W każdym domu znajdują się ręczniki. Czy to duże, czy te małe, każde należy kiedyś wyprać aby zachować higienę. Lubimy miękkie, puszyste, idealnie okrywające, a wyciągnięte z pralki szorstkie i zszarzałe budzą negatywne odczucia. Jak zatem należy prać ręczniki, żeby posłużyły jak najdłużej zachowując przy tym miękkość i puszystość?

Segregacja prania

Przed przystąpieniem do prania najrozsądniej jest posegregować to co mamy w koszu na “brudy”. Jeśli chodzi o ręczniki, pierzemy je osobno. Osobne pranie tego rodzaju artykułów tekstylnych pozwoli ochronić miękką strukturę.

Ponadto pozwala utrzymać większą higienę ubrań. Oprócz segregacji na rodzaj prania, zwracamy też uwagę na kolory. W jednym praniu pierzemy ręczniki zbliżone kolorystycznie do siebie, a białe szczególnie traktujmy osobno, pozwoli to zachować ich nieposzarzały kolor. Należy pamiętać, że nowe, nieużywane ręczniki muszą trafić do prania przed pierwszym użyciem. Po tym zabiegu ręcznik “uzyskuje swoje właściwości” i staje się chłonny.

Jak prać ręczniki w pralce?

Do bębna pralki wrzucone zostały odpowiednio posegregowane ręczniki, i co dalej? Jaki program włączyć? W zależności od materiału z jakiego wyprodukowano ręcznik, na metce producent podał charakterystykę produktu i zalecenia. Przeważnie najbardziej optymalną temperaturą jest 40ºC – 60ºC. W 60ºC powinny wyginąć bakterie, wirusy i grzyby. Program wybieramy delikatny lub codzienny, najlepiej na niewysokich obrotach wirowania. Dzięki niskiemu wirowaniu struktura pozostanie nadal miła w dotyku i przede wszystkim chłonna. Wystrzegajmy się gotowania w 90ºC ! Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie przynosimy ręcznika ze szpitala dla noworodka, ani nie prowadzimy hotelu, nie ustawiamy takiego programu. Po pierwsze zniszczy to ręczniki, a po drugie staną się szorstkie.

Częstotliwość prania zależy od użytkowania ręcznika i środowiska. W środowisku wilgotnym, które nie pozwala na całkowite doschnięcie po wytarciu, pierzemy ręcznik nawet co 3 dni. Wilgotność to idealne środowisko dla drobnoustrojów.

Jaki proszkiem do prania prać ręczniki?

Zdecydowanie lepiej zastosować płyn albo żel do prania. Proszki gorzej wypłukują się z ręczników, co powoduje ich szorstkość.

Dodatkowo dodawanie płynu zmiękczającego wpływa na gorszą higroskopijność, przez co ręczniki przestają być chłonne. Jeśli ręcznik posiada plamę, którą chcielibyśmy się ponad wszystko pozbyć, użyjmy mydełka odplamiającego. Namaczanie i pocieranie może okazać się żmudne, ale znacznie bezpieczniejsze dla tkaniny niż środki odplamiające i wybielacze, źle oddziałujące na włókna. Dla efektu zmiękczenia można raz na jakiś czas dodać szklanki octu do prania albo połowę szklanki sody oczyszczonej.

Wybór środka piorącego należy uwzględnić też pod kątem kolorów. Po to segregowaliśmy ręczniki, aby zachować je w jak najlepszym stanie, pomimo wielokrotności użycia. Białe ręczniki najlepiej prezentować będą się po użyciu detergentu piorącego do białych kolorów, kolorowe znowu po zastosowaniu tego do kolorów, który je ochroni.

Jak suszyć ręczniki?

Niskie obroty wirowania mogą pozostawić ręczniki w stanie dosyć mocno mokrym. To też odpowiednie rozwieszenie na suszarce pozwoli im swobodnie wyschnąć i pozostać miękkie, Nie możemy pozwolić na zagięcia, ponieważ spowoduje to kolonizację bakterii i grzybów, bowiem wilgotne, ciepłe środowisko to idealna miejsce dla drobnoustrojów, a co za tym idzie, nieprzyjemnego zapachu. Suszarka powinna stać w miejscu zacienionym. Nie wystawiamy ręczników bezpośrednio na promienie słoneczne, powoduje to odbarwienie i sztywnienie, przez co materiał staje się szorstki.

Najlepszym rozwiązaniem są suszarki bębnowe. Dzięki dostosowaniu temperatury do rodzaju prania i materiału, suszarki świetnie zdają egzamin jeśli chodzi o zachowanie w idealnym stanie ręczników.

Jak prasować ręczniki?

Jeżeli zależy nam na pozostawieniu jak najlepszej higroskopijności i miękkości, nie prasujmy ręcznika. Prasowanie przygniata pętelki materiału i pozostawia go nieprzyjemnego w dotyku.W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z ręcznikiem dla niemowlaka, możemy go uprasować nie wyższą temperaturą niż 150ºC przez wilgotną ścierkę lub za pomocą pary. Pozwoli to usunąć resztki drobnoustrojów.

Oceń nasz artykuł: