Czasy octu na sklepowych półkach szczęśliwie odeszły już do lamusa. Obecnie pojawił się kolejny problem, który określić można mianem klęski urodzaju. Stojąc przed sklepowym regałem trudno oprzeć się wrażeniu, że olej czy oliwę zrobić można niemalże ze wszystkiego. Dziś przedstawiamy rodzaje olejów i oliw wraz z ich zastosowaniem. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego produktu do Twoich dań.

Królowa oliwa

Oliwa z oliwek uważana jest za najlepszy, najbardziej szlachetny tłuszcz, z pomocą którego przygotować możemy nasze dania. Najlepsza jest oczywiści ta opatrzona napisem „virgin oil”, a więc oliwa z pierwszego tłoczenia. Takiej oliwy używaj do sałatek. Jej cena ogranicza, niestety jej użycie, ale nie ma potrzeby uciekać się do przerostu formy nad treścią. Do smażenia możesz już użyć oliwy z drugiego tłoczenia i nie mieć absolutnie żadnych wyrzutów sumienia. Oliwy te różnią się między sobą kolorem i oczywiście smakiem. Obie tłoczone powinny być na zimno. Oliwy tłoczonej na ciepło nie polecamy w ogóle. Nadaje się ona jedynie do smażenia. Oliwa w ogóle, niezależnie od sposobu jej przygotowania, nie nadaje się do smażenia w głębokim tłuszczu.

Olej kukurydziany

Tłoczony jest z ziarenek słodkiej kukurydzy i tak naprawdę nadaje się jedynie do smażenia. Jest pozbawiony smaku, nie zapewni go zatem Twoim sałatkom. Ma niską temperaturę wrzenia, dlatego świetnie sprawdzi się podczas smażenia mięsa, gdzie pory powinny być zamknięte jak najszybciej, aby zapewnić chrupiący efekt. Nadaje się świetnie do głębokiego smażenia, a dzięki brakowi własnego smaku stosować go można zarówno do dań słodkich, jak i słonych, pikantnych.

Olej słonecznikowy

Tłoczony z pestek słonecznika ma przyjemny, lekko orzechowy smak. Świetnie zastępuje oliwę i jest doskonałą alternatywą dla tych, dla których smak oliwy jest zbyt intensywny. Nadaje się zarówno do sałatek, jak i do smażenia. Trochę szkoda używać go do głębokiego smażenia. W tym celu lepiej wybrać inny olej.

Olej z orzechów ziemnych (fistaszków)

Ten rodzaj oleju miał kiedyś wspaniały smak orzeszków, jednak w wyniku zastosowania nowoczesnych metod tłoczenia został go zupełnie pozbawiony. Nadaje się do dressingów, ale nie wzbogaci ich smaku. W porównaniu do oleju kukurydzianego jest zbyt drogi, by wykorzystywać go do smażenia w głębokim tłuszczu.

Olej sezamowy

Tłoczony z ziarenek sezamu, używany jest głównie w przygotowaniu potraw orientalnych. Ma wspaniały, bogaty smak, który sprawdzić się może również przy przygotowywaniu dressingów. Smak jest na tyle bogaty, że z łatwością zamaskuje inne smaki.

Olej z orzechów włoskich

Olej o fantastycznym, bogatym orzechowym smaku i , niestety, koszmarnej cenie. Sprawdza się idealnie do sałatek, jednak ze względu na cenę właśnie, głównie tych podawanych na szczególne okazje.

Olej kokosowy

Jeden z najzdrowszych olejów, który w odróżnieniu od innych w temperaturze pokojowej nie jest w pełni płynny. Sprawdzi się w przygotowywaniu dań kuchni afrykańskiej. Jest, niestety, bardzo drogi. Ma słodki smak. Można używać go do smażenia i sałatek.

Olej z pestek winogron

Ma wspaniały bogaty, owocowy smak, w którym w żaden niemal sposób nie ustępuje oliwie. Idealny do sałatek.

Olej bawełniany (z ziaren bawełny)

Jest to bardzo delikatny olej używany w produkcji margaryny. Generalnie, jego kupowanie pozbawione jest sensu, chyba że chcesz uraczyć swoich domowników czy gości prawdziwie indyjskim jedzeniem.

Mamy nadzieję, że nasza klasyfikacja olejów i oliw pozwoli Ci na dokonanie właściwego wyboru podczas następnych zakupów i gotowania.

Oceń nasz artykuł: