Warto dbać o czystość i schludny wygląd dywanu. Już nie tylko ze względu na to, że jest to niezastąpiona ozdoba domu, ale również dlatego, że to wygodne miejsce zabaw dla dzieci. Jak wyprać dywan i czego użyć, aby był zarówno estetyczną dekoracją, jak i czystym miejscem do układania klocków czy oglądania telewizji? Spójrzcie na nasze praktyczne i domowe sposoby na wypranie dywanu!

Jak wyprać dywan?

Istnieje kilka metod prania dywanu – od wykorzystania domowych sposobów, przez gotowe środki chemiczne, aż po specjalne odkurzacze piorące, dostępne w sklepach AGD. My przedstawimy Wam dzisiaj pierwszą z nich, czyli domowe sposoby na wypranie dywanu.

Zanim jednak to zrobimy, musimy zwrócić uwagę na dobre nawyki, które pomogą Wam szybko i skutecznie uporać się z zabrudzeniami. Przede wszystkim chodzi nam o regularność oraz o szybkie reagowanie na plamy. Regularność, czyli systematyczne, minimum raz w tygodniu, odkurzanie dywanu, a także pranie dywanu minimum raz na rok. Szybkie reagowanie na zabrudzenia, czyli niepozwalanie plamom wsiąknąć we włókna materiału i wyschnąć. Gdy będziecie stosować się do wszystkich zaleceń jak wyprać dywan, Wasza dekoracja domu będzie efektowna przez wiele, wiele lat.

Czym wyprać dywan?

Zanim przejdziemy do tego, jak wyprać dywan, skupmy się jeszcze przez chwilę na tym, czym go wyprać. Z racji tego, że polecamy wyłącznie domowe sposoby, na pewno większość z poniższych przedmiotów macie na swoich półkach. Przydadzą Wam się:

  • ręczniki kuchenne
  • gąbka
  • szczotka
  • soda oczyszczona
  • ocet kuchenny
  • mąka ziemniaczana
  • woda mineralna

Jak wyprać dywan na sucho?

Pranie słusznie kojarzy się z wykorzystaniem wody. Tym razem przedstawimy Wam, jak wyprać dywan na sucho! To niezwykle proste. Wystarczy, że przygotujecie sporą ilość sody oczyszczonej, szczotkę i odkurzacz. Zanim przystąpicie do prania dywanu, dokładnie go odkurzcie. Gdy już to zrobicie, zasypcie starannie powierzchnię dywanu sodą oczyszczoną, a dla lepszego efektu, za pomocą szczotki, okrężnymi ruchami wetrzyjcie ją w materiał. Całość pozostawcie nawet na całą noc. Po upływie kilku do kilkunastu godzin ponownie odkurzcie dywan. To wszystko! Soda oczyszczona wchłonie nieprzyjemne zapachy i zabrudzenia, może również delikatnie odświeżyć kolory materiału, a nawet zwalczyć niektóre bakterie.

Jak wyprać dywan mąką ziemniaczaną?

Czyszczenie dywanu za pomocą mąki ziemniaczanej jest kolejną metodą na to, jak wyprać dywan na sucho, a ponadto to domowy sposób na… tłuste plamy! Dlatego, jeśli na Waszym dywanie przez przypadek wylądował smar czy olej kuchenny, plamę obficie posypcie mąką ziemniaczaną i pozostawcie ją na minimum pół godziny. Po upływie czasu zbierzcie ją odkurzaczem. Działanie mąki jest skutecznie dzięki temu, że absorbuje tłuszcz.

Choć pranie dywanu na sucho jest bardzo proste i nie wymaga podjęcia żadnych kategorycznych kroków, sposób ten raczej nie pozwoli Wam uporać się z uciążliwymi i starymi plamami. Jeżeli z takimi macie do czynienia, spójrzcie na nasze metody, jak wyprać dywan na mokro. Przygotujcie ocet kuchenny, wodę mineralną, sodę oczyszczoną i akcesoria, które wymieniliśmy wyżej.

Jak wyprać dywan na mokro?

Wykorzystanie sody oczyszczonej czy mąki ziemniaczanej pozwala na utrzymanie dywanu w czystości, odświeżenie jego kolorów, a także na pozbycie się tłustych plam.

Jednak co zrobić, gdy na dywanie widnieją bardziej problematyczne zabrudzenia wymagające podjęcia bardziej stanowczych kroków? Odpowiedź jest jedna: wyprać dywan na mokro! Na takie kryzysowe sytuacje mamy kilka domowych sposobów. Spójrzcie.

Pranie dywanu za pomocą octu i wody

Pierwsze z nich to użycie wody mineralnej i octu kuchennego. Jak za ich pomocą wyprać dywan na mokro? Wystarczy, że sporządzicie roztwór składający się z wody i octu (pół szklanki octu kuchennego na szklankę wody), zamoczycie w nim gąbkę i przyłożycie do plamy na dywanie lub wlejecie do atomizera i spryskacie cały dywan. Po wyschnięciu octu możecie przetrzeć materiał zwilżoną w wodzie szmatką. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w praniu dywanów o krótkim włosiu.

Pranie dywanu za pomocą sody i octu

W przypadku uporczywych zabrudzeń z pomocą przyjdzie Wam dobrze znany duet – soda oczyszczona i ocet kuchenny. Jak wyprać dywan wykorzystując te dwa składniki?

Wystarczy, że polejecie plamę octem, a następnie zasypiecie sodą. Substancje powinny wejść ze sobą w reakcję, na skutek której wytworzy się piana. Całość pozostawcie na kilka godzin, a po upływie czasu zetrzyjcie plamę gąbką.

Skutecznie pranie dywanów

Na koniec przypominamy, aby świeżej plamy z wina czy soku nie zacząć pocierać, co mogłoby doprowadzić do wchłonięcia płynu we włókna dywanu, a jedynie odciskać ręcznikami kuchennymi. Przypominamy również o tym, że regularne czyszczenie dywanu należy do dobrych nawyków, dzięki którym domownicy cieszyć się będą efektywną i higieniczną ozdobą domu. Mamy nadzieję, że nasze domowe sposoby na skuteczne pranie dywanu pomogły Wam uporać się z zabrudzeniami, a także odświeżyć jego kolory!

Oceń nasz artykuł: