Bałagan w otaczających nas pomieszczeniach przekłada się niejednokrotnie na bałagan w nas samych. Zacznijmy zatem porządki od tego, co nas otacza. Podpowiadamy jak to zrobić w kilku łatwych krokach!

Włącz muzykę

Muzyka o szybkim rytmie pomoże Ci w sprzątaniu. Nie tylko umili czas, ale także zmotywuje Cię do szybszego działania. Zapomnij o romantycznych balladach czy spokojnej muzyce. Sprzyja ona refleksji, wspomnieniom, a co za tym idzie siedzeniu w fotelu, a przecież nie o to nam chodzi. Alternatywą dla szybkiej muzyki może być radio, ale w żadnym wypadku telewizja. Obraz odrywałby Cię od wykonywanego zadania.

Zagraj w grę!

Nie brzmi to może jak coś, co robić należy podczas sprzątania, a jednak. Postaw sobie cele i dąż do ich realizacji, załóż się sama ze sobą o to ile rzeczy uda Ci się sprzątnąć w trakcie jednej piosenki. Spróbuj pobić swój rekord. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać czynności od niechcenia. Mówimy tu o porządnym dokładnym sprzątaniu, a nie bieganiu po mieszkaniu na łeb na szyję w celu pobicia rekordu.
Zagraj w koszykówkę. Zbierasz brudne ubrania? Przynieś kosz na brudy i postaraj się do niego trafić. To samo możesz zrobić z papierami. Zobaczysz, że wyrzucisz dużo więcej niepotrzebnych rzeczy niż gdybyś miała to robić tradycyjnym sposobem.

Zagraj w kolory. Ustal kolor i posprzątaj najpierw wszystko właśnie w nim. Zaczynamy od zielonego?
5 rzeczy. Zanim opuścisz pomieszczenie, w którym sprzątasz odłóż na miejsce pięć rzeczy. Jeżeli zapomnisz lub pomylisz się, musisz odłożyć kolejnych 5.

Prezenter. Zabaw się w prezentera. Jeżeli sprzątasz w samotności, nikt nie będzie Ci się dziwnie przyglądał, gdy zaczniesz mówić sama do siebie. Jeżeli sprzątacie w większej grupie, będzie to dodatkowa atrakcja. Udawaj gospodarza programu o sprzątaniu i pokazuj widzom (widzialnym lub nie) jak należy radzić sobie z uprzątnięciem konkretnych rzeczy czy powierzchni.

Oświeć się!

Podczas sprzątania dobrze jest zapewnić sobie dobry dostęp światła i powietrza. Będzie Ci nie tylko łatwiej zauważyć małe elementy czy kurz, ale także zapobiegnie traceniu energii i zapału do pracy.

Nie zapominaj o schowadełkach

Każdy z nas ma miejsca szczególne, w których gromadzi się najwięcej rzeczy, śmieci, niepotrzebnych przedmiotów. Niezależnie od tego czy jest to biurko, przestrzeń pod łóżkiem czy szafa pozbądź się zalegających tam rzeczy. Podziel je na trzy sterty: rzeczy do wyrzucenia, rzeczy do oddania, rzeczy do schowania. Pamiętaj jednak, aby rzeczy do oddania rzeczywiście oddać i to jak najszybciej. Spakuj je, postaw w przedpokoju i oddaj kiedy tylko będzie to możliwe.

Pościel łóżko

Kiedy już posprzątasz wszystko dokładnie, wytrzesz kurz, umyjesz podłogę, przetrzesz żyrandol, lampkę i żarówki, ułożysz książki i płyty, wyrzucisz śmieci, pościel łóżko. Pokój przypominać będzie pokój hotelowy, który zaprasza do skorzystania z niego.

Nagródź się i pochwal

Jeżeli nikt nas nie chwali, chwalmy się sami. Za trud włożony w posprzątanie pomieszczenia przygotuj sobie nagrodę. Może ulubiona książka? Spotkanie z przyjaciółmi? Frykas? Drobiazg? Cokolwiek działa na Ciebie, niech będzie ostatecznym celem Twojego sprzątania.

Baw się dobrze i sprzątaj dzielnie. Mamy nadzieję, że wygrałaś w każdej z proponowanych przez nas gier.

Oceń nasz artykuł: