Okres zimowy wyjątkowo sprzyja wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Jesteśmy mniej odporni, przez co częściej zapadamy na różnego rodzaju choroby, a także trudniej jest nam się z nich wyleczyć. Do bardzo częstych przypadłości występujących w tym okresie jest ból gardła i towarzyszący mu kaszel, który może być wyjątkowo uciążliwy. Jak zatem sobie z nim poradzić?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by ból gardła nie przerodził się w poważniejszą chorobę, a więc należy unikać długich zimowych spacerów, trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, czyli grubej kurtce, szaliku, czapce i rękawiczkach oraz odstawić wszelkie zimne i gazowane napoje. Ważne jest rozpoznanie kaszlu, ponieważ na każdy rodzaj działają inne środki. Często jest to trudne do określenia, dlatego lepiej się wybrać do lekarza, który oceni przyczynę kaszlu i zaleci najskuteczniejsze sposoby jego zwalczania.

Kaszel suchy

Jeśli zmagamy się z kaszlem suchym, możemy przygotować sobie napar z imbiru. Dzięki niemu nawilżymy śluzówkę gardła. Aby przygotować taką miksturę, będziemy potrzebowali cienko pokrojonych plastrów imbiru, które następnie wrzucimy do garnka z wodą. Wystarczy ok. pół litra takiego naparu. Po wrzuceniu do wody kawałków imbiru, gotujemy wszystko na małym ogniu przez ok. 20 minut. Gdy mikstura zostanie przygotowana, wlewamy ją do szklanki i pijemy. Imbir ma dosyć intensywny i gorzkawy posmak, dlatego gotowy specyfik możemy posłodzić. Zaleca się słodzenie miodem, ponieważ ma on także właściwości zdrowotne. Oprócz imbiru możemy również przygotować własnej roboty syrop z cytryny i oliwy. Wystarczy wymieszać ok. 200 ml oliwy z oliwek z sokiem z cytryny i pić kilka razy dziennie po jednej łyżeczce. Bardzo dobry efekt w walce z suchym kaszlem daje napar z siemienia lnianego, które zalewa się wodą i gotuje ok. 10 min. Smak jest dosyć cierpki, dlatego w tym przypadku również zaleca się dodanie odrobiny miodu.

Kaszel mokry

Jeżeli natomiast mamy do czynienia z męczącym kaszlem mokrym, powinniśmy przede wszystkim spożywać duże ilości płynów. Pamiętajmy jednak, aby były one ciepłe lub miały przynajmniej pokojową temperaturę, żeby nie narażać naszego gardła na podrażnienie. Poza tym warto przygotować sobie specjalną miksturę z pokrojonej cebuli, miodu oraz przegotowanej letniej wody. Taki napar robi się dosyć długo, ponieważ warto, aby po wymieszaniu wszystkich składników mieszanka odstała parę godzin, zanim zostanie spożyta. Można także przygotować sobie syrop z kopru włoskiego. Do nasion kopru dodaje się 1/3 l wody oraz 2 łyżeczki miodu, a następnie gotuje. Syrop spożywa się 3 razy dziennie.

Bolące gardło można również płukać ciepłą wodą z solą, a także przygotowywać płukanki z ziół, np. szałwii czy z liści orzecha włoskiego.

Jeśli ból gardła jest wyjątkowo dokuczliwy i nie ustępuje mimo stosowanych metod, należy udać się do lekarza, nie czekać aż dolegliwość przerodzi się w przeziębienie i poważniejsze choroby.

Oceń nasz artykuł: