Jeśli czytujesz regularnie nasze artykuły, to pewnie doskonale wiesz o tym, jak wygląda kwestia legalności oferowania zakładów sportowych oraz kasyn online przez zagranicznych i rodzimych operatorów w Polsce. Wszystko rozbija się bowiem o zapisy w postaci nowelizacji do ustawy antyhazardowej wprowadzonej 1 kwietnia 2017 roku, które znacząco utrudniły prowadzenie tak interesujących nas usług.

Oczywiście cały problem dotyczy wyłącznie rzeczywistego hazardu na prawdziwe pieniądze – jeśli Twoim hobby są na przykład maszyny slotowe za darmo lub darmowe gry na telefon, to nie masz żadnych powodów do niepokoju. Ale i tak warto przeczytać resztę naszego artykułu, aby poznać bliżej to ciekawe zagadnienie.

Jakie Warunki Musi Spełnić Bukmacher, Żeby Być Uznanym za Legalnie Działającego?

To jest naprawdę bardzo rozbudowana i skomplikowana kwestia – dlatego też dziś przybliżymy Ci ją tylko w ogólnym zarysie. Otóż każdy operator gier hazardowych, niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o kasyna online i maszyny slotowe oraz gry stołowe, czy też o zakłady sportowe, musi spełnić wymogi określone przez rozporządzenie Ministerstwa Finansów. 

Jeśli dany bukmacher chce oferować swoje usługi na polskim rynku i uważa, że może spełnić te wymogi, to musi wystąpić o specjalne zezwolenie (licencję) do Ministra Finansów i dopiero po jej uzyskaniu może legalnie oferować zakłady sportowe dla graczy z terytorium Polski.

Ponadto bukmacher taki musi (jest to wymóg ustawowy) dysponować siedzibą lub filią na terenie Polski. Taki zapis w ustawie jest łatwy do wytłumaczenia, otóż taki operator podlega wtedy pod polską jurysdykcję. 

Zatem w przypadku jakichkolwiek problemów lub uchybień polscy gracze są chronieni przez instytucje rządowe, nie muszą sami szukać wątpliwej skuteczności pomocy w sporach z firmami mającymi swoje oficjalne siedziby na przykład na Antylach Holenderskich lub Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. W pewnym uproszczeniu, jeśli bukmacher ma swoją filię na terenie Polski (a przypominamy, że mieć musi), to w razie jakiegokolwiek problemu odpowiada przez polskimi rządami. Proste i skuteczne, nieprawdaż?

Trzeci wymóg ustawowy może wydawać się nieco zabawny, ale też ma swoje znaczenie. Otóż legalnie działający bukmacher na polskim rynku musi mieć serwis internetowy pod domeną z końcówką .pl. W ten sposób można najszybciej odróżnić legalnego bukmachera od nielegalnego. 

Ponadto jeśli domena ma przyrostek .pl, to w ten sposób jest w pełni kontrolowana przez polskiego operatora domen, czyli NASK. A to oznacza, że w razie poważniejszych problemów bez problemu można zablokować dostęp do serwisu internetowego tego operatora lub wręcz go zlikwidować całkowicie. Dosłownie jednym kliknięciem myszki!

Pozostałe wymogi ją już bardziej specjalistyczne. Na przykład działalność hazardowa na rynku polskim obłożona jest dodatkowym podatkiem od przychodów w wysokości 12%, tak samo podatkiem 10% obłożone są wszystkie wygrane w wysokości przekraczającej 2 280 PLN. To akurat bezpośrednio mogą dostrzec sami gracze – na przykład wygrana w wysokości 10 000 PLN spowoduje, że na Twoje konto w banku wpłynie jedynie 9 000 PLN, a brakujący tysiąc zostanie potrącony na rzecz podatku.

Czy Grając u Zagranicznego Bukmachera Można Ponieść Karę?

Tak, oczywiście. I to bardzo wysoką. Zgodnie z ustawą, gracz, który zostanie przyłapany przez polski Urząd Skarbowy lub Urząd Celny na korzystaniu z usług zagranicznych dostawców usług hazardowych (do tego celu wystarczy mieć nawet jednorazowy przelew wygranej z takiego zagranicznego serwisu!), może zapłacić karę w wysokości nawet 3 600 000 PLN! Lepiej więc naprawdę korzystać z legalnych bukmacherów w Polsce.

Oceń nasz artykuł: