Złota biżuteria to coś, czemu nie może się oprzeć żadna kobieta. Blask złota od wieków uważany był za synonim przepychu, bogactwa i dobrobytu. Dawni królowie otaczali się złotem, aby udowodnić swój status poddanym. Cóż więc dziwnego, że tak bardzo pragniemy je mieć? Chyba nikt nie chciałby zobaczyć, jak złoto zmieniło się w brązowawy metal, dlatego warto dowiedzieć się jak czyścić złoto domowymi sposobami!

Złoto = droga biżuteria

Niestety, nie każdego stać na to, aby na każdorazowe wyjście kupować nowy komplet złotej biżuterii. Dlatego warto o nie zadbać, aby zawsze miało ten sam intensywny kolor i blask. Starą, wartościową biżuterię radzimy oddać w ręce specjalisty, natomiast na nową mamy kilka ciekawych porad.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na czyszczenie srebra

1. Jak czyścić złoto nieozdobione kamieniami szlachetnymi

Czyszczenie złota wykonujemy wodą z dodatkiem sody oraz płatków mydlanych.

Do litrowego słoika wkładamy złoto. Wlewamy ciepłą wodę i dodajemy 5g sody oczyszczonej oraz 50g płatków mydlanych. Słoik zamykamy i przez około 2 minuty mocno nim potrząsamy. Następnie wyjmujemy złoto i płuczemy je w ciepłej wodzie. Na koniec suszymy i polerujemy miękką szmatką.

Przeczytaj również: Jak czyścić bursztyn, perły i koral w domu?

2. Jak czyścić złotą biżuterię z brylantami?

Czyszczenie biżuterii wykonujemy szczoteczką do zębów zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem mydła.

3. Turkus

Do wyczyszczenia turkusa wystarczy miękka szczoteczka do zębów oraz letnia woda z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Po wyczyszczeniu płuczemy w letniej wodzie i wycieramy miękką szmatką.

Przeczytaj również: Jak czyścić miedziane przedmioty?

4. Szmaragdy, szafiry i rubiny

Te piękne kamienie nie lubią gorącej wody. Aby je wyczyścić wkładamy kamienie na 15 minut do miseczki z zimną wodą z dodatkiem mydła. Następnie czyścimy je bardzo miękką szczoteczką, po czym płuczemy i suszymy.

5. Jak czyścić pozłacane przedmioty

Biżuterię i przedmioty pozłacane czyścimy bardzo delikatnie, aby nie zetrzeć cienkiej warstwy złota. Używamy do tego szmatki zamoczonej w płynie, który uzyskamy przez zmieszanie soku ze świeżo wyciśniętej cytryny z solą kuchenną.

Oceń nasz artykuł: