Miedziane przedmioty stanowią piękną ozdobę niejednego domu. Jednak nieodpowiednie czyszczenie może temu eleganckiemu metalowi zaszkodzić. Traci on wtedy na atrakcyjności i nie prezentuje się tak okazale. Także w razie całkowitego zaniechania czyszczenia miedź może zmienić swój wygląd – wtedy na jej powierzchni pojawia się zielony nalot. Jak zatem czyścić miedziane przedmioty? Oto kilka domowych sposobów na czyszczenie miedzianego przedmiotu.

Jak czyścić mało zabrudzone miedziane przedmioty?

Przedmioty z miedzi, które nie są bardzo brudne, wystarczy umyć gorącą wodą z dodatkiem mydła, po czym płuczemy równie ciepłą wodą. Po umyciu odstawiamy do wyschnięcia, najlepiej na słońcu w przewiewie. Po wyschnięciu polerujemy.

Przeczytaj również: Jak czyścić srebro?

Jak czyścić bardzo brudne miedziane przedmioty?

Jeśli natomiast miedź jest bardzo brudna, wyczyszczenie jej będzie trochę trudniejsze.

Miedziany przedmiot zanurzamy w gorącej wodzie, do której dodajemy amoniak i pocieramy szmatką brudne miejsca. Następnie płuczemy przedmiot w gorącej wodzie i odstawiamy do wyschnięcia.

Cały zabieg powtarzamy aż do osiągnięcia pożądanego skutku.

Przeczytaj również: Jak czyścić brąz?

Jeśli mimo wszystko na miedzi dalej pozostaje brud, możemy spróbować pozbyć się go przez pocieranie przekrojoną na pół cytryną, lub za pomocą masy powstałej ze zmieszania gorącego octu winnego z solą kuchenną. Soli musi być na tyle dużo, aby masa była gęsta.

Przy czyszczeniu przedmiotu miedzianego zwróćmy uwagę, aby nie dopuścić do powstania zacieków.

Zielony nalot usuniemy mieszanką gorącego octu spirytusowego z solą. Po wyczyszczeniu dokładnie płuczemy, suszymy i polerujemy przedmiot.

Przeczytaj również: Jak czyścić bursztyn, perły i koral w domu?

Oceń nasz artykuł: