Jeżeli czytałaś wcześniejsze części cyklu, wiesz już jak korzystać z dobrodziejstw octu w ogrodzie i kuchni. Teraz czas na łazienkę. Tu również ocet przyjdzie Ci z pomocą w pozbyciu się uciążliwych zabrudzeń i osadu. Wanna powinna być miejscem, w którym możesz zrelaksować się po ciężkim dniu, jednak często nagromadzony na niej brud i osad nie pozwala Ci cieszyć się kąpielą.

Do usunięcia go użyj nierozcieńczonego octu i gąbki. W przypadku szczególnie uporczywego osadu, zwłaszcza tego w okolicy połączenia wanny ze ścianą, najpierw przetrzyj go zmywakiem namoczonym w occie, a następnie sodą oczyszczoną. Spłucz obficie wodą.

Ocet sposobem na prysznic!

Główkę prysznica również potraktować możesz octem, aby pozbyć się nagromadzonego na niej kamienia. Przygotuj torebkę foliową, w której wymieszasz pół szklanki sody oczyszczonej i szklankę octu. Następnie zanurz w miksturze główkę prysznica, zawiąż torebkę i pozostaw na godzinę. Na początku mogą pojawić się bąbelki, ale nie przejmuj się. Jest to naturalna reakcja chemiczna dla tego połączenia składników. Po godzinie usuń torebkę i puść wodę. Główka będzie lśnić czystością.

Przeczytaj również: Jak czyścić kabinę prysznicową domowymi sposobami? 

Drzwi prysznicowe również często przysparzają nam trudności. Przetrzyj je gąbką namoczoną w occie i pozbądź się osadu. Żeby wyczyścić prowadnice drzwi, wypełnij je octem i pozostaw na noc. Następnie przetrzyj szmatką pozbywając się nadmiaru octu.

Ocet sposobem na czyste płytki!

Stwórz własny, niedrogi środek do czyszczenia glazury. Przygotuj butelkę ze spryskiwaczem (możesz użyć pustej po środku do mycia płytek, który nie będzie Ci już więcej potrzebny), pół szklanki sody oczyszczonej, szklankę octu i szklankę amoniaku oraz ok 4 litrów ciepłej wody. Teraz możesz rozpocząć dokładne mycie. Pozbędziesz się brudu i bakterii bez konieczności wydawania pieniędzy na rozmaite środki do czyszczenia.

Brudu z fug, z reguły bardzo trudnego do usunięcie, pozbędziesz się bez zbędnego wysiłku, polewając je octem i pozostawiając go na kilka minut. Następnie przetrzyj je używając starej szczoteczki do zębów. Odzyskają swój dawny kolor.

Przeczytaj również: Ocet w kuchni – ocet i jego zastosowanie w kuchni!

Do sedesu, który uprzednio umyć możesz używając nierozcieńczonego octu, wlej trzy szklanki tego specyfiku i pozostaw na około pół godziny przed spuszczeniem wody.

Zamiast kupować nową, możesz ożywić swoją dotychczasową myjkę. Wystarczy, że zanurzysz ją w roztworze octu i wody w proporcjach pół na pół, a następnie kilkakrotnie przepłuczesz zimną wodą. W ten sposób usuniesz brud, resztki naskórka i bakterie. Jeżeli pozwoli na to pogoda, pozostaw myjkę do wyschnięcia na słońcu.

Ożywić możesz także zasłonkę prysznicową. Przemyj ją nierozcieńczonym octem, pamiętaj o dolnym brzegu, który narażony jest na największe zabrudzenia.

Korzystając z octu nie zapomnij o rękawiczkach. Unikniesz wysuszenia skóry.

Przeczytaj również: Ocet w ogrodzie – poznaj ocet i jego zastosowanie w ogrodzie!

Po trudach sprzątania łazienki możesz już cieszyć się relaksującą, gorącą kąpielą bądź też ożywczym, czystym już, prysznicem. Myślisz, że to wszystkie sposoby na wykorzystanie octu? Nic bardziej mylnego. W następnej części cyklu dowiesz się jak używać go w pozostałych pomieszczeniach w domu.

Przeczytaj również: Ocet w ogrodzie – poznaj ocet i jego zastosowanie w ogrodzie!

Oceń nasz artykuł: