To nie tajemnica, że kobiety nie mogą pozostać obojętne wobec pięknej biżuterii z korali, pereł czy bursztynu. Cudowny urok tych „darów morza” sprawia, że każda z nas chciałaby je mieć. Ale jak wtedy o nie zadbać, żeby mimo upływu czasu prezentowały się pięknie? Jak czyścić bursztyn, perły i korale w domu? Oto kilka domowych sposobów na czyszczenie korali, pereł i bursztynu.

1. Jak czyścić korale?

Korale czerwone lubią kontakt z ludzkim ciałem, nieużywane matowieją i wtedy bardzo trudno przywrócić im ich pierwotny wygląd. Należy je przechowywać w osobnym drewnianym pudełku.

Aby wyczyścić biżuterię z korali, zanurzamy je w wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Po wyczyszczeniu płuczemy w wodzie, suszymy i wcieramy olejek migdałowy. Na koniec polerujemy miękką szmatką.

Przeczytaj również: Jak czyścić srebro?

2. Jak czyścić perły?

Perły naturalne są bardzo delikatne i wszelkie próby wyczyszczenia ich w domu mogą skończyć się źle. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju są nasze perły, oddajmy je w ręce fachowca.

Perły pochodzące z muszli sztucznie drażnionej ostrygi (tzw. perły kultywowane) i perły sztuczne możemy wyczyścić przez zanurzenie ich w 1 litrze wody z dodatkiem łyżeczki soli na 3-4 godziny.

Przeczytaj również: Jak czyścić brąz?

3. Jak wygląda czyszczenie masy perłowej

Masę perłową myjemy ciepłą wodą z dodatkiem mydła, po czym nakładamy na nią masę uzyskaną przez zmieszanie 1/3 szklanki rozkruszonej kredy z 1/2 szklanki wody. Po 10 minutach spłukujemy papkę i wcieramy w powierzchnię masy perłowej oliwę z oliwek.

4. Jak czyścić bursztyn?

Bursztyn nieoszlifowany czyścimy miękką szczoteczką do zębów zamoczoną w spirytusie, po czym, również za pomocą szczoteczki, wcieramy oliwę z oliwek.

Przeczytaj również: Jak czyścić miedziane przedmioty?

Bursztyn oszlifowany czyścimy przez nałożenie papki z 1/3 szklanki pokruszonej kredy oraz 1/2 szklanki spirytusu. Następnie wcieramy bursztyn oliwą z oliwek i polerujemy miękką szmatką.

Oceń nasz artykuł: