Piękna biżuteria jest pragnieniem każdej kobiety. Niejednokrotnie wydaje się na nią dużo pieniędzy, jednak bywa, iż nawet najdroższa i najbardziej ekskluzywna srebrna biżuteria czarnieje. Wielu z nas zastanawia się co uczynić, by móc cieszyć się zakupionym srebrem dłużej. W tym artykule znajduje się odpowiedź na pytanie jak wyczyścić srebrny łańcuszek.

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie srebrnej biżuterii. Oprócz specjalistycznych środków, możliwe jest użycie także produktów dostępnych niemalże w każdym domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób i z użyciem jakich środków powinno czyścić się srebrną biżuterię, a w szczególności srebrny łańcuszek, sprawdź poniżej.

Soda oczyszczona sposobem na srebrny łańcuszek

Czyszczenie srebra zawierającego kamienie wymaga delikatności oraz unikania niektórych rozwiązań. Część oferowanych na rynku preparatów jest zbyt silna dla kamieni, ale za to wspaniale nadaje się do biżuterii wykonanej z samego srebra. Zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej oraz wody jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla łańcuszków z kamieniami, jak i bez nich. W celu stworzenia odpowiedniej pasty należy zmieszać niewielką ilość wody i sody oczyszczonej. Powstały w ten sposób preparat powinno się nałożyć w niewielkich ilościach czystą szczoteczką do zębów, a następnie opłukać biżuterię i wytrzeć ją do sucha. Inną metodę, w zastosowaniu której również konieczne jest użycie sody oczyszczonej stanowi wyłożenie folią aluminiową dna naczynia (błyszczącą stroną na zewnątrz), dodanie jednej łyżeczki sody oczyszczonej, a na koniec zalanie zawartości naczynia gorącą wodą. Srebrny łańcuszek należy umieścić w tym preparacie na kilkanaście minut po czym opłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć.

Sok z cytryny i oliwa z oliwek

Innym sposobem na wyczyszczenie srebrnego łańcuszka jest zmieszanie oliwy z oliwek z cytryną. Do stworzenia mieszanki potrzebne jest pół szklanki soku z cytryn i jedna łyżeczka oliwy z oliwek. W powstałym preparacie należy zamoczyć ściereczkę z mikrofibry, a następnie przetrzeć, wypolerować łańcuszek, opłukać go oraz wytrzeć.

Pasta do zębów

Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów jest metodą znaną wielu osobom. Jednak tak czy inaczej warto przypomnieć w jaki sposób wyczyścić srebrny łańcuszek, by nie uległ uszkodzeniu. Należy niewielką ilość pasty do zębów nanieść na bawełnianą szmatkę lub na szczoteczkę do zębów o miękkich włóknach. Ważne jest aby pasta do zębów nie była pastą wybielającą albo zawierającą dużą ilość sodu. W obu przypadkach czyszczenie srebra może grozić jego uszkodzeniem.

Napoje gazowane typu 7up lub cola

W celu usunięcia czarnego nalotu na srebrze warto użyć napoju 7 Up lub coli. Nalot zostanie usunięty dzięki działaniu kwasów zawartych w tych napojach. Wystarczy do naczynia wlać odpowiednią ilość wspomnianych płynów (tyle by zanurzyć całkowicie łańcuszek lub inny przedmiot wykonany ze srebra, który chcemy wyczyścić) oraz pozostawić na jakiś czas. Czas zamaczania zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia łańcuszka.
Wspomniane metody czyszczenia srebra są łatwe przede wszystkim dlatego, że produkty potrzebne do ich wykonania są powszechnie dostępne w sklepach, a większość z nich używana jest regularnie w wielu gospodarstwach domowych. Ponadto nie są czasochłonne oraz nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Oceń nasz artykuł: