Będąc mamą wiesz jak trudno jest znaleźć czas na cokolwiek innego niż opieka nad dzieckiem. Warto jednak znaleźć trochę czasu i zaopiekować się także sobą. Możesz dbać o swoją kondycję fizyczną i dobre samopoczucie ćwicząc z maluszkiem.

1. Lecimy samolotem

Połóż się na plecach na dywanie, podegnij nogi i połóż na nich dziecko twarzą do siebie. Przesuwaj zgięte nogi do tyłu do przodu, symulując podczas wydechu dźwięki wydawane przez samolot. Dla Ciebie będzie to doskonałe ćwiczenie mięśni brzucha, dla dziecka zaś świetna zabawa oraz ćwiczenie mięśni karku i kręgosłupa. Pamiętaj o asekurowaniu dziecka przed upadkiem. Możesz podtrzymywać je pod boczki lub trzymać za ręce.

2. Akuku! Kto to?

W tym ćwiczeniu usiądź na dywanie, wyprostuj złączone nogi (jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz wykonywać ćwiczenie w lekkim rozkroku), połóż dziecko na nogach i schylając się spróbuj dosięgnąć własnych palców. Dziecko połóż na plecach na swoich nogach lub pomiędzy nimi. Ćwiczenie wykonuj z uśmiechem na ustach. Dla dziecka będzie to zabawa w znikającą mamę, dla Ciebie zaś ćwiczenie rozciągające.

3. Wykroki z dzieckiem

W tym ćwiczeniu wykorzystać możesz dziecko jako dodatkowy obciążnik, jeżeli wydaje Ci się, że będzie to zbyt mało bezpieczne dla maluszka, możesz ćwiczenie wykonywać również z pomocą wózka. Zrób duży krok, a następnie dotknij kolanem nogi pozostającej z tyłu do ziemi. Pamiętaj, aby trzymać się prosto, mieć napięty i wciągnięty brzuch. Jeżeli zdecydujesz się wykonywać ćwiczenie z dzieckiem na ręku. Sadzaj je na przemian to na jednej to na drugiej nodze. Jest to doskonałe ćwiczenia mięśni ud, pośladków i brzucha.

4. Mamina huśtawka

Usiądź wygodnie na krześle lub ławce. Przytrzymując dziecko za rączki podnoś je do góry to na jednej to na drugiej wyprostowanej nodze. Pamiętaj o wyprostowanych plecach i wciągniętym brzuchu. Dziecku taka huśtawka spodoba się na pewno, Tobie zaś pozwoli odzyskać smukłe nogi i wzmocnić mięśnie pleców.

5. Hop do góry!

Choć wydaje się to zwykłą zabawą, jest również wspaniałym ćwiczeniem mięśni ramion, grzbietu i biustu. Chwyć dziecko bezpiecznie pod pachy i podnieś do góry nie prostując w pełni łokci. Potrzymaj chwilę w górze, utrzymując napięcie mięśni.

6. Wio, koniku!

Zabawa w jeźdźca w oryginale odbywa się, gdy dziecko siedzi na Twoich plecach. Tym razem posadź je nisko na swoim brzuchu, oprzyj nogi stabilnie na podłodze w lekkim rozkroku i unoś biodra ku górze. Pamiętaj o asekurowaniu dziecka przed upadkiem (młodsze dzieci możesz po prostu położyć na swoim brzuchu, starsze już bez problemu mogą na nim usiąść) oraz napięciu pośladków.

7. Mama hop do góry!

Ćwiczenia z maluszkiem mogą stać się idealną pobudką do nauczenia się robienia pompek. Połóż przed sobą maluszka i wykonuj pompki opuszczając nad nim ciało. Ponieważ nie chcesz dziecka przygnieść, będziesz miała dodatkową motywację do podniesienia się. Pamiętaj o wyprostowanej postawie. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonywać pompek opierając się na dłoniach i palcach stóp, oprzyj się na zgiętych kolanach.

Zapraszamy do zabawy i ćwiczeń z dzieckiem. Nie masz już teraz żadnej wymówki. Do dzieła!

Oceń nasz artykuł: