny. Sól oraz ocet doskonale usuwają trwałe zabrudzenia a firanka odzyskuje swój dawny blask.

Przeczytaj również: Jak prać firanki?

Soda bieli ci doda! Nie zapomnij o amoniaku!

Któż nie zna tego specyfiku za parę groszy. Tani a jakże skuteczny w wybielaniu firanek. Wystarczy kupić kilka opakowań sody, gdyż do wykonania roztworu będzie potrzebne 500 g. Najlepszym sposobem i dla uzyskania szybkiego efektu będzie namoczenie firanki w wodzie z sodą. Podobnie jak w przypadku soli oraz octu, sodę dodajemy do około 10 litrów ciepłej wody. Następnie do miski wkładamy firankę i moczymy ją na kilka godzin przed wykonaniem prania. Dla wzmocnienia efektu można odrobinę sody dodać do proszku, w którym będziemy prać firankę. Efekt wybielenia jest niemal natychmiastowy.

Amoniak swym wyglądem przypomina sodę, lecz jest zupełnie inna substancją. Jedyne co ich łączy to doskonałe właściwości wybielające. Do 2 litrów wody należy dodać 1 łyżeczkę amoniaku, a następnie umieścić w tym zabrudzoną firankę. Po odpowiednim namoczeniu firankę należy wyprać w proszku do białych materiałów.

Proszek do pieczenia nie tylko do ciast, ale i do firanek!

Każda szanująca się gospodyni posiada w swych zasobach proszek do pieczenia. Jak powszechnie wiadomo produkt ten służy głównie do pieczenia pysznych ciast. Natomiast mało kto wie, że proszek do pieczenia jest idealnym specyfikiem do wybielania firanek, a zwłaszcza tych zażółconych. Powtarzając cały rytuał należy do 10 litrów ciepłej wody dosypać 1 opakowanie proszku do pieczenia i do tak przygotowanej mieszaniny włożyć pożółkłą firankę.
Moczenie powinno trwać kilka godzin, a następnie należy wyprać firankę w ulubionym proszku. Istnieje również szybszy sposób, czyli dodanie proszku do pieczenia do proszku do prania, lecz pranie poprzedzone moczeniem daje znacznie lepsze efekty.

Aspirynka – nie tylko na ból głowy!

Wybielone firanki - domowe-sposoby.plChyba nie istnieje osoba, która nie słyszała o tym leku. Każdy kojarzy Aspirynę wyłącznie z bólem głowy czy przeziębieniem. Tymczasem okazuje się, że lek ten ma fenomenalne właściwości wybielające. Wystarczy wyjąć z domowej apteczki 5 tabletek rozpuszczalnych (istnieje również wersja do łykania) Aspiryny, które dodajemy do wody. Następnie we wodzie umieszczamy na kilka godzin firankę, aby specyfik miał szansę lepiej zadziałać. Po kilku godzinach ją wyjmujemy i wkładamy do pralki, którą ustawiamy na delikatne pranie w akompaniamencie proszku do prania.

Wrzuć do pralki skorupki jaj!

Nie, absolutnie nie jest to pomyłka. Jest to sposób naszych babć, które bardzo często go stosowały. Jajka chyba znajdą się w każdej lodowce, gdyż jest to jeden z podstawowych składników wielu dań polskiej kuchni. Zawartość jajek można wykorzystać do upieczenia ciasta czy przygotowania jajecznicy, a same skorupki staną się głównym składnikiem do wybielenia firanek. Wystarczy, że dosłownie kilka skorupek włożymy do małego, bawełnianego woreczka i wrzucimy do bębna pralki. Firanki odzyskają dawną biel i dodatkowo materiał stanie się mocniejszy i odporniejszy na zniszczenia oraz zabrudzenia.

Użyj detergentów z kuchni oraz łazienki!

Niemalże każde okno kuchenne ozdabia firanka. Kuchnia jest centrum każdego domu, gdzie każdy z nas przygotowuje posiłki. Bardzo często zdarza się, że ich przygotowanie uwalnia w przestrzeń liczne substancje, które w łatwy sposób osadzają się w strukturze materiału z którego została wykonana firana. Niewątpliwie bywa, że są to tłuste, żółte plamy, które bardzo trudno usunąć podczas zwykłego prania. Przy każdym kuchennym zlewie odnajdziemy rozwiązanie na pozbycie się tego mało estetycznego zabrudzenia – płyn do naczyń. Wystarczy do proszku dodać niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Firanka po takim zabiegu będzie znów piękna, pachnąca i odzyska dawną biel.
Kolejnym detergentem, lecz tym razem prosto z łazienki jest domestos. Jest to najpopularniejszy środek służący do czyszczenia toalety. Po jego zastosowaniu muszla klozetowa aż lśni i emanuje intensywną bielą, więc dlaczego nie wykorzystać tych właściwości w praniu firanek. Wystarczy, że do wody dolejesz odpowiednią ilość domestosu i zamoczysz w tym firankę. Następnie po kilku godzinach moczenia należy ją wyprać – niektórzy zalecają, aby nie dodawać już proszku do prania, gdyż płyn do wc doskonale się pieni i jest absolutnie wystarczający.

Dbaj o firanki, a zachowają swój blask na dłużej!

Powyższe sposoby na domowe wybielanie firanek są skuteczne i przede wszystkim nie wymagają od nas grubego portfela, są tanie, a użyte środki łatwo dostępne. Oszczędzamy swój czas, nie biegając po sklepach w poszukiwaniu gotowych i często drogich specyfików do wybielania firanek. Jednakże najskuteczniejszym sposobem do zachowania jej rodzimej bieli będzie odpowiednie dbanie o nią od samego momentu zakupu. Firanki należy prać regularnie oraz odpowiednio przechowywać. Odnośnie prania ważnym aspektem będzie dobór odpowiedniego programu. Najlepiej wybrać taki, który służy do delikatnego prania w odpowiednio niskiej temperaturze. Intensywne pranie czy też wirowanie może źle wpłynąć na strukturę materiału oraz jego kolor. Samo suszenie nie może odbywać się na kaloryferze lecz najlepiej jeszcze wilgotną firankę powiesić na oknie do wyschnięcia. Pamiętając o tym zachowamy biel firanki na dłużej.

Oceń nasz artykuł: