Mikrofalówka to bardzo przydatne i funkcjonalne urządzenie, które znajdziemy w wielu domach. Dzięki niej jesteśmy w stanie w krótkim czasie podgrzać swoje jedzenie, bez uruchamiania kuchenki gazowej lub indukcyjnej. Jest to bardzo łatwy w obsłudze sprzęt, dlatego bez problemu poradzą sobie z nim osoby najmniej zaawansowane technologicznie. Niestety po jakimś czasie użytkowania, dochodzi do wielu zabrudzeń wewnątrz. Przyschnięte kawałki jedzenia często wydają się być nie do usunięcia. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Z pewnością się dowiesz, po przeczytaniu tego artykułu!

Czym jest mikrofalówka?

Kuchenka mikrofalowa, zwana również mikrofalówką i potocznie mikrofalą, jest to pewne urządzenie kuchenne, które służy do ogrzewania w krótkim czasie przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. Jest to możliwe dzięki działaniu mikrofal (promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali pomiędzy podczerwienią, a falami ultrakrótkimi). Co ciekawe jako wynalazcę tego sprzętu uznaje się Percy’ego Spencera, natomiast po raz pierwszy wyprodukowana komercyjnie została w 1947 roku. Nie powinniśmy do nich wkładać przedmiotów metalowych, ponieważ mikrofale nie przenikają przez metal, lecz wywołują tzw. prądy wirowe. Przez to dochodzi do bardzo intensywnego nagrzewania, a nawet iskrzenia w miejscach, gdzie metal jest najbardziej cienki. Ogromna temperatura może spowodować nawet pożar podgrzewanych produktów.

W jaki sposób działa mikrofalówka?

Działanie mikrofalówki jest zapewne dość skomplikowane dla przeciętnej osoby, która nigdy nie zastanawiała się nad tego typu sprawami. W skrócie wygląda to następująco: mechanizm kuchenki wprawia w ruch cząsteczki obecne w pożywieniu, wszystko dzięki mikrofalom, a te w szybkim czasie podgrzewają daną potrawę. Najważniejszą częścią mikrofalówki jest magnetron. Jest to zwyczajna miedziana rurka z wnękami, a w niej znajdziemy miedziany pręt. Przez magnetron przepuszczany jest dodatni prąd, natomiast w środku przez pręt przepuszczany prąd ujemny.

W środku magnetronu panuje całkowita próżnia. Kiedy przez środek puszczone jest wysokie napięcie, pręt rozgrzewa się i emituje elektrony. Teraz swoją ważną rolę odgrywają dwa magnesy w magnetronie, które wprowadzają elektrony w spiralny ruch, a te kierowane są do środka kuchenki. Właśnie tak wytworzone zostają mikrofale. Co ciekawe, konstrukcja wnętrza komory jest zaprojektowana w taki sposób, aby fale nie wydostawały się na zewnątrz. Gdy natrafią na cząsteczkę wody, wytwarzają ciepło, tym samym podgrzewając nasze jedzenie.

Jak zapobiegać zabrudzeniom?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić mikrofalówkę? Czasem lepiej jest zapobiegać! Niestety podczas intensywnego użytkowania bardzo często dochodzi do intensywnych zabrudzeń wewnątrz mikrofalówki. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że powinniśmy czyścić ją na bieżąco. Po każdym użytkowaniu należy sprawdzić czy nie doszło do zabrudzeń, jeśli jesteśmy ich świadkami, konieczne jest szybkie pozbycie się ich. Taka czynność nie zajmie nam dłużej niż 2 minuty. Dzięki temu zbierzemy drobne zabrudzenia i unikniemy zaschnięcia plam, które byłyby zdecydowanie trudniejsze do usunięcia.

Co jeśli zaniedbaliśmy regularne czyszczenie?

Jak wyczyścić mikrofalówkę, jeśli zabrudzenia są intensywne? Niestety może dojść do sytuacji, w której już dojdzie do poważnych zabrudzeń, z którymi ciężko jest się nam rozprawić. Na szczęście jest kilka sposobów, które w znacznym stopniu ułatwią nam sprzątanie. Warto wypróbować cytrynę, która z pewnością rozpuści tłuszcz. W tym celu powinniśmy wlać szklankę wody do naczynia żaroodpornego. Następnie dodajmy do niej sok z całej cytryny. Teraz wystarczy włożyć naczynie do wnętrza mikrofalówki i ustawić czas na 5-15 minut. Alternatywnie zamiast cytryny podobne działanie będzie miała pomarańcza lub ocet. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być także soda. Do szklanki wody należy dodać 2-4 łyżki sody, a następnie dokładnie wymieszać. Później wkładamy ją do komory wewnętrznej i ustawiamy na około 5 minut. Tłuszcz z pewnością nie będzie już tak uciążliwy i bez problemu wytrzemy wnętrze za pomocą papierowego ręcznika lub zwilżonej szmatki. Talerz natomiast można w każdej chwili wyciągnąć z kuchenki mikrofalowej i umyć go pod bieżącą wodą, z użyciem płynu do mycia naczyń.

Oceń nasz artykuł: