Czekolada jest smakołykiem uwielbianym przez wszystkich. Nie mogą się jej oprzeć zarówno dorośli, jak i dzieci. Stanowi idealny prezent na wiele okazji. Większości ludzi spożywanie czekolady sprawia radość, jednak euforia często szybko się kończy, gdy dostrzegamy na ubraniach lub dywanie plamy nią spowodowane. Usunięcie plam z czekolady nie jest łatwe. Zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, na jakim wystąpiło zabrudzenie. Jak więc usunąć plamy z czekolady?

Usuwanie plam z czekolady dywanów

Pozbywanie się plam z dywanów jest procesem czasochłonnym. W pierwszej kolejności należy przede wszystkim poczekać do całkowitego zasuszenia się plamy. Do zdjęcia z dywanu wierzchniej, suchej warstwy czekolady można użyć noża albo łyżeczki. Dywany z naturalnej wełny można wyczyścić za pomocą mieszaniny wody i spirytusu denaturowanego. Zalecana proporcja to 1:1. W celu wyczyszczenia dywanów z materiałów sztucznych stosuje się benzynę ekstrakcyjną. Zarówno podczas prania dywanów wełnianych, jak i tych wykonanych z tworzywa sztucznego stosuję się metodę tamponowania, co oznacza, że nakłada się przygotowane uprzednio mieszanki (dobrane w zależności od rodzaju dywanu) na zabrudzenie, a następnie zasypuje się plamy talkiem (w dużej ilości). Po upływie kilku minut dywan można odkurzyć.

Mleko na plamy z czekolady

Czekolada jest artykułem mocno barwiącym i tłuszczącym. Domowym sposobem na usuwanie plam z czekolady jest użycie mleka, które stanowi podstawowy produkt, występujący w niemalże każdym domu. Dzięki zanurzeniu materiału w mleku, tłusta część plamy powinna ulec rozpuszczeniu. Wystarczy zanurzyć tkaninę na kilka minut. Następnie można wyprać materiał w wodzie mydłem (zalecane są wyższe temperatury wody).

Mieszanka jajek i gliceryny na plamy z czekolady

Kolejnym, aczkolwiek rzadko spotykanym, rozwiązaniem problemu plam z czekolady jest użycie mieszanki jajek i gliceryny. Papkę należy wykonać z jednego jajka i odrobiny gliceryny oraz pozostawić na zabrudzonym obszarze materiału na około 10 minut. Następnym krokiem jest zmycie substancji wodą lub wypranie materiału w pralce.

Soda na plamy z czekolady

Soda oczyszczona to produkt, który – podobnie jak mleko – odnaleźć można w większości gospodarstw domowych. Jest często użytkowana w celu usunięcia brudu z piekarników, przypalonych naczyń, ale stosuje się ją również do wywabiania plam z czekolady. Na zabrudzone czekoladą ubrania należy wylać mieszankę wody z wodą (2 łyżeczki sody, szklanka wody) i pozostawić ją na około 10 minut. Później można wyprać ubrania w wodzie z mydłem.

Wysokie temperatury

Niezależnie od zastosowanej wcześniej metody na usunięcie plamy z czekolady, po nałożeniu wybranej mieszanki lub substancji (mleko, jajka i gliceryna, soda), warto wyprać ubrania w wysokiej temperaturze – 60 stopni lub wyższa (jeśli zezwala na to informacja od producenta).

Istnieje kilka sposobów na wywabienie plam z czekolady z naszych ubrań lub dywanów, a o tym, który z nich jest najbardziej skuteczny, decyduje przede wszystkim rodzaj tkaniny. Warto jednak znać wszystkie z nich i w razie potrzeby dostosować odpowiedni środek. Dużą zaletą wymienionych wyżej sposobów jest fakt, iż niezbędne składniki są powszechnie używane w życiu codziennym.

Oceń nasz artykuł: