Plamy z tłuszczu wcale nie muszą być wyrokiem śmierci dla tkaniny. Przeciwnie, można ją jeszcze uratować, nawet będzie wyglądać równie świetnie, co przedtem. Na plamy z tłuszczu istnieje wiele sposobów, wystarczy tylko wybrać spośród nich odpowiedni, najlepszy dla danego rodzaju materiału. Zapraszamy do lektury jak usunąć plamy z tłuszczu!

Jak usunąć plamy z tłuszczu na jedwabiu

Jeśli los dał nam w kość i poplamiliśmy tę delikatną, piękną tkaninę, nie wpadajmy w panikę. Wystarczy na plamy z tłuszczu nasypać trochę talku, przykryć kawałkiem bibuły lub gazy, a następnie prasować letnim żelazkiem.

Zabieg powtarzamy, jeśli plamy z tłuszczu nie chciały zejść.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z tłuszczu – welwet i aksamit

Do wyczyszczenia tego typu tkaniny potrzebujemy około garści piasku, który lekko podgrzewamy w piekarniku. Następnie posypujemy plamy z tłuszczu ciepłym piaskiem i szczotkujemy ją.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, zabieg powtarzamy aż do momentu, gdy plamy z tłuszczu znikną z tkaniny.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z kawy?

Jak usunąć plamy z tłuszczu – wełna, delikatne tkaniny wełniane

Na plamy z tłuszczu nakładamy dużą ilość talku, magnezji lub sproszkowanej kredy, a następnie przykrywamy tkaninę kawałkiem gazy, na którą kładziemy np. książkę, aby proszek dobrze przylegał do plam.

Po 30 minutach za pomocą miękkiej szczotki pozbywamy się proszku. Zabieg należy powtórzyć, jeśli plamy z tłuszczu nie zniknęły.

Plamy z tłuszczu – wełna, grube tkaniny wełniane

Plamy z tłuszczu posypujemy talkiem, magnezją lub sproszkowaną kredą, po upływie 30 minut szczotkujemy tkaninę. Cały zabieg powtarzamy kilkakrotnie.

Jeśli jednak plama nie chce zejść, pod plamę podkładamy kawałek miękkiej i czystej tkaniny, po czym watę lub gazę nasączamy papką z talku i rozpuszczalnika. Tak przygotowanym tamponem czyścimy plamy z tłuszczu od zewnątrz do środka, aby nie powiększyć.

Po wyczyszczeniu przemywamy czyszczone miejsce czystą wodą.

Jak usunąć plamy z tłuszczu na sztucznych tkaninach

Sztuczne tkaniny są nieco łatwiejsze do wyczyszczenia. Wystarczy, że posypiemy plamy z tłuszczu talkiem lub sproszkowaną kredą, a następnie zmyjemy ją wodą z dodatkiem mydła.

Po takim zabiegu ponownie przysypujemy plamy z tłuszczu talkiem i pozostawiamy na 15 minut, po czym strzepujemy tkaninę.

Jak usunąć plamy z tłuszczu na ortalionie

Jeśli poplamiliśmy nasz ulubiony ortalionowy ciuch, musimy nanieść na plamy mieszaninę terpentyny i talku. Papkę pozostawiamy do wyschnięcia, po czym szczotkujemy czyszczone miejsce.

Na koniec przemywamy miejsca, w których znajdowały się plamy z tłuszczu ciepłą wodą z dodatkiem mydła.

Oceń nasz artykuł: