Serce każdego człowieka to bardzo ważny, a wręcz najważniejszy organ. Niestety bardzo często jest ono przez nas zaniedbywane. Stres, nadwaga, brak snu, ciągły pośpiech, to czynniki, które osłabiają serce, a w konsekwencji prowadzą do bardzo poważnych problemów. Z roku na rok notuje się coraz więcej chorób serca, które zagrażają życiu. Wielu można zapobiec propagując zdrowy tryb życia. Jak zatem dbać o ten narząd, by służył nam dobrym zdrowiem przez wiele lat?

Co zagraża naszemu sercu?

Mocno zagrażającą i bardzo rozpowszechnioną przyczyną chorób serca jest otyłość, do której w dużym stopniu prowadzi złe odżywianie oraz brak ruchu. Niestety w dzisiejszych czasach jest to problemem wielu osób. Zwykle jadamy w pośpiechu i to dania, które nie są najzdrowsze.

Siedzący tryb życia wspomaga odkładanie się tkanki tłuszczowej, a ta zagraża naszemu sercu. Złe odżywianie, jedzenie zbyt tłustych i ciężkostrawnych potraw może powodować podwyższenie cholesterolu we krwi, który także bardzo niekorzystnie wpływa na pracę tego ważnego organu.

Kolejnym czynnikiem zaburzającym prawidłowe funkcjonowanie naszego serca są nałogi. Wiele osób jest uzależnionych od palenia papierosów, sporo także nadużywa alkoholu. Warto wyeliminować ze swojego życia te złe nawyki lub maksymalnie je ograniczyć. Z racji szybkiego i głównie siedzącego trybu życia nie mamy czasu na sport, który jest bardzo ważny, by utrzymać zgrabną sylwetkę oraz by nasze serce prawidłowo funkcjonowało. Jeszcze jednym negatywnym czynnikiem jest przewlekły stres, który zwykle wiąże się z ważnymi i trudnymi momentami w naszym życiu.

Nie wszystkie przyczyny są jednak spowodowane złymi nawykami. Istnieją także takie, które leżą u podłoża genetyki oraz są związane z wiekiem każdego z nas. Bardzo popularną dolegliwością niekorzystnie wpływającą na nasze serce jest nadciśnienie tętnicze, czyli podwyższenie ciśnienia tętniczego we krwi.

Wszelkie dolegliwości sercowe najczęściej ujawniają się po czterdziestym roku życia, dlatego w tym czasie warto z wyjątkową dbałością troszczyć się o serce.

Jak zapobiegać chorobom serca?

Aby chronić nasze serce, należy przede wszystkim poprawić tryb naszego życia, czyli zdrowo i regularnie się odżywiać, dbać o prawidłową wagę ciała, prowadzić aktywny tryb życia, włączając do codziennego dnia jakąś dyscyplinę sportu, ograniczyć stres oraz nałogi.

Poza przestrzeganiem tych zasad ważne jest również regularne robienie badań lekarskich, zwłaszcza po czterdziestym roku życia. W usprawnianiu pracy serca bardzo pomocne są także zioła, które można parzyć we własnym domu. Do najbardziej polecanych należą: głóg, kozłek, lekarski, konwalia majowa oraz naparstnica.

Oceń nasz artykuł: