Chandra

Chandra – czyli sezonowe zaburzenia nastroju może dotknąć każdego. Jeśli wpadasz w fatalny i depresyjny nastrój, szczególnie zimą (grudzień, styczeń, luty), gdy dni są bardzo krótkie, brakuje światła słonecznego, mamy domowe sposoby, które pomogą pozbyć się tego stanu. Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy się nasilają, mamy skrajnie niski poziom energii, nie możemy normalnie funkcjonować – zalecana jest wizyta u lekarza.

Światło, dużo światła…

Brak światła słonecznego jest powodem naszego gorszego samopoczucia, stanów depresyjnych. Musimy więc zrobić wszystko co możemy, aby otrzymywać możliwie wiele światła podczas krótkich, zimowych dni. Warto rozsunąć zasłony, zwinąć rolety, nasłoneczniać pomieszczenia. W sklepach dostępne są specjalne lampy do naświetlania. Jeśli mamy szczęście i zimowy dzień jest słoneczny – starajmy się wychodzić na spacery, które skutecznie dostarczą nam energii. Jeśli obowiązki zawodowe pozwalają – możemy wybrać się na zimowy urlop w ciepłe miejsca, zmienić klimat. Tydzień spędzony w takich warunkach sprawi, że wrócimy zupełnie odmienieni.

Ruch, dużo ruchu…

Wysiłek fizyczny, ćwiczenia, to dobry pomysł aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Zimą ciężej jest się zmobilizować, wyjść na powietrze i ćwiczyć. Jeśli jednak znajdziemy w sobie tyle determinacji aby ćwiczyć – polecamy bieganie, marsz, popularny dziś nordic walking czy jazdę na rowerze. Warto również zaopatrzyć się w karnet na fitness,siłownię lub basen. Jeśli posiadamy w domu konsolę do gier – możemy zaopatrzyć się w kontrolery ruchowe i odpowiednie gry, dzięki którym miło spędzimy czas w gronie przyjaciół. Każdy rodzaj ruchu – wpłynie na nas korzystnie, potwierdzają to badania i specjaliści.

Witaminy i naturalne sposoby

W aptece możemy nabyć suplementy witamin i minerałów zawierających witaminę B, kwas foliowy, tiaminę, które korzystnie działają na nastrój. Warto spożywać posiłki bogate w białko. Gotowane jajko i kanapka z serwer na śniadanie, mięso drobiowe i ryby na obiad. Odradzamy picie alkoholu jako leku na chandrę. Alkohol tylko chwilowo poprawia nasz nastrój, ale nie rozwiązuje problemu, wręcz może się stać kolejnym problemem.

Ziółka na chandrę?

Zaopatrz się w tabletki zawierającej dziurawiec zwyczajny i stosuj 3 razy dziennie. To zioło ma działanie antydepresyjne. Badania dowodzą, że dziurawiec zwyczajny jest bogaty w składnik, który bezpośrednio wpływa na wydzielanie serotoniny – związku chemicznego który poprawia nastrój. Stosując tą metodę nakładaj na siebie filtr przeciwsłoneczny przed wyjściem na dwór i nie łącz jej z terapią światłem. Nie stosujemy go również z lekami przeciwdepresyjnymi.

Jeśli wszystkie sposoby zawodzą, stany depresyjne są ciągłe i przeszkadzają nam w codziennych obowiązkach radzimy udać się do lekarza, który wskaże metodę leczenia.

Zobacz jeszcze:

12 sposobów na chandrę

Oceń nasz artykuł: