Ocet ma niemalże magiczne właściwości. Używać go można nie tylko do przygotowania przetworów, ale także sprzątania, uprawiania ogrodu czy jako domowe lekarstwo. Warto również wspomnieć o jego bardzo przyjaznej cenie, zwłaszcza w porównaniu z innymi środkami wykorzystywanymi w podobnych celach, a także braku szkodliwego wpływu na środowisko. W pierwszej części „octowego” cyklu przedstawiamy sposoby wykorzystania go w ogrodzie.
Spis treści
Ocet na chwasty w ogrodzie!
Uprawiając ogród, niezależnie od jego wielkości, nikt nie życzy sobie nieproszonych gości – panoszących się chwastów, niechcianych roślin. Pozbycie się ich nie wymaga specjalistycznych środków i ogromnego nakładu pracy. Wystarczy polać niechciane rośliny nierozcieńczonym octem i problem znika. Najlepiej sprawdza się w przypadku szczelin czy pęknięć w ogrodowych alejkach tak ukochanych przez chwasty.
Wspomóż rośliny kwaśnolubne
Ocet nie tylko pomoże Ci pozbyć się niechcianych gości, ale także pomoże zadbać o ukochane rośliny kwaśnolubne. Szklanka octu rozcieńczona w ok. 4 litrach wody z kranu stanowi idealne rozwiązanie do podlewania, od czasu do czasu, rododendronów, azalii, gardenii czy hortensji.
Przeczytaj również: Ocet w łazience – ocet i jego zastosowanie w łazience!
Bezpieczna piaskownica
Koty zanieczyszczają piaskownicę? Spryskaj jej brzegi i najbliższą okolicę octem, a koty przestaną Cię niepokoić, zapach octu skutecznie je odstraszy, a dzieci będą mogły cieszyć się świeżym i czystym piaskiem.
Dłuższe życie ciętych kwiatów
Dzięki octowi cieszyć się możesz dłuższym życiem ciętych kwiatów. Przygotuj rozwór wody, octu i cukru w proporcjach: 1 litr wody, 2 łyżki stołowe octu, 1 łyżka stołowa cukru, przelej do wazonu i ciesz oczy widokiem pięknych kwiatów na dłużej.
Odśwież doniczki i wazony
W przypadku trudności z doczyszczeniem wazonów czy doniczek, wystarczy zanurzyć je na godzinę w roztworze wody z octem w proporcji pół na pół, aby odzyskały swój dawny blask i czar.
Przeczytaj również: Ocet w kuchni – ocet i jego zastosowanie w kuchni!
Czyste meble ogrodowe
Przed schowaniem ich na zimę warto oczyścić meble ogrodowe z nagromadzonego w lecie brudu. Namocz miękką ścierkę w roztworze wody i octu (1 łyżka na 4 litry) i przystąp do pracy. Przed latem będziesz je musiała jedynie przetrzeć z kurzu.
Pozbądź się pestycydów z warzyw i owoców
Aby pozbyć się nalotu z pryskanych warzyw i owoców, przygotuj mieszankę wody i octu (1 łyżka octu na ok. 1,5 litra wody) i umyj w niej warzywa i owoce. Teraz możesz mieć pewność, że twoi najbliżsi nie będą truli się pestycydami.
Zdrowe ptaszki
Jeżeli w Twoim ogrodowym poidle często goszczą ptaki, a chcesz zadbać o ich zdrowie, nie zapomnij o czyszczeniu go. Przetrzyj poidło octem usuwając niechciany brud. Użycie mydła lub środków czyszczących mogłoby pozostawić osad, który jest szkodliwy dla ptaków.
Osad na fontannie
Osad mineralny gromadzi się na wszystkich przedmiotach mających częsty kontakt z wodą. Wystarczy namoczyć kawałki waty lub szmatki w occie, a następnie obłożyć nią zabrudzone przedmioty i pozostawić na chwilę. Ocet spowoduje rozpuszczenie się osadu, który będzie można potem łatwo spłukać.
Uciekajcie ćmy!
Jeżeli ćmy nie pozwalają Ci cieszyć się ostatnimi ciepłymi wieczorami, zawieś na najbliższym drzewie, altance lub pod sufitem puszkę z mieszaniną dwóch części octu do jednej części melasy. Pozwoli Ci to pozbyć się niechcianych gości.
Jak widać, ocet może być nie tylko wrogiem, ale i przyjacielem. Pamiętaj o użyciu rękawiczek przy pracy z octem, żeby nie dopuścić do wysuszenia skóry dłoni.
W kolejnej części cyklu opowiemy jak wykorzystać ocet w domowym zaciszu.
Witam!
Jeszcze nie wypróbowałem leczenia rododendronów prz pomocy octu ale na pewno wykorzystam tę informację i o wynikach napiszę.
Fred1F