Już wiemy, że ocet jest niezwykle przydatny w ogrodzie. Teraz czas na jego użycie w domu, a konkretnie to czas na to, aby dowiedzieć się jakie zastosowanie w kuchni ma ocet! Wykorzystanie poniższych sposobów przyczyni się do większej zasobności Twojego portfela (nie będziesz musiała wydawać kroci na przeróżne detergenty), a także sprawi, że Twój dom będzie bardziej zielony (i znowu te detergenty).

Zapewnisz również w ten sposób większe bezpieczeństwo swoim dzieciom, dla których kontakt z octem nie jest nawet w połowie tak szkodliwy jak z …hm… detergentami. Przygodę z octem zacząć czas! W kuchni ocet przyda się nie tylko do przetworów. Możesz go także użyć do czyszczenia zlewu, blatów czy kranu.

Ocet sposobem na czyste baterie!

Na kranie zbiera się nieprzyjemny osad, który łatwo usuniesz za pomocą pasty octowo-solnej. Pomieszaj dwie łyżki stołowe soli z łyżeczką octu. Za pomocą wacika nałóż na kran, pozostaw na około 15 minut i spłucz wodą. Kran będzie lśnij jak nowy.

Przeczytaj również: Ocet w łazience – ocet i jego zastosowanie w łazience!

Ocet sposobem na czysty blat!

Do mycia blatów i stołu użyj nierozcieńczonego octu. Z łatwością usunie wszelki tłuszcz i inne zabrudzenia. Nie zapomnij o włożeniu rękawiczek.

Ocet sposobem na czysty zlew!

Zlew i jego odpływ stanowią wspaniałe środowisko dla bakterii. Aby się ich pozbyć, wsyp do sitka zlewu szklankę sody oczyszczonej, a następnie zalej ją jedną szklanką gorącego octu. Pozostaw na 5 minut. Po upływie tego czasu spłucz obficie wodą.

Ocet sposobem na czystą kuchenkę mikrofalową!

Dokładnie umycie kuchenki mikrofalowej często przysparza wielu problemów. W misce przystosowanej do używania w mikrofalówce wymieszaj pół szklanki wody i pół szklanki octu. Wstaw do kuchenki, doprowadź roztwór do wrzenia, chwilę pogotuj, a następnie usuń brud, który odchodzić będzie z łatwością.

Przeczytaj również: Ocet w łazience – ocet i jego zastosowanie w łazience!

Ocet sposobem na czystą lodówkę!

Roztwór wody i octu w proporcjach pół na pół sprawdzi się również idealnie do mycia lodówki, zarówno ścian wewnętrznych i zewnętrznych, jak i półek.

Ocet sposobem na czystą zmywarkę!

Jeżeli korzystasz ze zmywarki i często borykasz się z problemem nieprzyjemnego zapachu, wlej do pustej zmywarki szklankę octu, a następnie włącz ją na pełny cykl zmywania. W ten sposób usuniesz nie tylko niemiły zapach, ale także pozbędziesz się nagromadzonych bakterii.

Ocet sposobem na czysty piekarnik!

Masz nowy piekarnik i obawiasz się brzydkiego zapachu przy pierwszym jego użyciu. Nic prostszego. Umyj go dokładnie gąbką zamoczoną w rozcieńczonym occie a przykry zapach nie zniszczy Twoich potraw.

Do usunięcia tłuszczu nagromadzonego na szybie piekarnika użyj ręcznika papierowego nasączonego nierozcieńczonym octem. Rozłóż go na szybie piekarnika, pozostaw otwarty na 10-15 minut, a następnie przetrzyj gąbką.

Przeczytaj również: Ocet w ogrodzie – poznaj ocet i jego zastosowanie w ogrodzie!

Ocet sposobem na odkamieniony czajnik!

Dzięki octowi kamień nagromadzony w czajniku również nie stanowi problemu. Masz dwie możliwości. Pierwsza do wlanie do czajnika pół szklanki octu i pozostawienie go na noc, a następnie dokładnie wypłukanie wodą. Jeżeli potrzebujesz szybszego rozwiązania, odpowiednia dla Ciebie będzie metoda druga, a więc zagotowanie w czajniku rzeczonej pół szklanki octu, a następnie dokładnie wypłukanie wodą.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z plastikowych pojemników na żywność, przemyj je szmatką nasączoną w occie. W przypadku pudełka śniadaniowego, pozostaw w nim na noc kromkę chleba uprzednio namoczoną w occie, a następnie przemyj wodą.

W przypadku butelek, wazonów czy słoików z długą, trudną do umycia szyjką, aby pozbyć się osadu, wystarczy nalać do nich trochę octu, pozostawić na kilka godzin, a następnie dodając nieugotowany ryż dokładnie potrząsnąć i wypłukać. Osad zniknąć powinien w oka mgnieniu.

Trudności z usunięciem naklejek odejdą w przeszłość, jeśli na kilka minut przyłożysz do naklejki ściereczkę nasączoną octem, a następnie delikatnie potrzesz.

Ocet pomoże Ci również dać nowe życie zmywakom i ściereczkom. Do miseczki nalej tyle octu, ile potrzebne będzie do nasączenia zmywaka, zanurz go i pozostaw na noc. Następnie wypłucz w wodzie.

Używając starek szczoteczki do zębów i nierozcieńczonego octu z łatwością pozbędziesz się brudu z kółka otwieracza do konserw.

Ocet ma wiele zastosowań i nieograniczone niemal możliwości. W kolejnej części cyklu dowiesz się korzystać jak z nich w łazience.

Oceń nasz artykuł: