Jeżeli Twoje maleństwo często i intensywnie płacze, pręży się i napina, być może męczy je kolka. Nie bierz tego do siebie, to nic osobistego. Dziecko nie płacze, ponieważ jesteś złą matką, a jedynie dlatego, że przeżywa trudności trawienne. Możesz mu pomóc, zadbać o jego i swój spokój. Pokazujemy jak to zrobić.

1. Zrób przegląd diety

Jeżeli karmisz piersią, może to któryś ze spożywanych przez Ciebie produktów przyprawia Twoje maleństwo o kolkę. Skonsultuj się z lekarzem. Spróbuj odstawiać poszczególny produkty na kilka dni i obserwuj reakcję swojego dziecka.

2. Sprawdź butelkę

Jeżeli karmisz dziecko butelką, może to w niej leży przyczyna kolki. Im więcej powietrza dziecko połknie podczas jedzenia, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie kolki. Sprawdź czy butelka dobrze odprowadza powietrze, podczas karmienia powinna wydawać charakterystyczny syk. Może po prostu jest za mocno zakręcona i dlatego powietrze nie może uciekać?

3. Spróbuj karmienia w podniesionej pozycji

Dobrym sposobem może być także karmienie dziecka w bardziej pionowej pozycji. Ułatwisz wtedy pokarmowi przemieszczanie się do żołądka i naturalne, z pomocą grawitacji i zmiany ciśnienia, uchodzenie powietrza.

4. Często odbekuj

Powodem kolki jest nadliczbowe, niepotrzebne powietrze. Możesz się go pozbyć często odbekując maluszka, a tym samym zapobiegając gromadzeniu się powietrza.

5. Karm zanim strasznie zgłodnieje

Nakarm dziecko, kiedy zauważysz u niego pierwsze oznaki głodu – popłakiwanie, ssanie rączek czy zabawek. Kiedy będzie bardzo głodne, będzie zasysało pokarm z większą łapczywością, a wraz z pokarmem zassie również powietrze.

6. Skorzystaj z herbatki

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów herbatek dla niemowląt. Niektóre podawać możesz już od pierwszego tygodnia życia. Może Twojemu maluszkowi wystarczy delikatna pomoc w postaci herbatki na trawienie. Zbawienne w tym przypadku są herbatki zawierające wyciągi z kopru włoskiego, anyżu, rumianku i mięty.

7. Pomasuj dziecko

Dla was obojga będzie to nie tylko przyjemność, ale także sposób na uspokojenie. Pomoże malcowi znieść trudy trawienia.

8. Zaproponuj ciepłą kąpiel

Dobrym rozwiązaniem może też być ciepła kąpiel. Przyczyni się ona do rozluźnienia maluszka i łatwiejszego wypuszczenia zalegającego powietrza. Możesz także spróbować termoforu lub suszarki. Na niektóre dzieci suszarka działa fantastycznie – nie tylko powoduje rozluźnienie, ale także idealnie usypia. Pamiętaj, aby zawsze suszyć przez ubranie i na bieżąco kontrolować stopień nagrzania go.

9. Ćwicz maluszka

Aby ułatwić dziecku pozbywanie się nagromadzonego powietrza (czy poprzez bekanie czy puszczanie gazów), ćwicz z nim. Zaproponuj mu rowerek – poruszaj nóżkami maluszka symulując ruch jeżdżenia na rowerze. Nie prostuj nóżek całkowicie, nie wyciągaj ich.

10. Owiń maluszka

W porównaniu z Twoim łonem świat dookoła jest teraz dla dziecka ogromny. Może dodatkowym powodem niepokoju jest właśnie ten pozostający poza kontrolą dziecka ogrom otaczającego świata. Spróbuj zawinąć dziecko w kocyk czy becik. Będzie miało większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli.

11. Wsiądź w samochód

Rozwiązaniem dla części dzieci jest podróż samochodem, od razu usypiają jak aniołki. Z jednej strony może być to kwestia wibracji, z drugiej zaś charakterystycznego dźwięku wydawanego przez samochód.

12. Zapytaj lekarza

Jeżeli już nic nie działa na Twojego szkraba, zapytaj lekarza o środki ułatwiające trawienie dostępne w aptece.

Życzymy wielu spokojnych i przespanych nocy tak Tobie, jak i Twojemu dziecku!

Oceń nasz artykuł: