Wypad za miasto z rodziną, spacer z psem, zabawa z dziećmi, a nawet… ubieranie choinki mogą zakończyć się plamami z żywicy. Skoro tę naturalną substancję trudno zmyć z rąk, czy da się to zrobić w przypadku odzieży? Jak usunąć żywicę z ubrania? Zobaczcie nasze domowe sposoby!


Jak usunąć żywicę z ubrania?

Przede wszystkim – tak, usunięcie żywicy z ubrania jest możliwe, a w dodatku nie wymaga stosowania żadnych gotowych środków chemicznych, po które musielibyście udawać się do marketu.

Choć przyznajemy, że w naszym poradniku jak usunąć żywicę z ubrania znajduje się rozpuszczalnik w postaci zmywacza do paznokci, podejrzewamy, że każdy z Was ma go w domu. Zatem, jak usunąć żywicę z ubrania? Przydadzą Wam się:

 • kostki lodu
 • woda
 • sól kuchenna
 • amoniak
 • ocet kuchenny
 • zmywacz do paznokci z acetonem
 • masło
 • szmatka kuchenna
 • ręczniki kuchenne

Zanim przystąpicie do usuwania żywicy z ubrania, odwróćcie je na drugą stronę i w mało widocznym miejscu zróbcie próbę, czy dana substancja nie odbarwi materiału. Tak, jak kostki lodu, ocet, masło czy olejek z drzewa herbacianego nie powinny zaszkodzić Waszym ubraniom, tak aceton czy inny rozpuszczalnik może doprowadzić do odbarwienia włókien. Poza tym szukając rozwiązania, jak usunąć żywicę z ubrania, możecie odnaleźć metodę polegającą na zaprasowaniu plamy żelazkiem. Owszem, ta metoda w przypadku wosku ze świecy sprawdzi się rewelacyjnie, jednak mając do czynienia z żywicą, raczej nie przyniesie zadowalających efektów, a mało tego, może utrwalić plamę i pogłębić problem.

Jak usunąć żywicę z ubrania za pomocą lodu?

Popularną, bezpieczną i chętnie stosowaną metodą na to, jak usunąć żywicę z ubrania jest jej zamrożenie. W jaki sposób? Niekoniecznie wkładając element garderoby do zamrażalnika, lecz przykładając do zabrudzenia kostki lodu.

Powinny zamrozić uporczywą plamę, a wtedy pozostanie Wam już tylko dokładne wydrapanie jej z powierzchni tkaniny. Jeżeli zabieg ten pomoże tylko częściowo uporać się z żywicą na ubraniach, spróbujcie połączyć kilka poniższych domowych sposobów.

Jak usunąć żywicę z ubrania octem?

Kolejnym domowym sposobem na to, jak usunąć żywicę z ubrania jest wywabienie plamy octem kuchennym. Aby to zrobić, należy przygotować mieszankę składającą się z wody i octu w proporcjach 1:3, a następnie podłożyć pod materiał ręcznik kuchenny tak, by żywica nie rozprzestrzeniła się po odzieży. Co dalej? Następnie wystarczy nasączyć w roztworze wacik lub ściereczkę kuchenną i przykładać do plamy. Po upływie około 30 minut zalecamy wrzucić ubranie do pralki. Jeżeli stwierdzicie, że zabrudzenie z żywicy jest nadal widoczne, możecie powtórzyć proces od początku, lub spróbować kolejnych domowych sposobów na to, jak usunąć żywicę z ubrania. Zobaczcie, jak to zrobić za pomocą olejku herbacianego, masła czy silniejszego środka w postaci acetonu.

Jak usunąć żywicę z ubrania olejkiem z drzewa herbacianego?

Kolejnym delikatnym i naturalnym, lecz skutecznym sposobem na to, jak usunąć żywicę z ubrania jest wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego. To naturalny olejek o bardzo wyrazistym zapachu, który swoje zastosowanie ma zarówno w gospodarstwie domowym, jak i medycynie czy aromaterapii. Skupmy się jednak na tym, jak za jego pomocą usunąć żywicę z ubrania. Wystarczy, że namoczycie wacik kosmetyczny lub patyczek w olejku i zaczniecie pocierać plamę. Pamiętajcie, aby wcześniej podłożyć ręcznik kuchenny pod warstwę materiału tak, aby nie zabrudzić jeszcze większej powierzchni garderoby. Metoda ta ma jednak małą wadę – owszem, olejek usunie żywicę z ubrania, jednak Wam pozostanie do wywabienia nieznaczna plama z… olejku 😉 Uporacie się z nią, stosując powyższą metodę, czyli zwilżając zabrudzenie octem i wodą. Po wszystkim wrzućcie odzież do pralki i nastawcie pranie.

Jak usunąć żywicę z ubrania masłem?

Kolejnym domowym sposobem na usunięcie żywicy z ubrania jest użycie… masła! Jak za jego pomocą pozbyć się uporczywej plamy?

Wystarczy, że nałożycie na zabrudzenie odrobinę masła i pozostawicie na około godzinę. Po upływie wskazanego czasu przetrzyjcie plamę ściereczką nasączoną amoniakiem z dodatkiem soli kuchennej. Po całym zabiegu wrzućcie ubranie do pralki.

Jak usunąć żywicę z ubrania rozpuszczalnikiem?

Ostatnią już metodą na to, jak usunąć żywicę z ubrania jest posłużenie się rozpuszczalnikiem w postaci acetonu, obecnego w niektórych zmywaczach do paznokci, terpentyną czy alkoholem w postaci spirytusu. Każdy ze sposobów polega na namoczeniu plamy, podłożeniu pod materiał grubej warstwy ręcznika papierowego, a następnie przecieraniu zabrudzenia zwilżoną w wybranej substancji ściereczką. Po wszystkim, aby pozbyć się drażniącego zapachu i pozostałości plamy, warto garderobę wrzucić do pralki.

Jak domowymi sposobami usunąć żywicę z ubrania?

Metody omówione wyżej, wykorzystujące kostki lodu, ocet, olejek z drzewa herbacianego czy masło są szczególnie polecane do wywabiania plam z żywicy na delikatnych, a także syntetycznych materiałach. Natomiast metody z rozpuszczalnikiem w postaci terpentyny, spirytusu czy acetonu mają zdecydowanie silniejsze działanie i zalecane są do usuwania żywicy z ubrań bawełnianych, ponieważ paradoksalnie, środki chemiczne mogą odbarwić odzież syntetyczną, a w skrajnych przypadkach nawet ją rozpuścić. Oczywiście przed wybraniem którejkolwiek z metod, radzimy dokładnie przeanalizować zalecenia producenta umieszczone na metce.

Podsumujmy:

 • sposoby na usunięcie żywicy z ubrania kostkami lodu, octem, olejkiem z drzewa herbacianego, masłem przeznaczone są dla wszystkich rodzajów ubrań, zwłaszcza tych delikatnych, a także syntetycznych.
 • sposoby na usunięcie żywicy z ubrania acetonem, spirytusem czy terpentyną przeznaczone są dla bawełnianych elementów garderoby.

Mamy nadzieję, że nasze domowe sposoby na usunięcie żywicy z ubrania pomogły Wam uporać się z kryzysową sytuacją i jeszcze przez długi czas cieszyć się ulubioną odzieżą 🙂

Oceń nasz artykuł: