Na wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych najczęściej zapadają dzieci. Maluchy zwykle chorują w okresie jesienno-zimowym, kiedy to odporność organizmu jest obniżona i szerzą się epidemie. Najmłodsi często zarażają się przebywając w dużych skupiskach, czyli w przedszkolach i szkołach. Jak postępować w sytuacji, gdy nasze dziecko męczy uporczywy kaszel? Sprawdź nasze domowe sposoby na kaszel u dzieci.
Bardzo ważna jest ocena przyczyn pojawienia się kaszlu. W większości przypadków dolegliwość ta wiąże się z infekcją wirusową. Jednak istnieje także prawdopodobieństwo, że nasza pociecha ma alergię lub ujawniają się pierwsze symptomy astmy. Gdy tylko dziecko zaczyna pokasływać, należy wybrać się do pediatry, by ocenić jaka jest przyczyna złego samopoczucia. Jeśli w grę wchodzi zwykłe przeziębienie, lekarz zapewne zaleci kilkudniową kurację syropami i środkami przeciwbólowymi, jeśli pokasływaniu towarzyszą zaczerwienienie i ból gardła.
Leki będą uzależnione od tego, jaki typ kaszlu męczy malucha, bowiem inaczej się zwalcza kaszel mokry, a inne środki są skuteczne w walce z kaszlem suchym. Aby infekcja nie przerodziła się w chorobę i aby dziecko nie zarażało innych, najlepiej pozostawić je w domu na kilka dni, aż całkowicie wydobrzeje. Jeśli jednak kaszlowi towarzyszą inne dolegliwości takie, jak katar, gorączka, ból głowy, ból mięśni, wymioty i uczucie rozbicia, być może mamy do czynienia z grypą lub innym schorzeniem, które trzeba leczyć poprzez podawanie antybiotyku. W takiej sytuacji dziecko powinno nie tylko pozostać w domu, ale także leżeć przez kilka dni w łóżku.
Jeżeli przyczyną kaszlu jest alergia, powinniśmy wybrać się do lekarza, by ustalić, co wywołuje taką reakcję u pociechy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku astmy. Wówczas nie wolno dziać na własną rękę. Kaszel u malucha może też spowodować przebywanie w zadymionym miejscu, dlatego osoby palące papierosy powinny ograniczać kontakt dzieci z dymem.
Jeszcze innym powodem kaszlu może być pojawienie się ciała obcego w oskrzelach. Małe dzieci mają tendencję do gryzienia przeróżnych przedmiotów, co może spowodować ich połknięcie. W takich sytuacjach konieczna jest szybka interwencja. Męcząca przypadłość, jaką jest kaszel może się też pojawić u najmłodszych maluchów w okresie ząbkowania.
Aby móc przeciwdziałać kaszlowi należy zbadać jego przyczynę i zastosować odpowiednią do danego przypadku metodę leczenia, którą zaleci lekarz.