Ospa wietrzna to dolegliwość, którą przechodzi większość dzieci. Zwykle nie trwa dłużej niż 2 tygodnie – ale tygodnie te ciągną się jak wieczność. Jeśli ospie wietrznej towarzyszy ból, należy sięgnąć po paracetamol (nie po aspirynę). Gdy nie jesteśmy w stanie znieść swędzenia – warto spróbować chłodnych kąpieli albo łagodnych środków antyhistaminowych. Poniżej kilka pożytecznych domowych sposobów, które pomogą przetrwać ten męczący czas!
Spis treści
Kojący chłód na ospę
Jeśli jest zimę – przykręć ogrzewanie do najniższej temperatury, jaką jesteś w stanie znieść.
Latem używaj wentylatora. Wysoka temperatura sprawia, że zwiększa się przepływ krwi w obrębie skóry, co wzmaga swędzenie.
Jeśli dziecko chore na ospę wietrzną skarży się na swędzenie, co kilka godzin zrób mu 15-20 minutową kąpiel w letniej wodzie. Nie używaj mydła – zamiast niego dodaj do kąpieli 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Pomaga także dodanie zawiesiny mąki owsianej. Jeśli nie masz takiej mąki, wsyp ziarna owsa do starej pończochy, zawiąż jej koniec i poruszaj nią w wodzie. Zrezygnuj z kąpieli, jeśli wydaje Ci się, że namoczenie wykwitów pęcherzykowych spowoduje ich pęknięcie.
Kiedy dziecko nie może już wytrzymać bez drapania, zrób mu okład z mokrego, zimnego ręcznika – przyciskaj go do najbardziej swędzących miejsc. Drapanie może prowadzić do infekcji i powstania blizn, a taki kompres jest bezpieczny dla skóry.
Co pomaga na swędzenie przy ospie?
Spróbuj okładów z kalaminu. Kalamin, zwany także hemimorfitem, to uwodniony krzemian cynku. Emulsja zawierająca ten minerał od dawna była stosowana na swędzenie skóry w czasie ospy wietrznej. Dziś lekarze mniej chętnie przypisują chorym takie kuracje, a niektórzy dermatolodzy uważają nawet, że w pewnych przypadkach może ona bardziej szkodzić niż pomagać.
Smaruj swędzące miejsca maścią antyhistaminową.
Jeśli dziecko ma gorączkę lub boli je głowa, daj mu syrop zawierający paracetamol lub ibuprofen. Dobierz odpowiednią dawkę preparatu do wieku i wagi dziecka, postępuj zgodnie z ulotką dołączonej do opakowania.
Jeśli swędzenie jest bardzo silne, podaj dziecku doustny środek antyhistaminowy (np. cetyryzynę) – pod warunkiem, że ma ono już skończone 2 lata. Przed podaniem przeczytaj dokładnie ulotkę. Lek ten doskonale łagodzi świąd i powoduje lekką senność.
Bawełna przynosi ulgę na ospę
Ubieraj chore dziecko w czyste, bawełniane piżamy. Bawełna jest łagodniejsza dla skóry niż inne włókna. Wybieraj piżamy z długimi rękawami i nogawkami – chronią przed drapaniem.
Swędzące usta
Jeżeli zmiany pojawiają się także wewnątrz ust, najprostszą metodą jest płukanie ust wodą z solą.
Podawaj dziecku lody – chłodzą i łagodzą swędzenie.
Kiedy wypryski są szczególnie dokuczliwe, karm dziecko raczej łagodnymi, półpłynnymi pokarmami, takimi jak owsianka, budyń, galaretki, zupy, banany.
Profilaktyka przede wszystkim
Jeśli Twoje dziecko nie przechodziło jeszcze ospy wietrznej, staraj się trzymać je z dala od aktualnie chorych dzieci. Wiedz jednak, że osoba, która w dzieciństwie chorowała na ospę, do końca życia pozostaje na nią odporna.
Istnieje szczepionka na ospę wietrzną – ale nie jest to szczepionka rutynowa, refinansowana przez NFZ. Szczepi się nią osoby dorosłe, które w dzieciństwie nie przeszły ospy, a mogą się nią zarazić – zwłaszcza te o osłabionym systemie odpornościowym.
Ospa wietrzna jest bardziej dokuczliwa niż groźna. W większości przypadków – leczona czy nie – ustępuje po 10-14 dniach. Jeśli jednak dziecko ma wysoką gorączkę, silny ból głowy, jeżeli gorączka utrzymuje się przez kilka dni, jeśli bolą ręce i nogi, pojawiają się wymioty, kaszel, jeśli pęcherze otacza zbyt duży obszar zaczerwienienia – wezwij lekarza. Lekarz powinien także obejrzeć dziecko, które ma drgawki lub konwulsje, traci orientację lub skarży się na ból szyi. Czasami (choć bardzo rzadko) ospa wietrzna może spowodować zapalenie opon mózgowych.