Kluczowym elementem w przygotowaniu stołu na przyjście gości jest nie tylko sute zastawienie go wspaniałymi potrawami, ale także dbałość o jego estetykę. Tu z pomocą przychodzą nam obrusy, serwety i serwetki. Jednak jak ich używać? Dowiedz się z nami!

Właściwy obrus

Obrus nie powinien być ani zbyt duży ani zbyt mały. Nie powinien także być złożony (jeżeli jest za duży). Obrus właściwego rozmiaru powinien przykrywać całą taflę stołu, a także zwisać poza jego krawędź na około 15-20 centymetrów. Większa długość sprawi, że kolana gości będą przesuwać obrus po stole lub na nich leżeć, a tego staramy się uniknąć. Warto zainwestować w obrus dobrej jakości lub też materiał i krawcową. Przez dobrą jakość rozumiemy tu nie tylko elegancki wygląd, ale także łatwość usuwania plam, prania i pasowania. Elegancja to także prostota. Najprostsze są białe obrusy, jednak na nich widać każdą najmniejszą plamkę. Biały jest także zimnym kolorem, pomyśl zatem o ecru.

Maty i podkładki pod talerze

Maty i podkładki pod talerze są o tyle wygodne, że wyznaczają konkretne miejsce przy stole i zapewniają swego rodzaju sferę prywatności gościom. Obszar maty jest ich własnym miejscem przy stole, w które inni nie powinni w żaden sposób ingerować. Maty czy podkładki nie powinny być wykonane z winylu czy ceraty. Te materiały nadają się dla uczących się jeść dzieci, nie zaś dla gości. Ważne jest oczywiście, aby dobrze się prały i prasowały. Mogą stanowić kontrast kolorystyczny dla obrusa (ecru i wiśnia, ecru i granat, ecru i zieleń) lub być w tym samym kolorze, co on. Stąd też proponujemy skorzystać z usług krawcowej i przygotować z jednego materiału zarówno obrus, jak i maty.

Serwetki

Maty powinny być na tyle duże, aby zmieściły się na nich nie tylko talerze, ale i sztućce oraz serwetki. Serwetki mogą być wykonane z tego samego materiału, co obrus, lepiej jednak, aby materiał na nie przeznaczony był delikatniejszy i cieńszy. Serwetkę umieścić należy po lewej stronie talerza w okolicach jego środka. Nie wszyscy wiedzą co z taką serwetką zrobić. Pamiętaj, aby wyedukować w tym zakresie swojego partnera, aby i panie i panowie, którzy was odwiedzają mogli brać z was przykład. Celem użycia serwetek jest uniknięcie zabrudzenia się podczas jedzenia. Należy je rozłożyć na kolanach, pod żadnym pozorem nie wolno ich wkładać za kołnierzyk. To miejsce dla śliniaczka, nie serwetki. Po użyciu, ocieramy serwetką usta i kładziemy ją obok talerza, nigdy na nim.

Papierowe serwetki

Papierowe serwetki sprawdzają się podczas przyjęć ze szwedzkim stołem, kiedy goście nie mają wyznaczonego miejsca. Również dzieci będą z nich chętnie korzystać. Pamiętaj jednak, aby przygotować miejsce, w którym będzie można pozbyć się zużytej serwetki. Nie chcesz przecież, żeby goście kładli ją sobie na talerzu, wkładali do kieszeni czy międlili (przepraszamy za określenie) w dłoniach przez całą imprezę.

Serwety

Innego rodzaju nakrycia stołu wymagają duże, odświętne przyjęcia, innego zaś popołudniowa herbatka. Serwety (zarówno te robione na szydełku, jak i wykonane w inny sposób) sprawdzą się podczas mniej formalnych przyjęć.

Przechowywanie

Czy możliwe jest, że po wyjęciu czystego obrusu z szafy nie trzeba będzie go prasować? Jasne, że tak. Musisz tylko nauczyć się właściwie go przechowywać. Następnym razem, gdy skończy Ci się rolka ręczników papierowych nie wyrzucaj jej, ale użyj jako pojemnika na obrus. Na zwiniętym obrusie nie pojawią się fałdy i zagniecenia, które wymagać będą użycia żelazka. Wyjmiesz obrus z rolki i gotowe, na stół. Dobrze sprawdzają się także rolki po dużych opakowaniach folii spożywczej czy folii aluminiowej. Możesz także, w przypadku większych obrusów, nawinąć obrus na rolkę, związać w dwóch, trzech miejscach tasiemką i przechowywać w ten sposób. Pamiętaj, aby miał dostęp świeżego powietrza, nie będzie wtedy zatęchły.

Obrus jest inwestycją na lata, dlatego warto poświęcić mu chwilę i nieco więcej środków. Nie musisz na każde przyjęcie mieć innego obrusa. Różnorodność uzyskać możesz na dwa sposoby: zmieniając kolory mat i serwet lub też składając serwetki w fikuśne wzory. Naucz się kilku (łabędź, róża, łódeczka). Możesz także na każdą okazję przygotować inny wzór. Goście tylko czekać będą na to, co wymyśliłaś tym razem. Dzieci także pomogą Ci chętnie w składaniu, lubią serwetkowe origami. Życzymy samych udanych przyjęć i nierozlewających gości.

Oceń nasz artykuł: