Rolety są praktycznym rozwiązaniem zapewniającym intymność oraz służącym ochronie przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Występują w wielu kolorach oraz rodzajach. Można wyróżnić rolety rzymskie, plisowane, dzień i noc oraz materiałowe. Są powszechnie występującym elementem wielu domów, jednak nie zawsze wiemy jak zadbać o ich czystość. Poniżej znajduje się odpowiedź na pytanie: jak wyprać rolety? Podczas prania rolet należy stosować kilka prostych zasad, dzięki którym dbałość o nie będzie procesem szybkim, a przede wszystkim skutecznym.

 

Nie demontuj rolet jeśli to możliwe

Wielu z nas wydaje się, by coś dokładnie wyczyścić, należy to najpierw zdemontować. Inaczej jest w przypadku rolet. Są one na tyle proste w czyszczeniu, iż nie wymagają czasochłonnego demontażu, a później ponownego montażu. Ponadto czyszczone w słoneczny dzień szybciej wyschną rozwinięte na oknie aniżeli w innym miejscu. Unikajmy więc ewentualnego uszkodzenia rolet podczas ich zdejmowania oraz zaoszczędźmy czas dzięki pozostawieniu ich zamontowanych na oknie.

Delikatność to podstawa

Większość rolet, zwłaszcza plisowane lub dzień i noc, wykonane są z delikatnych materiałów. Przy ich czyszczeniu należy więc obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością i delikatnością. Tkaniny nie mogą być nadmiernie namaczane oraz szorowane. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie zakurzonych rolet jest przetarcie ich szmatką z mikrofibry. Jedynym rodzajem rolet, które można prać w pralce są rolety rzymskie. Jednak i tu należy zadbać o odpowiednio delikatny program do prania z jak najmniejszym wirowaniem. Istotną rolę w praniu rolet rzymskich odgrywają także odpowiednio dostosowane detergenty.

Nie przesadzaj z detergentem

Jeśli rolety nie są mocno zabrudzone, wystarczy jedynie odrobina detergentu by je wyczyścić. Jak już wspomniano wcześniej – do zakurzonych rolet wystarczy użycie szmatki z mikrofibry (ewentualnie odkurzacza nastawionego na niewielką moc ssania). W przypadku powstania plam lub zacieków, warto zmieszać wodę z odrobiną mydła lub płynu do mycia naczyń, a następnie namoczyć i odsączyć szmatkę oraz delikatnie wycierać rolety. Istotne jest by ilość detergentu była niewielka. Zbyt silny detergent zmieszany w zbyt dużej proporcji w stosunku do ilości wody może zniszczyć rolety. Dlatego też przed wytarciem rolety nawilżoną szmatką, warto sprawdzić działanie detergentu na niewielkiej, mało widocznej części rolety. Tak więc odpowiedzią na pytanie jak wyprać rolety jest: mała ilość detergentu, miękka i dobrze wyciśnięta szmatka oraz delikatne przecieranie.

Wałek z warstwą klejącą

Nawet jeśli odpowiednio wypierzemy rolety, mogą pozostać na ich powierzchni mikrowłókna lub włosy (zwłaszcza gdy mamy w domu zwierzęta). Dzięki wałkowi z warstwą klejącą w szybki i łatwy sposób pozbędziemy się tego problemu. Są one łatwo dostępne, a także sprawdzają się podczas wykonywania innych obowiązków domowych jak np. czyszczenie kanap czy ubrań.
Odkurzacz – pomocne urządzenie w czyszczeniu rolet.

Podczas rutynowego odkurzania podłóg w naszym domu możemy także wyrobić sobie nawyk odkurzania rolet. Regularnie odkurzane rolety dłużej zachowują czystość, a dzięki czyszczeniu ich przy okazji odkurzania – zaoszczędzimy dużo czasu i energii. Warto do tego celu użyć specjalnej końcówki z miękkim włosiem, by nie uszkodzić rolet.

Użycie gumki do mazania

Niecodziennym, aczkolwiek sprawdzonym rozwiązaniem jest użycie szkolnej gumki do mazania w celu usunięcia zabrudzeń z rolet. Tkaninę należy pocierać bardzo delikatnie by jej nie uszkodzić. Ponadto lepiej jest sprawdzić wpływ ścierania na tkaninę w mało dostrzegalnym miejscu na rolecie przed zastosowaniem gumki na większej i bardziej widocznej powierzchni.

Oceń nasz artykuł: