Czy możliwe jest połączenie jedzenia dobrze i oszczędnie zarazem? Jasne, że tak. Da się to zrobić bez szczególnych wyrzeczeń. Potrzebować będziesz dobrych chęci, kartki długopisu, książki kucharskiej przyprawionych szczyptą wyobraźni.
Wprowadź w życie prostą zasadę PKP: planuj, kupuj, przygotuj. Podążając zgodnie z nią łatwo osiągniesz swój cel.
Spis treści
1. Planuj:
- zaplanuj przekąski i dania główne na cały tydzień zgodnie z budżetem, jakim dysponujesz,
- zaopatrz się w przepisy (najlepiej szybkie i niezbyt skomplikowane, aby nie spędzać całych dni w kuchni),
- zaplanuj w każdym tygodniu danie typu gulasz, zapiekanka, zupa, które pozwolą na przygotowanie większej objętości ze składników wyższej jakości,
- sporządź listę zakupów,
- sprawdź promocje oferowane przez okoliczne sklepy,
- przystąp do programu lojalnościowego swojego ulubionego sklepu, będziesz w ten sposób gromadziła punkty, które następnie wymienisz na nagrody lub też przysługiwać Ci będą dodatkowe rabaty.
2. Kupuj (to chyba najtrudniejsza część całego przedsięwzięcia):
- nie idź na zakupy, kiedy jesteś głodna. Kupisz wtedy więcej i niekoniecznie potrzebnie. Staraj się nie robić zakupów w pośpiechu. Wymagane jest skupienie.
- Odwiedzaj jedynie alejki w supermarkecie, w których znajdziesz produkty ze swojej listy. Inne omijaj szerokim łukiem.
- Trzymaj się listy.
- Porównuj ceny produktów.
- Kupuj w dużych opakowaniach. Dotyczy to jedynie produktów o długim terminie przydatności. Możesz także umówić się z przyjaciółmi i zamiast za każdym razem kupować małą butelkę płynu do zmywania kupić kilkulitrowy baniak i podzielić się (możesz tak zrobić także z innymi produktami).
- Jedz warzywa sezonowe. Pamiętaj także, by kupić ich trochę więcej i zamrozić. Wyjdzie to taniej niż kupowanie w środku zimy mrożonych truskawek w torebkach (o tym, co można mrozić i jak to zrobić przeczytasz w naszym serwisie).
3. Przygotuj:
- część potraw (lub chociaż ich podstawy) przygotować możesz zawczasu. Weź się za gotowanie, kiedy masz na to czas. Owoce swojej pracy spożytkujesz, kiedy tego czasu Ci zabraknie.
- Zawsze miej zapasy w zamrażalniku. Dobrze jest przygotować więcej i zamrozić. Kiedy dopadnie Cię leń lub opadniesz z sił, równie łatwe będzie odmrożenie przygotowanej wcześniej potrawy jak zamówienie pizzy czy innego jedzenia na wynos.
- Wypróbuj przepisy bezmięsne, zawierające np. fasolę. A może dobrym pomysłem na dzisiejszy obiad będzie sałatka? Nie kupuj pakowanych mieszanek sałat. Są one dużo droższe niż samodzielnie przygotowane mieszanki.
- Wykorzystaj resztki. I tu wkraczają nasze ulubione zapiekanki, zupy i tzw. przeglądy tygodnia. Możesz wykorzystać resztki następnego dnia jako bazę dla kolejnego dania, pamiętaj jednak, aby nie przechowywać ich zbyt długo.
- Ułóż przepisy wykorzystujące te same produkty, np. rosół + krokiety lub pierogi (do zrobienia farszu wykorzystasz mięso, na którym gotowałaś rosół). Takich kombinacji jest całe mnóstwo. Wybierz te, które pasują Ci najbardziej.
- Ogranicz jedzenie poza domem. Zaproś przyjaciół i razem przygotujcie sutą ucztę.
Prawda, że nic trudnego? Tak jak pisaliśmy, najważniejsze są chęci, konsekwencja i odrobina wyobraźni. Powodzenia!
Oceń nasz artykuł: