Afty to nieprzyjemne, bolące zmiany powstałe w jamie ustnej – np. na podniebieniu, policzkach lub języku. Mogą występować pojedynczo (punktowo) lub w grupach. Częściej problem dotyczy dorosłych ale afty pojawiają się również u dzieci (tzw. pleśniawka). Nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czujemy wtedy ból przy przełykaniu oraz dyskomfort podczas mówienia. Jest szereg czynników, mogących powodować afty, od nieodpowiedniej diety, przez stres, alergię czy próchnicę.

Sprawdź nasze domowe sposoby na afty i pozbądź się bólu!

Domowy sposób z herbatą rumiankową

Zaparzamy torebkę herbaty rumiankowej, a następnie przykładamy ją do miejsc, gdzie wystąpiły afty i trzymamy przez 8-10 minut. Herbata rumiankowa dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom – nie tylko ukoi ból, ale zadziała też przeciwzapalnie i antyseptycznie.

Domowy spray na afty

Popularnym sposobem jest zrobienie mieszanki, składającej się z:

  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 8 kropli olejku eukaliptusowego,
  • 10 kropli olejku miętowego.

Przelewamy powstały roztwór do czystej buteleczki typu spray. Opryskujemy miejsca w których występują afty. Pamiętamy aby wstrząsnąć butelką przed każdym użyciem. Bakteriobójcze i przeciwzapalne działanie olejków eterycznych przyspieszy gojenie aft, będzie również kojące.

Domowe metody na odkażenie afty

Mieszamy sodę oczyszczoną z proszkiem do pieczenia dodając kilka kropli wody aby uzyskać gęstą masę. Tak powstały preparat ostrożnie nakładamy na afty, pomoże to odkazić zmianę powstałą w jamie ustnej.

Innym popularnym sposobem na odkażenie jest olej kokosowy, którego przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie przyspieszy gojenie aft.

Dobrym domowym sposobem na afty jest wykorzystanie miodu: nakładamy miód w miejscu występowania afty i powtarzamy ten zabieg 2-3 razy dziennie.

Co pomoże szybciej wyleczyć afty?

Jeśli przyszło Wam mierzyć się z aftami, musimy pamiętać że ta dolegliwość nie ustąpi z dnia na dzień. Powinniśmy więc stosować się do kilku zasad, które pomogą skrócić czas borykania się z problemem:

  • unikamy parzących potraw, wrzącej herbaty / kawy. Wysoka temperatura tylko rozdrażni afty,
  • w miarę możliwości rezygnujemy z ostrych potraw, oraz tych przesadnie słonych / kwaśnych,
  • spożywamy więcej potraw zawierających witaminy A, B, E oraz kwas foliowy i żelazo,
  • nie rozdrapujemy oraz nie dotykamy aft brudnymi rękami.

Mamy nadzieję że nasze domowe sposoby na afty okażą się skuteczne, powodzenia!

Oceń nasz artykuł: