Spis treści
Nadciśnienie i wysokie ciśnienie krwi
Nadciśnienie tętnicze to coraz powszechniejsze schorzenie – co szczególnie istotne – nie dotyczy ono jedynie osób starszych, odnotowywana jest zwiększająca się zachorowalność również u osób młodych. Przyczyn tego niepokojącego zjawiska jest wiele – to przede wszystkim nieodpowiednia dieta, a także siedzący tryb życia.
Aby skutecznie przeciwdziałać nadciśnieniu należy wprowadzić kluczowe zmiany w codziennym menu i zwiększyć poziom aktywności fizycznej. Sprawdź również inne domowe sposoby na nadciśnienie i wysokie ciśnienie krwi!
Po pierwsze – powinniśmy się zastanowić jakich produktów żywnościowych unikać, a jakie wprowadzić do diety, tak aby stała się ona skutecznym orężem w naszej walce z chorobą, której niekorzystne skutki można w ten sposób zredukować.
Musimy również pamiętać o tym, że jednym z głównych czynników generujących zwiększone ciśnienie krwi jest nadwaga. Gdy rozsądnie ją zmniejszamy – bez udziału leków – mamy szanse obniżyć ciśnienie. O ile? Sporo! Utrata 1 kg wiąże się ze spadkiem ciśnienia o 2-3 mmHg.
Czego unikać w codziennej diecie?
Zanim zarekomendujemy produkty obniżające ciśnienie – zwróćmy uwagę na te, które przyczyniają się i to w sposób istotny do jego zwiększenia.
Chcąc przeciwdziałać nadciśnieniu albo zredukować jego poziom musimy znacząco zmniejszyć ilość soli w spożywanych pokarmach (powoduje zwiększone wydzielanie angiotensyny, która zwęża naczynia krwionośne), odrzucić używki (szczególnie alkohol i papierosy), zastąpić posiadające wysoki indeks glikemiczny białe pieczywo i makarony – produktami pełnoziarnistymi, uważać na podaż jajek (żółtek – choć tu zdania są podzielone, jednak nie przesadzajmy z ich liczbą w diecie).
Rezygnujemy również z tłuszczów zwierzęcych – na korzyść roślinnych (szczególnie olejów i oliwy z pierwszego tłoczenia) z tłustych mięs, wędlin, żywności mocno przetworzonej, zawierającej konserwanty i polepszacze smaku, z tłustego nabiału, fast foodów i słodyczy (jeśli trudno nam sobie wyobrazić życie bez nich – warto jedynie raczyć się czekoladą gorzką – w niewielkich ilościach – spożycie 2, 3 kostek dziennie pozytywnie wpływa na pracę serca i lekko obniża ciśnienie).
Pamiętajmy również o odpowiednich napojach – nawodnienie organizmu jest niezbędne do zachowania właściwego poziomu ciśnienia tętniczego. Najlepiej wypijać co najmniej 1,5 l wody mineralnej niskosodowej niegazowanej, a kawę zastąpić wykazującą podobne właściwości, ale łagodniejszą – zieloną herbatą. Warto też postawić na herbatki owocowe (np. malinowe, porzeczkowe, aroniowe) i soki z tych owoców.
Warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze – „w służbie” regularnego ciśnienia
Wśród owoców i warzyw wykazujących największą efektywność w redukowaniu nadciśnienia warto wymienić: buraki, pomidory, paprykę, czosnek, sałatę, brokuły, kalafior, pietruszkę, seler, rzodkiewkę oraz aronię, żurawinę, czarne porzeczki, maliny, truskawki, borówki i suszone winogrona (rodzynki – zawierające sporo błonnika i potasu).
Dobroczynne działanie warzyw i owoców wynika przede wszystkim ze znacznej ilości błonnika pokarmowego oraz potasu (głównie pomidory, warzywa liściaste), a także witaminy C. Dzięki nim ciśnienie się obniża, dochodzi do szybszego wydalania nadmiaru soli z organizmu, z kolei niedobór witaminy C może prowadzić do zbyt długiego utrzymywania się skurczu naczyń krwionośnych.
Warto też jeszcze raz wspomnieć o dobroczynnym działaniu olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia (dzięki właściwym proporcjom nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 redukują ciśnienie krwi, zmniejszają też ryzyko powstawania złogów miażdżycowych). W sposób szczególny warto polecić olej lniany (zawsze spożywajmy go na zimno) i siemię lniane, które – jak wykazały badania – reguluje ciśnienie niemal tak samo skutecznie jak leki.
Aby zwiększyć skuteczność zdrowej diety, musimy wspomóc jej efekty aktywniejszym trybem życia. Łącząc te dwa elementy prozdrowotnego „rozkładu dnia”, na pewno obniżymy ciśnienie krwi.