Skóra jest niezwykle delikatnym materiałem wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Zastanawiasz się nad kupnem skórzanej kanapy lub fotela, ale nie jesteś pewien w jaki sposób o niego dbać? Albo boisz się, że nie będzie można usunąć z niego plam w przypadku, gdy coś się rozleje? Poniżej znajduje się odpowiedź na pytanie jak usunąć plamy ze skóry naturalnej. Usuwanie plam ze skóry nie jest procesem łatwym. Jego skuteczność zależy przede wszystkim od rodzaju skóry, na którym powstało zabrudzenie, ale także od typu zabrudzenia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się plam ze skóry.

Usuwanie plam ze skóry powstałych przez wylanie wody

Woda towarzyszy nam każdego dnia. Nie da się jej uniknąć. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, w jaki sposób usunąć plamy powstałe za jej przyczyną na skórze. Jeśli powstała plama jest świeża, poczekajmy aż skóra wyschnie naturalnie. Nie starajmy się za wszelką cenę przyspieszać procesu schnięcia poprzez użycie suszarki lub położenie przedmiotu (np. torebki ze skóry) na grzejniku. Zdarza się, iż dzięki temu plama całkowicie wyschnie w sposób samoistny. Gdy jednak nadal pozostanie widoczna, należy zamoczyć szmatkę (wykonaną z delikatnego materiału by nie porysować skóry) w przegotowanej lub destylowanej wodzie oraz dodać odrobinę soli. Alternatywą jest także zamoczenie szmatki w wodzie, w której jest rozpuszczona odrobina mydła. Następnie powinno się usunąć pozostałości po soli lub mydle oraz poczekać do całkowitego wyschnięcia materiału.

Świeże mleko jako alternatywa dla środków chemicznych do czyszczenia skóry

Mleko jest produktem powszechnie dostępnym, służącym nie tylko celom spożywczym. Dzięki licznym walorom odżywczym jest wykorzystywane również w pielęgnacji produktów wykonanych ze skóry. Ponadto znalazło zastosowanie w usuwaniu plam powstałych na skórze. Jak więc usunąć plamy ze skóry za pomocą mleka? Do 250 ml mleka należy dodać jedną łyżeczkę sody. Roztwór powinno się następnie dobrze wymieszać. Kolejnym krokiem jest zanurzenie w roztworze szmatki oraz delikatne pocieranie obszaru skóry, na którym pojawiła się plama. Ważne jest, by po zakończeniu tych czynności dokładnie wytrzeć problematyczne miejsce suchą szmatką.

Sok z cytryny – idealny w walce z plamami na skórze

Łatwym i prostym sposobem na usunięcie plam ze skóry jest użycie soku z cytryny. Wystarczy wycisnąć nieco soku z cytryny do szklanki (można zmieszać go z wodą by roztwór stał się łagodniejszy), a następnie zamoczyć w nim szmatkę. Musi ona być wykonana z delikatnych materiałów po to, by nie uszkodzić skóry. Następnie kolistymi ruchami należy przecierać miejsce występowania plamy. Po zakończonym procesie musimy pamiętać o dokładnym zmyciu wodą i wytarciu skóry do sucha.

Gumka do mazania – produkt zwalczający zabrudzenia na skórze

Ciekawym rozwiązaniem podczas czyszczenia skóry jest użycie szkolnej gumki do mazania (jeśli zabrudzenia są punktowe). Metodę tę stosuję się zwykle podczas czyszczenia skór o jasnym zabarwieniu np. białe lub beżowe, gdyż użycie jej na ciemnych skórach mogłoby spowodować wytarcie materiału. Należy pamiętać o tym, by nie trzeć zbyt mocno i energicznie. Najlepiej jednak sprawdzić jak na gumkę reaguje skóra w mało widocznym miejscu.

Zwalczanie plam powstałych na skórze od soli

W przypadku zwalczania plam powstałych na skórze z powodu wysypania i pozostawienia do rozpuszczenia soli, najlepszym sposobem wyprania materiału jest użycie wody z octem. Wodę z octem należy zmieszać w proporcji 3:1, a następnie delikatnie wytrzeć miejsce zabrudzenia szmatką zanurzoną uprzednio w roztworze. Nie należy mocno wcierać mieszanki. Po zakończeniu tej czynności, wskazane jest ponowne przetarcie zabrudzenia wilgotną szmatką (zanurzoną uprzednio jedynie w wodzie). Pozostawić do samoistnego wyschnięcia.

Oceń nasz artykuł: