Ból głowy przynajmniej raz w życiu spotkał każdego z nas. Jest to dolegliwość bardzo zagadkowa – różne mogą być jej przyczyny; czasem do końca nie wiadomo, co w danym momencie spowodowało ból. Stres, hałas, głód, przemęczenie, zapalenie zatok, brzydki zapach – to tylko niektóre z wymienianych okoliczności. W rzadkich przypadkach ból głowy może być sygnałem poważnego zagrożenia życia, dlatego wobec wszelkich niepokojących objawów radzimy zasięgnąć porady lekarza. Poniżej przedstawiamy proste i naturalne domowe sposoby na ból głowy.
Spis treści
Napar z bratka i pierwiosnka na ból głowy
Aby przygotować ten napar mieszamy łyżkę stołową suszonych kwiatów pierwiosnka lekarskiego i łyżeczkę suszonych kwiatów bratka.
Mieszankę zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.
Ziołowy napar na ból głowy
Zanim przygotujemy napar, który pomoże nam zwalczyć ból głowy, najpierw musimy zmieszać ze sobą po 2 łyżki stołowe suszu z liści brzozy, ziela nostrzyka oraz pączków brzozy. Z tak przygotowanej mieszanki bierzemy 2 łyżeczki ziół, wsypujemy je do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy 3 razy dziennie po jedzeniu.
Co na ból głowy wywołany stresem?
Stres jest najczęstszym czynnikiem wywołującym ból głowy. W takiej sytuacji pomocna może okazać się melisa lekarska. Zioło zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy pod nakryciem przez 10 minut.
Melisa uprawiana jest w Europie od wieków, jako roślina na wszelkie dolegliwości. Ma działanie uspokajające oraz łagodzące.
Bursztynowy masaż
Do wykonania masażu potrzebna nam będzie nalewka z bursztynu. Nalewkę wykonujemy poprzez zalanie 1/4 litra spirytusu 50 g drobnego, naturalnego bursztynu. Całość pozostawiamy w zamkniętym naczyniu na dwa tygodnie w ciemnym miejscu. Dla mniej cierpliwych polecamy udanie się do najbliższego sklepu zielarskiego.
W palcach rozcieramy nalewkę i masujemy obie skronie jednocześnie palcem wskazującym i środkowym przez ok. 40 sekund. Skronie masujemy powoli ruchem okrężnym.
Ziołowy masaż na ból głowy?
Do masażu potrzebna będzie nalewka, którą będziemy nacierać skronie i czoło. Jeśli więc często dopada nas ból głowy, warto zatroszczyć się o nią wcześniej.
7 gram liści melisy, 10 gram owoców kolendry, 5 gram liści mięty oraz 4 gramy korzenia arcydzięgla zalewamy 1/2 szklanki spirytusu oraz 20ml wody destylowanej. Nalewkę zlewamy do naczynia z ciemnego szkła i odstawiamy na dobę.
Gdy dopadnie nas ból głowy wcieramy nalewkę ruchami okrężnymi w skronie oraz w czoło.
Dla meteopatów
Dla wszystkich, którzy cierpią na ból głowy wywołany zmianą pogody, pomocna może się okazać ciepła kąpiel z dodatkiem olejku rozmarynowego lub lawendowego.
Olejki eteryczne pobudzają receptory zapachowe w mózgu, które uruchamiają wytwarzanie uśmierzających ból oraz poprawiających samopoczucie endorfin.
Kąpiel na ból głowy
Kto z nas nie lubi czasem zanurzyć się w ciepłej kąpieli! A ta przyjemność może okazać się zbawieniem przy dokuczliwych bólach głowy. Ciepła, aromatyczna kąpiel bardzo odpręża i przyczynia się do wytwarzania przez nasz mózg endorfin, które jak powszechnie wiadomo, wywołują świetne samopoczucie oraz pomagają znieść ból.
Do wanny z gorącą wodą dodajemy 5 kropel olejku rumiankowego, 1 krople olejku eukaliptusowego, 1 krople olejku z melisy oraz 4 krople olejku lawendowego.
Moczenie stóp
Kolejnym domowym sposobem, stosowanym już przez nasze babcie, jest moczenie stóp w gorącej wodzie. Dodatkowo na czoło kładziemy zamoczoną w zimnej wodzie gazę, którą skraplamy nalewką z bursztynu lub olejkiem eukaliptusowym.
Brzuch burczy – głowa boli
Może czas zastanowić się, kiedy ostatnio coś zjedliśmy? Często ból głowy wywołany jest przez to, że jesteśmy głodni. Życzymy smacznego!
Niedobory magnezu
Ludzie z niedoborem magnezu w organizmie, podatni są na stres, który często powoduje ból głowy.
Aby uzupełnić magnez należy spożywać pestki dyni, gorzkie kakao, migdały, orzechy włoskie, fasole białą, jabłka czy też czekoladę.
Kawa na ból głowy
Ta najpopularniejsza z używek, od której wielu z nas rozpoczyna swój dzień, ma prócz walorów smakowych pozytywny wpływ na niektóre dolegliwości. Kawa polepsza pamięć krótkotrwałą, usprawnia koncentracje, ale także pomaga na ból głowy wywołanym niskim ciśnieniem.
Przestrzegamy jednak, przed zbyt częstym piciem kawy. Szczególnie odradzamy spożywania tego napoju przed snem oraz przez osoby cierpiące na nadciśnienie.
Ziołowy balsam
Do przygotowania balsamu potrzebujemy 1 szklankę suszu z liści rozmarynu lekarskiego i 1 szklankę oliwy z oliwek.
Liście rozmarynu wsypujemy do małego garnka i zalewamy oliwą z oliwek. Całość podgrzewamy przez około 5 minut na małym ogniu mieszając i uważając, aby oliwa się nie przysmażyła. Po tym czasie garnek odstawiamy na godzinę. Oliwę odcedzamy przez sitko i przelewamy do naczynia z ciemnego szkła. Balsam trzymamy w lodówce.
Gdy dopadnie nas ból głowy przelewamy trochę balsamu do szklanki i wkraplamy do niej około 5 kropel olejku rozmarynowego. Tak przygotowanym balsamem masujemy skronie i czoło. Dobry także przy migrenowych bólach głowy.