W ostatnim czasie notujemy w Polsce bardzo niskie temperatury, sięgające nawet -30 stopni Celsjusza. W takich warunkach bardzo łatwo o odmrożenie, które – w niektórych przypadkach – może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń skóry i głębiej leżących tkanek. Najbardziej narażone są części ciała wystawione bezpośrednio na działanie mrozu: nos, uszy, policzki. Bardzo często zdarzają się też odmrożenia rąk oraz stóp.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z odmrożeniem? Otóż jeśli po przyjściu do domu skóra rumieni się, piecze i swędzi, to mamy do czynienia z odmrożeniem I stopnia. Jest to dość pospolite odmrożenie, co nie znaczy, że powinniśmy je ignorować. Rzadziej spotyka się odmrożenie II stopnia, któremu towarzyszy obrzęk i silny ból, jak również odmrożenia III i IV stopnia, gdzie dochodzi do martwicy skóry, a nawet tkanek podskórnych.

Jeśli nie zadbamy odpowiednio o naszą skórę, skutki odmrożenia mogą być długotrwałe, a nawet wieloletnie. Skóra twarzy i rąk może trwale nabrać brzydkiego rumienia, który będzie pojawiał się w reakcji na zimno. Czasem dochodzi do nieładnego łuszczenia się skóry w odmrożonych miejscach, czy nawet powstawania pęcherzy. Od odmrożenia, skóra może już zawsze reagować na zimno bólem, pękaniem i swędzeniem.

Najważniejszym krokiem w walce z odmrożeniami jest zapobieganie. Ciepłe buty, czapka, rękawiczki, tłusty krem na twarzy. Niestety, czasem to nie wystarczy! Przy szczególnie niskich temperaturach na dworze, dużej wilgotności i silnym wietrze – najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu.

Co zrobić, jeśli już odczuwamy skutki odmrożenia? Poniżej kilka porad, dla przemarzniętych dłoni, stóp i twarzy.

Co na odmrożenia dłoni?

Kąpiel w gorącej oliwie z witaminami

Oliwę podgrzewamy, dodajemy ampułkę z witaminą A oraz z witaminę E. Dokładnie mieszamy. Oliwę dokładnie wcieramy w ręce i zostawiamy na możliwie długo. Zabieg można powtórzyć.

Oliwa pomoże skórze odbudować warstwę tłuszczową i nawilży skórę, łagodząc swędzenie.

Sok z kiszonej kapusty na odmrożenia

Inny domowy sposób na przemarznięte dłonie mówi o wcieraniu w nie soku z kiszonej kapusty. Sok najlepiej podgrzać, żeby nie był za zimny. Witaminy zawarte w soku odżywią skórę dłoni i przywrócą jej zachwianą równowagę.

Wazelina kosmetyczna

Wazelina jest chyba najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem na odmrożenia.

Posmaruj dłonie grubą warstwą wazeliny kosmetycznej. Załóż rękawiczki, trzymaj możliwie długo. Najlepiej stosować na noc.

Wazeliną możesz też smarować dłonie przed wyjściem na dwór. Jest bardzo tłusta, więc stanowi doskonałą barierę ochronną przed mrozem (oczywiście, trzeba jeszcze założyć rękawiczki).

Częste odmrożenia? A może to problemy z krążeniem?

Jeśli często przytrafiają Ci się odmrożenia, może to świadczyć o problemach z krążeniem, albo o niskim ciśnieniu. Wtedy należy często masować dłonie, pić częściej kawę, czerwone wino…
(Wiedzą to wszyscy, ale przypominamy: absolutnie nie wolno pić alkoholu przed wyjściem na mróz.)

Co na odmrożenia stóp?

Odmrażanie stóp najczęściej przytrafia się dzieciom, ponieważ one często w ferworze zabawy nie zauważają, że przemakają im buty. Po czym poznać, że stópka naszego malucha jest zmarznięta? Odmrożona stopa jest kredowo biała i nie ma w niej czucia. Także ludzie starsi, osoby z zaburzeniami krążenia oraz niskim ciśnieniem są szczególnie podatni na odmrażanie stóp zimą.

Kąpiel stóp w letniej wodzie

Można zapytać: dlaczego w letniej, a nie w gorącej? Otóż mocząc stopy w bardzo ciepłej wodzie, ryzykujemy poparzenie. Najlepiej zacząć od moczenia stóp w temperaturze pokojowej (około 20 stopni Celsjusza), cały czas je masując. Po jakimś czasie, gdy krążenie w stopie się poprawi, zmieniamy wodę na nieco cieplejszą (27-30 st. C), a potem na jeszcze cieplejszą (35-37 st.C).

Zadbaj o zimowe buty

O tym, że na zimowych butach nie ma co oszczędzać – wie każdy. Pamiętajmy, że buty zimowe nie mogą być ciasne! Tu się pojawia problem, większość kobiecych butów, nie oszukujmy się, została zaprojektowana tak, by idealnie dopasowywać się do stopy. Pamiętajmy, że ciasna cholewka i nosek buta nie pozwalają na właściwe krążenie krwi w stopie, co staje się częstą przyczyną odmrożeń.
Warto też zainwestować w dodatkowe wkładki. Aby buty nie przemakały, stosuj impregnaty i regularnie je pastuj.

Odmrożone policzki, uszy, nos

Nacieranie roztworem alkoholowym

W przypadku odmrożenia części twarzy, można zastosować masaż rozgrzewający roztworem alkoholowym. Jeśli Twoja skóra jest bardzo podrażniona lub nie toleruje roztworu alkoholowego, masaż można wykonać tłustym kremem, uprzednio podgrzanym w dłoniach.

Tłuste kremy na mróz

Przed każdym wyjściem z domu nie wolno zapominać o posmarowaniu nosa, brody i policzków tłustym kremem. Taki krem tworzy dobrą barierę ochronną przed mrozem i skutecznie zapobiega odmrożeniom. Absolutnie nie wolno używać kremów nawilżających na mróz!

Oceń nasz artykuł: