Srebro jest znane od stuleci. Od najdawniejszych czasów wytwarza się z niego głównie biżuterię i monety. Niezwykle popularne do dziś, głównie ze względu na wyraźny połysk i neutralną barwę, pasującą do każdej kreacji. Niestety, zaniedbana srebrna biżuteria może oszpecić piękną damę. Dlatego zadbaj o to, aby Twoja biżuteria była zawsze czysta i lśniąca. Poniżej prezentujemy domowe sposoby czyszczenia srebra. Zapraszamy do lektury jak czyścić srebro!

1. Jak czyścić lekko przybrudzone przedmioty ze srebra?

Czyszczenie srebra możemy wykonać samodzielnie na kilka sposobów:

a) Myjemy za pomocą ciepłej wody z dodatkiem mydła i soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Po wyczyszczeniu płuczemy gorącą wodą i wycieramy do sucha.

b) W garnku gotujemy nieobrane ze skórki ziemniaki. Po zagotowaniu przelewamy wodę z garnka do miseczki i myjemy nią nasze srebro. Na koniec suszymy i polerujemy.

c) Mieszamy ze sobą szklankę octu ze szklanką amoniaku. W tak przygotowanym płynie moczymy miękką szczoteczkę do zębów i czyścimy nią srebro. Następnie suszymy i polerujemy miękką szmatką.

Przeczytaj również: Jak czyścić brąz?

2. Domowy sposób na czyszczenie srebra magiczną płytką

Za pośrednictwem telemarketu lub Internetu można nabyć „magiczną” płytkę, do której dołączony jest równie „magiczny” proszek. Połączenie tych magicznych przedmiotów z wodą miałoby sprawić, że nasze srebro stałoby się w niewytłumaczalny sposób czyste.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra - domowe-sposoby.pl

W rzeczywistości ta magiczna płytka to po prostu zwyczajne aluminium, a tajemniczy proszek to sól kuchenna. Tak więc domowym sposobem na dnie miski z wodą kładziemy kawałek aluminiowej płytki i wsypujemy około 1/2 szklanki soli na 3 litry wody. Następnie na płytkę połóżmy srebro i pozostawmy na około 30 minut, lub na dłużej (w razie potrzeby). Aluminium i sól wejdzie w reakcje chemiczną ze srebrem i usunie z niego zabrudzenia.

Przeczytaj również: Jak czyścić bursztyn, perły i koral w domu?

3. Srebro brudzące skórę i odzież

Jeśli noszona przez nas srebrna biżuteria brudzi skórę lub ubranie musimy przetrzeć ją szmatką zwilżoną denaturatem. Po takim zabiegu musimy natychmiast spłukać srebro zimną wodą.

Srebrne przedmioty lub biżuterię (bez kamieni), które są bardzo brudne, należy włożyć do słoika, który zalewamy spirytusem denaturowanym. Zamknięte pozostawiamy na całą noc. Rano płuczemy zimną wodą i suszymy.

Przeczytaj również: Jak czyścić miedziane przedmioty?

4. Jak przechowywać srebrną biżuterię?

Biżuterię, którą rzadko używamy, zawijamy w szmatkę z wełny w czarnym kolorze i chowamy do szczelnego pudełka.

Oceń nasz artykuł: