Współczesne osiągnięcia techniki znacznie ułatwiają nam życie i pozwalają zaoszczędzić czas. Jednak wszystkie nowoczesne sprzęty wymagają regularnego czyszczenia by nie utraciły swojego wyglądu oraz funkcjonalności. W tym artykule znajduje się odpowiedź na pytanie: Jak wyczyścić toster i gofrownicę. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie urządzeń takich jak toster czy gorfownica, ale podczas wykonywania tego typu czynności należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim – o odłączeniu ich od źródła energii. Zatem jak prawidłowo wyczyścić toster lub gofrownicę?

Woda, ściereczka i szczoteczka

Pierwszym ze sposobów jest użycie podstawowych produktów dostępnych w każdym domu: ściereczki, wody oraz szczoteczki. Jak już wspomniano wcześniej – w pierwszej kolejności należy odłączyć urządzenie od prądu. Następnie konieczne jest usunięcie resztek jedzenia poprzez wyjęcie tacki na okruchy (w przypadku tostera) lub oczyszczenie powierzchni grzewczej (w przypadku gofrownicy) oraz odwrócenie urządzenia do góry nogami. By ułatwić sobie zebranie resztek, a także uniknąć zbędnego bałaganu można wykorzystać ręcznik papierowy lub tackę i dopiero wówczas odwrócić sprzęt. Przyklejone do powierzchni okruchy, które nie zostały usunięte dzięki wykonaniu wcześniejszych zabiegów, należy usunąć suchą szczoteczką do zębów. Jeśli realizacja tego kroku nie przyniosła pożądanych rezultatów, alternatywą jest zamoczenie szczoteczki do zębów w wodzie. Jej ilość powinna być ograniczona, aby nie zalać urządzenia. Wskazane jest by szczoteczka była jedynie delikatnie w niej zamoczona. Stosowanie wilgotnej ściereczki jest dobrym pomysłem na usunięcie zabrudzeń na zewnętrznej powierzchni tostera lub gofrownicy. Po wykonaniu tych czynności powinno się zostawić urządzenie nieużywane przez co najmniej 24 godziny, by pozwolić mu całkowicie wyschnąć i uniknąć ewentualnego porażenia prądem lub zwarcia instalacji.

Unikanie środków chemicznych

Czyszcząc urządzenia, które wspomagają nas w przygotowywaniu potraw należy za wszelką cenę unikać używania środków chemicznych. Powód jest prosty: na nieprawidłowo domytych sprzętach pozostaje warstwa chemikaliów, które mogą zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Dlatego też najczęściej udzielaną poradą na pytanie jak wyczyścić toster lub gofrownicę jest wskazanie na użycie małej ilości wody albo – by uniknąć ewentualnego zalania urządzenia i spowodowania kolejnego zagrożenia dla życia i zdrowia – samej suchej ściereczki lub szczoteczki.

Ręcznik papierowy

Usunięcie zaschniętych zabrudzeń z urządzeń jest problematyczne, gdyż nie można ich po prostu zalać wodą i czekać aż zabrudzenie odpowiednio „zmięknie” by móc je łatwo usunąć. Stosowanie małej ilości wody np. na ręcznikach papierowych delikatnie nią nasączonych może stanowić rozwiązanie tego problemu. Aby nie przesadzić z ilością wody można ją rozprowadzić na powierzchni ręcznika za pomocą spryskiwacza. W przypadku gofrownicy należy oderwać kilka listków ręcznika papierowego, spryskać je wodą, a następnie położyć na teflonowej powierzchni urządzenia i pozostawić je zamknięte na jakiś czas. Dzięki wykorzystaniu tego sposobu usuwanie przypalonych lub zaschniętych resztek jedzenia staje się łatwe i przyjemne.

Płyn do mycia naczyń lub płyn do szyb

Użycie płynu do szyb lub mycia naczyń jest dozwolone, ale tylko w przypadku mycia zewnętrznej powierzchni urządzenia. Jak już wspomniano wcześniej, użycie tych detergentów do wyczyszczenia środka urządzenia może przyczynić się do przeniesienia źle wyczyszczonych pozostałości środków chemicznych na żywność.

Ściereczka z mikrofibry i podgrzanie brudu lub użycie oleju

Niektóre zanieczyszczenia możemy usunąć nie tylko za pomocą wody, ale także wysokich temperatur. Wystarczy rozgrzać brud, by zmiękczyć resztki jedzenia, a następnie odłączyć urządzenie od prądu. Gdy wystygnie (nie czekając zbyt długo) będzie można z łatwością usunąć zabrudzenie ściereczką z mikrofibry albo ręcznikiem papierowym. Alternatywą dla zmiękczenia resztek jest także użycie oleju spożywczego, pozostawienie go na jakiś czas i starcie ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Aby dokładnie doczyścić olej można użyć papierowych ręczników nasączonych wodą.

Niezależnie od wybranego sposobu czyszczenia tostera lub gofrownicy, należy zachować szczególną ostrożność w trakcie wykonywania tej czynności. Urządzenia czyszczone regularnie, dłużej zachowują nowy wygląd i spełniają funkcje, do których zostały zaprojektowane. Jeśli więc szukasz sposobu na wyczyszczenie tostera lub gofrownicy, skorzystaj z powyższych porad i ciesz się zakupionym sprzętem dłużej.

Oceń nasz artykuł: