Jeśli odczuwamy ból zęba, zazwyczaj jest to spowodowane powstaniem stanu zapalnego. Najczęściej też ogniska stanów zapalnych powstają przy zębach zaniedbanych i wymagających leczenia. Konieczna jest więc wizyta u stomatologa. I tu tkwi problem. Zbierając materiały do tej strony, sporo naczytaliśmy się o lękach przed tego typu wizytą. Mamy nadzieję, że Ty, drogi Internauto, szukasz tutaj doraźnego domowego sposobu uśmierzenia bólu zęba; i nazajutrz lub po weekendzie wybierzesz się tam, gdzie powinieneś. W przeciwnym wypadku – wyczekuj aktualizacji strony z domowymi sposobami na robienie protez.

Goździk na ból zęba

Goździk, dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i znieczulającym, jest najpopularniejszym i najczęściej polecanym środkiem na ból zęba. Najczęściej zaleca się ów goździk rozgryźć, można też przyciskać do bolącego zęba. Jeśli ząb jest dziurawy, można włożyć goździk do dziury. Można też rozetrzeć goździk w moździerzu i uzyskanym proszkiem posmarować bolące miejsce.

Jeśli nie mamy w domy goździków, możemy pobiec do apteki po olejek goździkowy – jest równie skuteczny. Rozrabiamy go wtedy z dowolnym olejem roślinnym (słonecznikowym, rzepakowym lub oliwą z oliwek): do łyżki stołowej oleju roślinnego dodajemy kilka kropel olejku. Mieszamy delikatnie palcem, po czym wsmarowujemy w bolące miejsce. Przy naprawdę silnych bólach można smarować bezpośrednio nierozrobionym olejkiem goździkowym.

Alkoholowa płukanka na ból zęba

Jeśli ból w zębie dopadł Cię przy niedzielnym obiadku i, masz ci los, nijak nie możesz wybrać się do dentysty, najwyraźniej zostałeś zmuszony do sięgnięcia po kieliszeczek czystej, dobrze schłodzonej wódeczki.

Alkohol ma silne działanie znieczulające, jak również dezynfekujące. Jeśli dodatkowo wódka będzie zimna, przyniesie natychmiastową ulgę. Wypijamy mały kieliszek i płuczemy nim jamę ustną. (Od 18 lat.)

Jodyna – do sprawdzenia

Uśmierzymy ból poprzez miejscowe zastosowanie wacika nasączonego jodyną. Jodyna, podobnie jak prezentowane powyżej środki, ma działanie przeciwbólowe i dezynfekujące.

Babcina metoda na ból zęba

Ten domowy sposób na ból zęba jest stary jak świat i być może trochę zadziwiająca. Potrzebujemy przekrojonego ząbka czosnku lub wacika nasączonego wódką. Teraz – uwaga! – wkładamy go do przeciwległego ucha. Czyli, że jeśli boli nas ząb z prawej strony jamy ustnej, to wkładamy wacik (lub czosnek) do lewego ucha. Trudno nam wyjaśnić, w jaki sposób ból zostaje “wyciągnięty” z zęba, ale grunt, że nie boli.

Aspiryna na ból zęba

Niektóre domowe sposoby na ból zęba, mówią o nacieraniu bolącego miejsca ukruszoną aspiryną, inne radzą wkładać kawałek tabletki do dziurki w zębie. Podobno pomaga uśmierzyć ból.

Radzimy jednak nie przesadzać z tą metodą, aby nadmiar aspiryny nie poniszczył nam zębów. (Z drugiej strony, jeśli boimy się dentystów, nie powinno nas martwić, że pozbywamy się kłopotu.)

Masaż szczoteczką do zębów

Czasami ból ustępuje, jeśli ząb mocno rozmasujemy szczoteczką do zębów. Masaż będzie bardziej efektywny, jeśli na szczoteczkę nałożymy pastę fluorową – ma ona działanie znieczulające (i czyszczące).

Oceń nasz artykuł: